Niedziela, 26 marca 2023. imieniny: Dory, Olgi, Teodora

W mieszkaniu miał magazyn z tytoniem i papierosami. "To na własny użytek"

2017-02-14 14:07:42 (ost. akt: 2017-02-14 14:14:34)

Autor zdjęcia: Komenda Miejska Policji w Elblągu

184 kilogramy tytoniu i ponad 26 tysięcy sztuk papierosów bez akcyzy znaleźli elbląscy policjanci w mieszkaniu 53-latka. Zatrzymany tłumaczył, że miał to na własny użytek. Jak oceniają funkcjonariusze to, co trafiło do policyjnych magazynów, mógłby palić przez 25 lat.

53-latek został zatrzymany w poniedziałek (13.02) w centrum Elbląga. Policjanci zabezpieczyli w jego mieszkaniu 184 kilogramy tzw. krajanki tytoniowej oraz 26 530 sztuk papierosów. Wszystko bez polskich znaków akcyzy. Dodatkowo zostały zabezpieczone maszynki elektryczne, służące do automatycznego wyrabiania papierosów. Tytoń był przechowywany w 29 workach
— Często tego typu wyroby są niskiej jakości z uwagi na proces suszenia oraz jakość liści tytoniu. Znacznie odbiegają od tych, które można legalnie kupić w sklepie — mówi policjant operacyjny Komendy Miejskiej Policji w Elblągu.

Jak ocenia policja, zatrzymany mężczyzna swoim działaniem naraził skarb państwa na straty w wysokości ponad 166 tys. zł.
— Usłyszał zarzut przechowywania i sprzedaży towarów bez polskich znaków akcyzy. Za przestępstwo skarbowe grozi grzywna lub kara pozbawienia wolności do lat 3 — dodaje Jakub Sawicki z zespołu prasowego Komendy Miejskiej Policji w Elblągu. — Przypominamy, że odpowiedzialność karną ponoszą również osoby, które nabywają, przechowują, przewożą lub przenoszą wyroby akcyzowe stanowiące przedmiot czynu zabronionego określonego ustawą, za co grozi wysoka kara grzywny albo kara pozbawienia wolności do lat 3 lub obu tym karom łącznie.

Obrazek w tresci