Wtorek, 5 lipca 2022. imieniny: Antoniego, Bartłomieja, Karoliny

Celińska, Zagrobelny, Fronczewski... Gwiazdy na Elbląską Wiosnę Teatralną

2017-03-14 08:01:00 (ost. akt: 2017-03-13 21:57:53)
Próba generalna spektaklu Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale

Próba generalna spektaklu Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

Osiem spektakli zostanie pokazanych podczas Elbląskiej Wiosny Teatralnej. To będzie okazja do zobaczenia na scenie elbląskiego teatru takich gwiazd jak m.in. Stanisława Celińska, Łukasz Zagrobelny, Piotr Fronczewski, Andrzej Grabowski.

Organizowany po raz szesnasty Elbląska Wiosna Teatralna rozpocznie się 26 marca i potrwa do 9 kwietnia. Na dużej scenie Teatru im. A. Sewruka w tym czasie zostanie zaprezentowanych osiem spektakli.
— Kolejna edycja wiosny teatralnej cieszy się popularnością, o czym świadczą kolejki do kas. Na spektakle są jeszcze dostępne bilety, ale trzeba się spieszyć. To już naprawdę ostatnie sztuki — mówi Mirosław Siedler, dyrektor elbląskiego teatru. — Wiosnę zainauguruje spektakl wyjątkowy dla naszego repertuaru, bo inny, współczesny. Będzie to „Dogville” Larsa von Triera, w specjalnej adaptacji teatralnej.
Wcześniej, bo 24 marca, odbędzie się premiera tej sztuki. Reżyserem spektaklu jest Rafał Matusz, który elbląskim widzom znany jest z realizacji sztuki „Matnia. Sprawa elbląska”.

Fabuła „Dogvile” jest prosta. Oto poczciwi, pobożni i pracowicie mieszkańcy małego, ogarniętego tradycją i rutyną miasteczka Dogville, decydują się udzielić schronienia obcej, młodej kobiecie. Tytułowa bohaterka, Grace, ucieka przed bandą gangsterów, a za wsparcie społeczności miasteczka godzi się rewanżować drobnymi pracami. Z czasem mieszkańcy rozsmakowują się w poczuciu władzy nad dziewczyną, dręcząc ją i wykorzystując w coraz bardziej haniebny sposób. Już nie ma odwrotu, a w poczciwym Dogville wydarzy się coś potwornego...

W Teatrze im. A. Sewruka szykuje się więc małe trzęsienie ziemi, ale to nie koniec niespodzianek. Bo - parafrazują znanego reżysera - tu napięcie będzie już tylko wzrastać.
— 31 marca pokażemy sztukę, która powstała specjalnie na jubileusz 40-lecia naszego teatru, „Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale” w realizacji Emila Wesołowskiego, który jest wyjątkowym twórcą na mapie polskiego teatru. To spektakl nakręcony z ogromnym rozmachem. Na scenie zobaczymy cały zespół aktorski, gościnnie występujących aktorów z Teatru Muzycznego w Gdyni, chór, tancerzy, a w orkiestronie zasiądzie elbląska Orkiestra Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Kazimierza Wiłkomirskiego w Elblągu — mówi Mirosław Siedler. — Dwa dni później zapraszamy do teatru wszystkich melomanów na niezwykły koncert „Przeboje opery, operetki i musicali” z udziałem m.in. znakomitej mezzosopranistki Małgorzaty Walewskiej.

Kolejne dni zapowiadają się równie emocjonująco. Na scenie elbląskiego teatru zobaczyć będziemy mogli musical Teatru Roma „Pięć ostatnich lat” z udziałem Łukasza Zagrobelnego oraz spektakl „Kolacja dla głupca”, a w nim wyśmienity duet aktorski Piotr Fronczewski i Krzysztof Tyniec.

— Na specjalne życzenie widzów wraca do nas także Stanisława Celińska wraz z zespołem pod kierownictwem Macieja Muraszko i recitalem „Atramentowa”. Każdego kto nie miał okazji wysłuchać tego wyjątkowego koncertu w ubiegłym roku, zapraszam do Teatru im. Aleksandra Sewruka 7 kwietnia o godzinie 19 — mówi dyrektor Siedler.

Ostatnie dwa dni 16. Elbląskiej Wiosny Teatralnej zapowiadają się klasycznie i muzycznie. Widzowie będą mogli zobaczyć spektakl „Scenariusz dla trzech aktorów”, który od ponad 30 lat nie schodzi z teatralnych afiszów. Ostatniego dnia, wyjątkowo w dwóch odsłonach, zaprezentowany zostanie spektakl baletowy „Jezioro Łabędzie” w wykonaniu solistów Petersburg International Balet.
as

Program 16. Elbląskiej Wiosny Teatralnej:
26 marca „Dogville”, Teatr im. A. Sewruka (godz. 17)
31 marca „Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale”, Teatr im. A. Sewruka (godz. 19)
2 kwietnia „Przeboje opery, operetki i musicali”, koncert Małgorzaty Walewskiej, Sylwii Olszyńskiej i Tarasa Hlushko (godz. 19)
3 kwietnia „Pięć ostatnich lat”, Teatr Roma, Warszawa (godz. 19)
4 kwietnia „Kolacja dla głupca”, Teatr Ateneum, Warszawa (godz. 19)
7 kwietnia „Atramentowa”, recital Stanisławy Celińskiej z zespołem pod kierownictwem Macieja Muraszko (godz. 19)
8 kwietnia „Scenariusz dla trzech aktorów” w wykonaniu Andrzeja Grabowskiego, Mikołaja Grabowskiego i Jana Peszka (godz. 19)
9 kwietnia „Jezioro Łabędzie” Petersburg International Balet (godz. 16 i 20.30)