Pogrzeb żuru i śledzia. Jarmark w Światowidzie

2017-04-06 10:17:05(ost. akt: 2017-04-06 10:18:12)

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

Już w niedzielę 9 kwietnia będzie można poczuć atmosferę zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu zaprasza na „Pogrzeb żuru i śledzia” – jarmark, który nawiązuje do tradycji wielkanocnych.
W ramach „Pogrzebu żuru i śledzia” odbędą się Wielkanocny Jarmark Sztuki Ludowej oraz Kiermasz Żywności Naturalnej. Na miejscu zaprezentuje się ponad 50 wystawców z różnorodnym asortymentem związanym z tradycjami, regionem, a przede wszystkim ze świętami.

- Jarmark odbędzie się w dolnym holu oraz sali widowiskowo-sportowej – mówią organizatorzy. – Dotarcie na miejsce nie powinno stanowić problemu, z dołu na pewno przyciągną intensywne zapachy swojskich wyrobów.

Wystawcy żywności będą mieli do zaoferowania własne i naturalne wyroby, m.in. pieczywo, miody, czekolady czy powidła. Dla najbardziej zabieganych, którzy nie mają czasu na samodzielnie przygotowanie potraw, znajdą się produkty, które często goszczą na wielkanocnym stole, czyli chrzany, żury, wędliny, a także ciasta i ciasteczka.

Coś dla siebie znajdą także weganie i wegetarianie, dla których przygotowano chociażby warzywne pasztety na bazie soczewicy i kaszy jaglanej. Na stoiskach nabyć będzie można również produkty prozdrowotne, które wzmacniają odporność, oczyszczają drogi oddechowe i bronią przed chorobami. Mowa tu chociażby o sokach z bzu, aronii i mniszka lekarskiego.

Jako że jarmark odbywa się w Niedzielę Palmową, sprzedawcy przygotowali palemki, które jeszcze tego samego dnia będzie można poświęcić w kościele. Oprócz nich nabyć będzie można ręcznie wykonane ozdoby świąteczne, dekoracje domowe, hafty, wikliny, biżuterię, ceramikę czy rękodzieło szydełkowe.

- Na wybranych stoiskach wystawione zostaną ręcznie szyte maskotki w ozdobnych ubrankach, kartki okolicznościowe zrobione metodą scrapbookingu, a także poduszki antyalergiczne, które łagodzą bóle głowy, poprawiają krążenie i pomagają w bezsenności – zachęcają organizatorzy. - Dla rodziców, którzy zechcą zostawić swoje pociechy pod opieką, przygotowane zostanie specjalne stoisko plastyczne, na którym najmłodsi uczestnicy jarmarku będą własnoręcznie przygotować ozdoby świąteczne.

„Pogrzeb żuru i śledzia” odbędzie się w niedzielę 9 kwietnia w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu; rozpocznie się o godzinie 10:00 i potrwa do 18:00.
Informacja CSE Światowid

Źródło: Dziennik Elbląski