Wtorek, 9 sierpnia 2022. imieniny: Klary, Romana, Rozyny

Gala Oskautów elbląskich harcerzy [zdjęcia]

2017-03-02 07:55:42 (ost. akt: 2017-03-02 08:07:41)

Autor zdjęcia: nadesłane

W roku harcerskim jest jedna szczególna data, którą celebrują skauci na całym świecie. To 22 lutego, dzień urodzin założyciela skautingu - sir Roberta Baden-Powella oraz jego żony Olave. Z tej okazji w elbląscy harcerze już po raz drugi zorganizowali Galę OSkautów, czyli specjalnych wręczenia statuetek dla drużynowych i instruktorów.

W roku harcerskim jest jedna szczególna data, którą celebrują skauci na całym świecie. To 22 lutego, dzień urodzin założyciela skautingu - sir Roberta Baden-Powella oraz jego żony Olave. Jest to święto przyjaźni i braterstwa. W ten dzień skauci myślą o sobie, przesyłają kartki z życzeniami, organizują są wieczornice, czy ogniska. Idea święta zrodziła się podczas 4. Międzynarodowej Konferencji Skautek i Przewodniczek w 1926 roku w Stanach Zjednoczonych. Na początku święto obchodziły tylko dziewczęta, natomiast z czasem do obchodów dołączyli również skauci.

Z tej okazji w elbląscy harcerze już po raz drugi zorganizowali Galę OSkautów, czyli specjalnych wręczenia statuetek dla drużynowych i instruktorów. Nominowanych zgłoszono w sześciu kategoriach, a zwyciężyli:

Zegarek Roku: samarytanka Paula Dziedzic
II
Gawędziarz Roku: podharcmistrz Mateusz Szmurło

Wujek Dobra Rada: przewodniczka Natalia Gałązka
Fontanna Pozytywnej Energii: druhna Helena Czyż

Pomysłowy Dobromir, Mistrz Kreatywności: samarytanka Emilia Żyruń

Mundur na Sukces–Harcerz Orli: Karol Justyński

Przyznano również Oskauty Roku 2017 dwóm druhnom, które zostały nominowane w największej liczbie kategorii. Otrzymały je pwd. Karolina Radgowska i pwd. Paulina Miszczuk.

Podczas gali wręczono również liście dębowe za lata służby instruktorskiej, w stopniu srebrnym – pwd. Joanna Kapczyńska, phm. Paulina Kociałkowska, pwd. Agata Kot-Witkowska, phm. Mateusz Szmurło i pwd. Agata Kuleta, a w stopniu złotym – hm. Marta Sambor, hm. Rafał Jurczyk, phm. Adrian Greczycho i hm. Monika Wąsowska.

Komendantka Hufca przekazała listy gratulacyjne od Naczelniczki ZHP hm. Małgorzaty Sinicy, drużynowym – pwd. Natalii Gałązce, pwd. Dominice Binko.

Tradycją Dnia Myśli Braterskiej jest wysyłanie kartek z życzeniami do innych harcerzy i skautów. W tym roku gromady i drużyny wzięły udział w konkursie na najoryginalniejszą kartkę. Przybyli na galę harcerze mogli oglądać zgłoszone prace i zagłosować na jedną z nich. Najlepsze okazały się kartki:

I miejsce - 81 Elbląska Drużyna Starszoharcerska „Zorza”

II miejsce - 14 Elbląska Gromada Zuchowa „Wesołe Smoki”

III miejsce - 2 Młynarska Drużyna Starszoharcerska "Taurus"

Całe spotkanie przebiegło w życzliwej i radosnej atmosferze, na wspólnych rozmowach i smakowaniu owoców w czekoladzie, bo co jak co, ale czekolada poprawia nastrój.

Bardzo dziękujemy Bibliotece Elbląskiej im. Cypriana Norwida za gościnę w jej historycznych progach. Możliwość przeprowadzenia Gali Oskautów w klimatycznych salach biblioteki nadała jej podniosłego i odświętnego charakteru.
Harcerska Służba Informacji