Poniedziałek, 29 maja 2023. imieniny: Benity, Maksymiliana, Teodozji

Unijne środki dla przedsiębiorców na rozwój pracowników

2017-03-24 10:20:00 (ost. akt: 2017-03-24 10:56:43)

To szybki i prosty sposób na zdobycie funduszy europejskich, by podnieść kompetencje własne i pracowników. Przekonało się o tym już 270 firm z Warmii i Mazur. Uczestnicy projektu mogą otrzymać z unijnych środków refundację do 70 tys. zł.

Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że wykwalifikowana, kompetentna kadra stanowi klucz do sukcesu każdej firmy. Dlatego warto inwestować w pracowników oraz w ich rozwój zawodowy. Pozostaje tylko pytanie: skąd pozyskać na to pieniądze?

Barbara Bąkowska, prezes SCREP, informuje, że do tej pory z projektu skorzystało około 270 przedsiębiorców 
Taką szansę stwarza udział w projekcie pod nazwą Fundusz Usług Rozwojowych, który realizuje Stowarzyszenie „Centrum Rozwoju Ekonomicznego Pasłęka” z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Działanie 10.6.

Dla przedsiębiorców to szansa na szybkie i proste pozyskanie funduszy europejskich na podnoszenie kwalifikacji swoich oraz swoich pracowników. W projekcie mogą uczestniczyć mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa z całego województwa warmińsko-mazurskiego, w tym również osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą.

Na co można otrzymać dofinansowanie? Na usługi rozwojowe, czyli: szkolenia, kwalifikacyjne kursy zawodowe, kursy umiejętności zawodowych, szkolenia e-learningowe, doradztwo, coaching, mentoring, studia podyplomowe, egzamin. Warunkiem jest, by dana usługa była ujęta w Bazie Usług Rozwojowych (www.uslugirozwojowe.parp.gov.pl) z opcją "możliwość dofinansowania". Baza jest aktualizowana na bieżąco i obecnie obejmuje już ponad 12 tysięcy pozycji.
Wbrew obiegowym informacjom droga do tych funduszy nie jest skomplikowana.

— Projekt realizujemy od jesieni ubiegłego roku. Podczas spotkań informacyjnych, organizowanych przez nas w różnych miastach w województwie, widzimy, że przedsiębiorcy są zainteresowani Funduszem Usług Rozwojowych. Często jednak mówią o tym, że w ich przekonaniu pieniądze z Unii Europejskiej są trudne do zdobycia, np. trzeba wynająć firmę konsultingową, wypełnić stosy dokumentów... Jest zupełnie inaczej — zapewnia prezes SCREP Barbara Bąkowska.

Cała procedura rozpoczyna się od złożenia formularza, który jest dostępny na stronie internetowej www.screp.pl. Po wypełnieniu należy przesłać go na adres mailowy rekrutacja@screp.pl.

Co ważne, od samego początku przedsiębiorca nie jest pozostawiony sam sobie, a może liczyć na pomoc doradcy mobilnego SCREP. Zadaniem doradcy jest pomoc w wyborze usług rozwojowych najkorzystniejszych dla rozwoju firmy. Jeżeli przedsiębiorca spełnia kryterium dostępności, to w kolejnym etapie, razem z doradcą, przygotowywana jest diagnoza potrzeb rozwojowych firmy. To właściciel firmy sam decyduje, z jakiej usługi skorzysta, w jakim czasie będzie realizowana i w jakim miejscu. Co najważniejsze, wszystkie formalności związane z udziałem w projekcie mogą zakończyć się w ciągu już jednego tygodnia. Refundacja może wynieść do 70 tys. zł dla każdego przedsiębiorcy.

Do tej pory z możliwości zdobycia wparcia z Funduszu Usług Rozwojowych skorzystało około 270 przedsiębiorców. Zainteresowanych nie brakuje, a do wykorzystania w całym projekcie jest kwota 37 milionów złotych.

— Dotychczas mamy dużo zgłoszeń na operatorów wózków widłowych, koparko-ładowarek, czy z zakresu usług kosmetycznych: makijaż permanentny, przedłużanie rzęs metodami objętościowymi 4D lub prawo jazdy dla pracowników — wylicza prezes Barbara Bąkowska. — Wiele osób jeszcze nie wie, że skorzystanie z tych środków jest takie proste. Projekt będzie realizowany do 31 marca 2019 r. Skorzysta z niego minimum 1,5 tysiąca przedsiębiorców oraz 4 tysiące pracowników.

Wszystkie niezbędne informacje można znaleźć na stronie internetowej www.screp.pl
akt