Sobota, 19 czerwca 2021. Imieniny Gerwazego, Protazego, Sylwii

O pieniądzach dla szpitala i likwidacji gimnazjów porozmawiają radni

2017-03-28 17:06:32 (ost. akt: 2017-03-28 15:49:08)
Sesja Rady Miejskiej w Elblągu

Sesja Rady Miejskiej w Elblągu

Autor zdjęcia: fot. Karolina Okuń, Karolina Kunicka

Dotacja dla szpitala wojewódzkiego na zakup nowego ambulansu, nowa sieć szkół po reformie oświaty i utworzenie nowej spółki miejskiej, która w przyszłości zadba o czystość i porządek w Elblągu. Między innymi te uchwały przegłosują w czwartek (30 marca) elbląscy radni.

O potrzebie utworzenia dodatkowego zespołu ratownictwa medycznego mówił radny Michał Missan, na co dzień koordynator Działu Ratownictwa Medycznego w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym.
— Obecne, cztery zespoły działające w 24 godzinnych dyżurach, wyjeżdżają do różnych zdarzeń nawet kilkanaście razy w ciągu dnia. Czasami są to wyjazdy dwu godzinne i dłuższe i jeśli przeliczymy to przez 24 godziny to zdarza się, że taki zespół praktycznie nie wysiada z karetki. Ilość wyjazdów w naszym mieście jest naprawdę duża i okazuje się, że te cztery zespoły są bardzo obciążone i po prostu niewystarczające — mówi radny Missan.

Dodatkowo szpital dostanie jeszcze jeden ambulans z podstawowym wyposażeniem medycznym. W pełni wyposażony pojazd, w którym znajdzie się sprzęt określany mianem małego oddziału intensywnej terapii na kółkach, ma kosztować między 400 a 500 tys. zł. Cześć pieniędzy pochodzi ze środków wojewody warmińsko-mazurskiego, a 250 tys. zł obiecał wnieść prezydent miasta Elbląg. W czwartek (30 marca) na sesji Rady Miejskiej stanie uchwała z taką propozycją, na którą swoją zgodę będą musieli dać elbląscy radni.

Miejscy rajcy zajmą się także przyjęciem uchwał określających nową sieć szkół w Elblągu po reformie oświaty. Ustawa reformująca ustrój szkolny w Polsce została podpisana 9 stycznia przez prezydenta Polski Andrzeja Dudę. Zmiany wprowadzają przekształcenie 6-letnich szkół podstawowych w szkoły 8-letnie, a także przekształcenie szkół zawodowych w szkoły branżowe pierwszego stopnia oraz powstanie 4-letnich liceów i 5-letnich techników.
Władze Elbląga przedstawiły już projekt sieci szkół po reformie oświaty. Wszyscy uczniowie - podstawówek i gimnazjów - będą kontynuować naukę w dotychczasowych obiektach.

Gimnazja będą wygaszane w sposób naturalny. Zaś budynki po tych, które do tej pory funkcjonowały jako samodzielne placówki zostaną na nowo wykorzystane. I tak do budynku po Gimnazjum nr 2 na ul. Robotniczej ma zostać przeniesiony Zespół Szkół Zawodowych nr 1 z ul. Zamkowej. Obiekt po Gimnazjum nr 9 na ul. Browarnej zasiedli zaś kadra i uczniowie III LO, które w tej chwili mieści się w budynku przy ul. Saperów. Budynek po Gimnazjum nr 6 na ul. Rawskiej stanie się zapleczem lokalowym Centrum Kształcenia Praktycznego i Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Zaś przy ul. Bema 54 powstanie Elbląskie Centrum Edukacji Zawodowej.

Wielkie zmiany szykują się także na ul. Agrykola, gdzie w tej chwili w zabytkowym budynku funkcjonuje Gimnazjum nr 5. Tutaj ma zostać utworzona Sportowa Szkoła Podstawowa z zapleczem sal gimnastycznych i sportowym kampusem. Rozwiązania będą wdrożone w roku szkolnym 2018/2019.
Przeprowadzka czeka także cztery oddziały klasy z Gimnazjum nr 7 na ul. Lotniczej. Uczniowie będą kontynuowali swoją naukę w SP nr 14 na ul. Mielczarskiego, natomiast do budynku po Gimnazjum nr 7 ma zostać przeniesione przedszkole z ul. Mielczarskiego, które dziś mieści się w barakach. Jeśli pozwolą na to warunki można je będzie także powiększyć o żłobek.

Radni zadecydują także, czy powołać do życia nową spółkę miejską - Elbląskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, która powstanie na bazie rozwiązanego Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania oraz Przedsiębiorstwa Dróg i Mostów. EPKG miałoby się zająć np. wywozem odpadów, zimowym i letnim utrzymaniem dróg, a nawet wykonywać remonty cząstkowe na drogach i chodnikach. Wszystkie usługi spółka wykonywałaby w ramach tzw. ustawy in-house, której zasady pozwalają spółkom na świadczenie miastu części usług „z wolnej ręki”, bez organizowania przetargów.

Przyszła siedziba EPGK, wraz z zapleczem technicznym miałaby powstać na Modrzewinie, na ul. Kwiatkowskiego. Miasto jako aport, wniesie do spółki działkę, która jest jej własnością.
as

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB