Czwartek, 18 sierpnia 2022. imieniny: Bogusława, Bronisława, Ilony

Trwa walka o przebudowę CSE Światowid

2017-02-08 10:43:29 (ost. akt: 2017-02-08 11:04:44)
Sala Kina Światowid

Sala Kina Światowid

Autor zdjęcia: arch. CSE Światowid

Coraz bliżej do przebudowy Centrum Spotkań Europejskich Światowid. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego daje projektowi pierwsze zielone światło.

Plany rozbudowy i modernizacji instytucji sięgają 2011 roku kiedy to Światowid wspólnie z Teatrem im. Aleksandra Sewruka w Elblągu starał się o modernizację i rozbudowę obu budynków, które są połączone. Rok później obie placówki złożyły do ministerstwa wniosek o pozyskanie środków unijnych na to zadanie.

Niestety projekt znalazł się wtedy na liście rezerwowej i nie doczekał się dofinansowania.
W 2014 roku rozbudowę obu instytucji wpisano także w tzw. Kontrakt Terytorialny województwa województwa warmińsko-mazurskiego na lata 2014-2023. Zadanie to znalazło się wtedy wśród przedsięwzięć warunkowych, które były uzależnione od dostępności środków finansowych. Teatr i Światowid postanowili więc działać oddzielnie, a do istniejącej dokumentacji projektowej zostały wprowadzone zmiany.

30 września 2016 roku Światowid złożył nową aplikacje o środki finansowe z Programu Operacyjnego Ochrona i Środowisko. I jak się okazuje, po pierwszej weryfikacji wniosków, do rozbudowy budynku jest coraz bliżej.

— Projekt rozbudowy Centrum Spotkań Europejskich Światowid zajmuje drugie miejsce na liście wniosków, które uzyskało pozytywną ocenę merytoryczną pierwszego stopnia w konkursie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach osi priorytetowej „Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury” — mówi Antoni Czyżyk, radny i dyrektor CSE Światowid. — Projekt opiewa na kwotę 15 mln zł, z czego 12 mln zł stanowi samo dofinansowanie.
Resztę jako wkład własny wyłoży samorząd województwa warmińsko-mazurskiego. Ostateczną decyzję o przyznaniu środków ministerstwo powinno podjąć do końca marca.

Światowid był pierwszą instytucją, która aplikowała do Ministerstwa o pomoc finansową. Dyrektorzy Antoni Czyżyk, oraz Mirosław Siedler - szef elbląskiego Teatru zadecydowali wspólnie, że Teatr będzie występował o takie dofinansowanie w 2017 roku. Na stronie MKiDN poinformowano, że konkurs, w którym może wziąć udział elbląski Teatr, zostanie ogłoszony 1 marca, a nabór wniosków potrwa od 3 kwietnia do 2 maja.
as

Źródło: Dziennik Elbląski