Czwartek, 24 czerwca 2021. Imieniny Danuty, Jana, Janiny

Rozpoczyna się sezon motocyklowy... Przypominają straszną statystykę z ubiegłego roku

2017-03-17 11:40:07 (ost. akt: 2017-03-17 11:51:07)

Autor zdjęcia: Arkadiusz Kolpert

Do ponad 20 wypadków z udziałem motocyklistów doszło w Elblągu i powiecie elbląskim w ubiegłym roku — przypomina policja. I apeluje o ostrożność, bo właśnie rozpoczyna się sezon motocyklowy.

W Elblągu jest zarejestrowanych 7079 motocykli.
— Kierowcy samochodów narzekają na zagrożenia, jakie powodują oni na drodze, a tymczasem ze statystyk wynika, że często to kierowcy samochodów ponoszą winę za zdarzenia z udziałem motocykli — informuje Jakub Sawicki z zespołu prasowego Komendy Miejskiej Policji w Elblągu.

Jakub Sawicki przypomina ubiegłoroczne statystyki. Elbląska policja w 2016 r. odnotowała 23 wypadki z udziałem motocyklistów, w których dwie osoby zginęły, a osiem zostało rannych. W 15 przypadkach winni byli kierowcy samochodów, a w ośmiu kierowcy jednośladów.
— Najczęstsze przyczyny wypadków spowodowanych przez motocyklistów to niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieprawidłowe wyprzedzanie i niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami — precyzuje Jakub Sawicki.

Policjanci, przy okazji rozpoczynającego się sezonu motocyklowego, apelują o ostrożność. I przypominają, że niezwykle ważne jest zachowanie bezpiecznego odstępu od motocykla - nie standardowych 2, ale nawet 4 sekund.

Policyjne porady - o tym trzeba pamiętać
Należy pamiętać, że w razie zderzenia kierowca motocykla jest kilkadziesiąt razy bardziej narażony na ryzyko śmierci niż kierowca auta. Trzeba być wyjątkowo uważnym podczas skrętu w lewo - trudno jest ocenić szybkość motocykla, a jego kierunkowskaz może być przypadkowo włączony lub też nie wyłączył się automatycznie po skręcie, dlatego znacznie łatwiej niż w samochodzie popełnić błąd i sygnalizować inny kierunek ruchu od tego, w stronę którego zmierzamy. Kierunkowskaz może być też po prostu trudno zauważyć, dlatego należy być czujnym na inne sygnały, takie jak ruch głowy motocyklisty, sugerujący sprawdzanie drogi przed skrętem lub pochylenie ciała w jedną ze stron.

Motocyklisto pamiętaj!
Zawsze dostosowuj prędkość do warunków na drodze. Najczęstsze przyczyny wypadków spowodowanych przez motocyklistów to niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieprawidłowe wyprzedzanie i niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami

Skrzyżowania powinno się pokonywać wolno, wolno też należy do nich dojeżdżać. Zawsze trzeba mieć na uwadze, że możemy znajdować się w martwym polu innego kierowcy. Kiedy skręcamy w prawo, starajmy się ustawić na pasie pod kątem, żeby być bardziej widocznym dla kierowców za nami. Takie ustawienie sprawia też, że inni uczestnicy ruchu nie będą próbowali ustawić się bezpośrednio przy motocyklu.

Należy również mieć na uwadze, że środek pasa nie jest najbezpieczniejszym miejscem do jazdy, ponieważ może znajdować się na nim olej z innych pojazdów, który w czasie deszczu może przyczynić się do poślizgu.

Nierzadkim błędem jest założenie przez motocyklistę, że inni, prowadzący samochód, go widzą. Kierowcy, którzy mieli kolizję z motocyklistami bardzo często przyznają, że nie widzieli ich do chwili, kiedy było już za późno. Odpowiednio wcześnie należy sygnalizować więc plan skrętu, ale ważny jest też odpowiedni ubiór - jaskrawe, żywe kolory zwiększają widoczność.

Ubiór ma znaczenie nie tylko dla widoczności, ale i bezpieczeństwa - motocyklista powinien zawsze zakładać ubranie z długimi rękawami i nogawkami, rękawiczki, specjalne stroje z wzmocnieniami na kolanach i łokciach, ale też takie, które nie utrudniają ruchów. A przede wszystkim zawsze należy zakładać dopasowany indywidualnie kask.

Zachęcamy też do zakładania bez względu na porę dni elementów odblaskowych. W ciągu dnia jaskrawy kolor znacznie poprawia widoczność użytkowników jednośladów i może uchronić nas od zdarzenia drogowego i uratować zdrowie, a nawet życie

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ZnAnY #2203875 | 83.24.*.* 17 mar 2017 22:28

    Ty debilu WsK, po pierwsze narządy po takim wypadku nie nadają się do przeszczepu, a po drugie to, żeby dla ciebie właśnie takiego narządu zabrakło.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. WsK #2203705 | 213.160.*.* 17 mar 2017 17:53

    I dobrze ,nie zabraknie nerek i innych narządów ,Najlepszymi dawcami są Pajace na tych pseudo rozklekotanych ścigaczach

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)