Sobota, 10 czerwca 2023. imieniny: Bogumiła, Diany, Małgorzaty

Odebrał telefon, że padł ofiarą hakerów... Miał przelać pieniądze

2017-01-25 13:25:41 (ost. akt: 2017-01-26 09:49:07)

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Padłeś ofiarą ataku hakerów, którzy zaraz przejmą kontrolę nad twoim kontem. Żeby tak się nie stało przelej 20 tysięcy złotych na konto prokuratury — taki telefon odebrał pracownik jednej z pasłęckich aptek. Dzwoniący podawał się za funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego z Warszawy.

Policjanci z woj. warmińsko-mazurskiego we wtorek (24.01) otrzymali kilka zgłoszeń o próbie dokonania oszustwa. Sposób działania przestępców był podobny do tego, jaki jest już znany policjantom. Do potencjalnej ofiary zadzwoniła osoba podająca się za funkcjonariusza CBŚ z Warszawy, podając przy tym numer swojej legitymacji służbowej. Dzwoniący – najczęściej o imieniu Andrzej – informował swojego rozmówcę, że ten padł ofiarą ataku hakera, który zaraz przejmie kontrolę nad jego kontem bankowym. Szansą na ochronę zgromadzonych na koncie środków miało być przelanie ich na wskazany numer konta należącego do prokuratury.

Taki telefon odebrał m.in. pracownik jednej z pasłęckich aptek. Kwota, jaką chcieli wyłudzić oszuści, to 20 tysięcy złotych. Chcieli, bo pracownicy apteki nie dali się nabrać oszustom oraz tłumaczeniom o "hakerskim ataku" i zawiadomili prawdziwą policję.

Pamiętaj!
Policjanci nigdy nie dzwonią do mieszkańców, właścicieli firm, instytucji finansowych i nie proponują udziału w prowadzonych przez siebie działaniach

Funkcjonariusze nigdy nie odbierają pieniędzy, a także nie proszą o ich przekazywanie osobom obcym czy przelewanie na konta bankowe

W pierwszej kolejności to każdy z nas indywidualnie jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo swoje i swojego mienia. Nie dajmy się naciągnąć oszustom!

W każdym przypadku, gdy mamy podejrzenia co do uczciwości i intencji osoby, która do nas dzwoni, należy zachować ostrożność, a w razie jakichkolwiek wątpliwości należy skontaktować się z policją pod numerem 112 lub 997.


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. halina #2168167 | 77.254.*.* 26 sty 2017 07:36

    Kazdy telefon z poleceniem przelania gdziekolwiek pieniedzy ,przez osoby nieznane jest OSZUSTWEM ,i dziwię sięze ktos mógłby się dac nabrac na taki numer.

    odpowiedz na ten komentarz

  2. MBM #2167837 | 83.21.*.* 25 sty 2017 15:02

    NAPRAWDE TRZEBA MIEC COS NIE TAK Z GŁOWA ,ŻEBY NA TAKIE PRYMITYWNE BAJERY SIE NABRAC.

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz