Kradzieże, przestępstwa gospodarcze i lekarskie błędy. Prokuratura podsumowuje rok

2017-03-30 16:27:27(ost. akt: 2017-03-30 16:36:30)
Konferencja prasowa w Prokuraturze Okręgowej w Elblągu

Konferencja prasowa w Prokuraturze Okręgowej w Elblągu

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

Trójkę elblążan, z których najmłodszy ma 21 lat, oskarżył prokurator o wprowadzenie w obieg fałszywych banknotów euro. Mężczyźni znaleźli je w skradzionym przez nich samochodzie. To jedna ze spraw, którą przedstawili prokuratorzy na konferencji podsumowującej miniony rok ich pracy


Prokuratura Rejonowa w Elblągu skierowała w czwartek (30.03) do sądu akt oskarżenia przeciwko trzem mieszkańcom Elbląga, (21, 30 i 42 lat), którzy w nocy z 27 na 28 czerwca 2016 roku ukradli osobowe audi.

Złodzieje znaleźli w aucie fałszywe banknoty o nominale 50 euro: część wyrzucili przez okno podczas wycieczki skradzionym samochodem po mieście, część próbowali sprzedać. 


— Mężczyźni włamali się do audi po czym ruszyli na "przejażdżkę" po mieście. Po pewnym czasie odkryli w samochodzie banknoty o nominale 50 euro. Wszystkie z nich miały ten sam numer seryjny, były podrobione w prymitywny sposób, prawdopodobnie na kserokopiarce, więc od razu mogli zorientować się, że są to falsyfikaty — mówi Jarosław Żelazek szef Prokuratury Rejonowej w Elblągu.


Jeden z banknotów złodziejom udało się im sprzedać mieszkańcowi Elbląga za 175 złotych.

— Ten szybko zorientował się, że został oszukany. Próbował sam zatrzymać sprawców, jednak nie udało mu się. Mężczyźni uciekli autem. Przez okno samochodu wyrzucili jeszcze jeden fałszywy banknot — mówi prokurator.


Policji udało się schwytać sprawców. Wobec jednego z nich został zastosowany środek zapobiegawczy: tymczasowy areszt. Prokuratura oskarżyła ich o puszczenie w obieg fałszywych pieniędzy. 

— Jest to czyn zagrożony karą od roku do dziesięciu lat pozbawienia wolności. Odpowiedzą również za oszukanie mężczyzny, któremu sprzedali banknot. W tej sprawie są również inne wątki — podkreśla prokurator Żelazek. — Prowadzone jest odrębne postępowanie wobec właściciela skradzionego samochodu, który ukrywał w aucie fałszywe banknoty. To również jest przestępstwo, więc właściciel samochodu jest jednocześnie pokrzywdzonym i podejrzanym.

Znalezione przez złodziei banknoty ktoś musiał podrobić. 

— Ten wątek postanowiliśmy wyłączyć z postępowania i przekazać go do rozpatrzenia Prokuraturze Okręgowej w Elblągu — mówi Jarosław Żelazek.


A Iwona Piotrowska, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Elblągu dodaje:
— Fałszowanie pieniędzy jest specyficznym przestępstwem, zagrożonym karą pozbawienia wolności od pięciu lat, więc bardzo wysoką.


Na czwartkowej konferencji prasowej Prokuratura Okręgowa w Elblągu podsumowała miniony rok. Prokuratorzy zajmowali się ponad dwunastoma tysiącami spraw, 3085 z nich zakończyły się skierowaniem do sądów aktów oskarżenia.

Najpoważniejsze ze spraw trafiają do Wydziału Śledczego Prokuratury Okręgowej.

— Obecnie prowadzimy 15 postępowań związanych ze śmiercią pacjenta na skutek tzw. błędów w sztuce lekarskiej. Czternaście takich postępowań jest zawieszonych ze względu na oczekiwanie na opinie z zakładów medycyny sądowej — mówi Jan Hrabek, naczelnik Wydziału Śledczego.

Wydział zajmuje się również skomplikowanymi sprawami gospodarczymi.

— To sprawy wielowątkowe, niektóre liczą 80 tomów akt, są pracochłonne i trwają czasem kilkanaście miesięcy, czy nawet dłużej. W ubiegłym roku wpłynęło do nas takich spraw 116. Jedna z nich to wyłudzenie tworzywa sztucznego na szkodę spółki hiszpańskiej w wysokości aż 2 mln złotych. Tylko dzięki determinacji prokuratorów, którzy się nią zajmowali udało ustalić się po niespełna roku wszystkich sprawców. Na początku nie mieliśmy żadnych "wyjść" na sprawców, bo ich transakcje odbywały się telefonicznie i meilowo. Jednak nam się udało. Zatrzymanych zostało pięć osób, cztery z nich zostały tymczasowo aresztowane. Zrobiliśmy również zabezpieczenia majątkowe na poczet przyszłych kar. Większość ze sprawców przyznała się i opisała mechanizm działania — mówi prokurator Hrabek.daw

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. tomek #2215411 | 31.11.*.* 2 kwi 2017 18:38

    Żelazek wyjaśnij wreszcie sprawę nielegalnych podsłuchów Żandarmerii z 2007 roku, bo któregoś dnia to się źle dla ciebie skończy

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. Cierpliwość się opłaca #2213253 | 159.205.*.* 30 mar 2017 21:05

    Leszek Gabriel na początku swojej kariery sądowniczej rokował bardzo przeciętnie - więc przerzucono go na zesłanie do Braniewa. Stąd wrócił w glorii Wielkiego Prokuratora. Ale wcześniej tych stricte dobrych wykoszono lub poszli oni na emeryturę, na prywatną praktykę etc.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz