Sobota, 19 czerwca 2021. Imieniny Gerwazego, Protazego, Sylwii

Za nami sesja Rady Miejskiej w Elblągu. Co postanowili radni? [zapis relacji na żywo]

2017-04-27 10:00:00 (ost. akt: 2017-04-27 14:02:29)
We wtorek o połączeniu szpitali dyskutowano na nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Elblągu

We wtorek o połączeniu szpitali dyskutowano na nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Elblągu

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

Dzisiaj odbędzie się sesja Rady Miejskiej w Elblągu. Jej przebieg na żywo relacjonuje nasza dziennikarka Aleksandra Szymańska. Jakie decyzje podjęli już nasi radni?

 • Treść odświeża się automatycznie. Ostatnie odświeżenie: dzisiaj, 02:57

 • 27 kwi 2017 12:52
  W przyszłym miesiącu nie będzie sesji Rady Miejskiej. Radni spotkają się dopiero w czerwcu, na ostatnich obradach przed przerwą wakacyjną. Dziękujemy za śledzenie naszej relacji.
 • 27 kwi 2017 12:42
  Odpowiedzi udziela wiceprezydent Janusz Nowak:
  - ws. budowy hali sportowej na ul. Mielczarskiego: na dzisiejszej sesji radni w uchwale budżetowej wprowadzili kwotę 480 tys. zł na budowę hali sportowej przy ul. Mielczarskiego, co do przykrycia hali, będzie to przykrycie części Orlika w części poliuretanowej
  - ws. przystanku przy Starej Dębicy - przewidujemy modernizację tej zatoczki
  - ws. pływalni na ul. Robotniczej - 25 kwietnia zaczęliśmy odbiory, mała niecka jest już napełniona wodą, duża jeszcze nie w całości, potem zaczniemy odbiory przez Sanepid i sprawdzimy obiekt pod katem innych parametrów. Na pewno w maju oddamy basen do użytku, jednak nie możemy wskazać, że na pewno stanie się to w połowie miesiąca.
 • 27 kwi 2017 12:32
  Prezydent odpowiada na interpelacje i zapytania radnych:
  - ws. EOK - to jedna z ważnych instytucji kultury, to jest dla mnie podstawa, odpowiedź dla radnego Fedorczyka przygotuję na piśmie
  - ws. hotelu na Brzeskiej: w momencie gdy połączyliśmy CSB i MOSiR to było rozważany wariant, co do dalszego funkcjonowania hoteli. Na ten czas nie było zainteresowanych tymi obiektami. Bilans wskazuje, że w 2016 roku hotel przyniósł 150 tys. zł starty, a maju otwieramy pływalnie i ci pracownicy, którzy pracują w tym hotelu znajdą pracę na tym basenie.
  - ws. budowy hali sportowej przy Mielczarskiego - nie budujemy hali przy Gimnazjum nr 7, za to na ul. Mielczarskiego. Prace przy dokumentacji trwają.
 • 27 kwi 2017 12:18
  Radni przyjęli także szereg uchwał dotyczący zbycia lokali mieszkaniowych należących do gminy. Lokale wymagają pilnych remontów i będą sprzedawane w drodze przetargów.
  - Jetem przeciwna tym rezolucjom. Takie lokale winny być przeznaczane na mieszkania dla ludzi będących w ciężkich sytuacjach życiowych, np. rodzin, które straciły dach nad głową w wyniku pożaru. Można by je było także przystosować pod mieszkania tzw. treningowe, dla alkoholików wychodzących z uzależnień, czy bezdomnych, którzy podjęli wyzwanie zmiany swojego życia - mówi radna Kosecka.
 • 27 kwi 2017 12:15
  Radni przyjęli także uchwałę dotyczącą nadania skwerowi miedzy ul. Mickiewicza a Żeromskiego imienia gen. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego.
  - Ta propozycja zasługuje na propagowanie. Mam jeszcze wniosek, by na tym terenie umieścić tablicę zawierającą informacje o życiu i zasługach generała - mówi radna Kosecka
  - Wczoraj podczas konwentu rozmawialiśmy o tym, by w parku postawić dwa głazy z tablicami - mówi Marek Pruszak, przewodniczący RM.
 • 27 kwi 2017 12:10
  Radni pozytywnie przyjęli także rezolucję ws. zmiany uchwały dotyczącej "Wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Miasta Elbląga na lata 2012-2020". Uchwała porządkuje sprawy sprzedaży lokali gminnych wcześniej wyremontowanych ze środków finansowych gminy. I tak lokale nie będą podlegały zbyciu przez okres 5 lat od daty podpisania umowy najmu. Najemca wyremontowanego lokalu będzie mógł nabyć lokal od gminy w każdej chwili, wyłącznie po spłacie całości środków przeznaczonych na remont.
  - Była to wspólna interpelacja: moja i radnej Marii Koseckiej - przypomina radna Halina Sałata (PiS).
 • 27 kwi 2017 12:05
  Radni dyskutują nad uchwałą dotyczącą przyjęcia programu Bezpieczny Elbląg. Radny Zenon Lecyk wskazuje, że powinien się w nim znaleźć m.in. załącznik dotyczący projektu ochrony elblążan przed kleszczami i chorobami roznoszonymi przez te pajęczaki. Ostatecznie radni zadecydowali, że projekt tej uchwały zostanie przełożony na kolejną sesję
 • 27 kwi 2017 11:42
  Radni przechodzą do procedowania uchwał. Przyjęli m.in. zmiany w budżecie miasta, które m.in. będą skutkowały zwiększeniem środków na tegoroczne weekendowe remonty dróg w mieście. Pozytywnie odnieśli się także do zmian w Strategii rozwoju Elbląga 2020+. uchwała wprowadza zmiany do tego dokumentu, w związku z koniecznością realizacji nowych inwestycji i pojawiającą się możliwością dofinansowania ze środków unijnych
  zadań określonych w „Priorytetowych Przedsięwzięciach Strategicznych”.
 • 27 kwi 2017 11:33
  Robert Turlej (PO):
  - czy otwarcie krytej pływalni na Robotniczej jest planowane na połowę maja i czy to prawda, że w czerwcu na dwa tygodnie zostanie zamknięta CRW Dolinka?

  Maria Kosecka (radna niezrzeszona):
  - w ostatnim czasie na ścianach wielu budynków w mieście pojawiają się agresywne hasła świadczące chyba o wojnie jakiś grup. Czy policja podjęła działania w tym kierunku, bo to się robi coraz bardziej niebezpieczne?
 • 27 kwi 2017 11:30
  Jolanta Lisewska (PiS):
  - wnoszę o remont przystanku autobusowego na przystanku Stara Dębica. Kostka brukowa jest w fatalnym stanie i zagraża pasażerom, ale i zmotoryzowanym, którzy parkują w obrębie przystanku.

  Paweł Kowszyński (PiS)
  - w tym roku gimnazjum nr 7 zostanie przeniesione do przedszkola na Mielczarskiego. W związku z tym hala sportowa przy gimnazjum, która jest efektem głosowania w budżecie obywatelskim w tej lokalizacji nie powstanie, dlatego proszę o rozważenie budowy tej hali przy szkole na ul. Mielczarskiego.
 • 27 kwi 2017 11:30
  Jolanta Lisewska (PiS):
  - wnoszę o remont przystanku autobusowego na przystanku Stara Dębica. Kostka brukowa jest w fatalnym stanie i zagraża pasażerom, ale i zmotoryzowanym, którzy parkują w obrębie przystanku.

  Paweł Kowszyński (PiS)
  - w tym roku gimnazjum nr 7 zostanie przeniesione do przedszkola na Mielczarskiego. W związku z tym hala sportowa przy gimnazjum, która jest efektem głosowania w budżecie obywatelskim w tej lokalizacji nie powstanie, dlatego proszę o rozważenie budowy tej hali przy szkole na ul. Mielczarskiego.
 • 27 kwi 2017 11:26
  Janusz Hajdukowski (PiS):
  - 6 kwietnia zgłosili się do mnie pracownicy hotelu Stadion przy ul. Brzeskiej, którzy w liście pytają, na jakiej podstawie z dnia na dzień hotel został zamknięty? Proces zamknięcia hotelu powinien być długotrwały, a nie następować z dnia na dzień. Hotel ma zostać zamknięty 1 maja. Z jakiego powodu obiekt ma zostać zlikwidowany, i co dalej będzie z tym budynkiem po jego ewentualnym zamknięciu, bo słyszałem, że podobno ma go przejąć klub sportowy Atak.
 • 27 kwi 2017 11:18
  Paweł Fedorczyk (PiS)
  - interpelacja dotyczy Elbląskiej Orkiestry Kameralnej, która jest wizytówką Elbląga. Siedzibą EOK jest Ratusz Staromiejski, co mnie dziwi, bo takiej instytucji trzeba zapewnić dobre warunki pracy. To instytucja artystyczna. Orkiestra składa te zapotrzebowania na salę koncertową. Teraz Orkiestra może korzystać z sal tylko wtedy, gdy nie są one używane przez urząd miejski i inne instytucje. Wydaje mi się, że to błędna praktyka. Proszę prezydenta o wyjaśnienie jak rozwiązać ten problem?
 • 27 kwi 2017 11:15
  Radni składają swoje interpelacje:

  Rafał Traks (PiS):
  - Chcę prosić prezydenta o terminowe odpowiadanie na nasze interpelację. Robię to już po raz kolejny, ten problem ciągle jest. My radni także potrzebujemy czasu na przygotowanie się do ewentualnej odpowiedzi na nie.
 • 27 kwi 2017 11:11
  Na sesji głos zabiera także Tomasz Budziński, przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta:
  - Chcemy wytłumaczyć młodzieży elbląskiej jak działa samorząd i państwo, a także społeczeństwo obywatelskie i chcielibyśmy prosić radnych o zmianę w uchwale dotyczącej budżetu obywatelskie i obniżenie wieku co do możliwości składania wniosków do BO z lat 18 do lat 16. Młodzi ludzie trochę inaczej postrzegają świat jak nieco starsi, ale mamy ambicję i swoje wizje. Proszę o pozytywne rozpatrzenie naszej prośby - mówi Tomasz Budziński.

 • 27 kwi 2017 10:59
  - przygotowujemy projekt uchwały dot. wsparcia osób represjonowanych, w obszarze zdrowotnym, społecznym, czy zwolnienia z opłat za komunikacje miejska. Inicjatorem tego projektu jest były wiceprezydent Elbląga Tadeusz Chmelewski oraz radny Jan Redzimski,
  - Wczoraj Zarząd Związku Gmin Kanału Ostródzko-Elbląskiego i Pojezierza Iławskiego, podjął decyzję o zmianie nazwy związku na Związek Kanału Elbląskiego i Pojezierza Iławskiego
 • 27 kwi 2017 10:52
  - nagrodziłem najbardziej aktywnych elbląskich uczniów działających na rzecz szeroko rozumianej ekologii i ochrony środowiska w trakcie obchodów Dnia Ziemi
  - 25 kwietnia odbyły się tragi pracy i edukacji, na których 41 pracodawców zaoferowało ponad tysiąc ofert pracy
  - spotkałem się także z przedstawicielami PWSZ by porozmawiać o zbliżających się Turbinaliach, które odbędą się na przełomie maja i czerwca
  - tego dnia spotkałem się także z mieszkańcami dzielnicy Zawodzie i Wyspy Spichrzów
 • 27 kwi 2017 10:43
  Prezydent zdaje relację ze swojej działalności miedzy sesjami
  - 3 kwietnia brałem udział w przekazaniu karetki szpitalowi miejskiemu przez jedna z prywatnych firm
  - 4 kwietnia spotkałem się m.in. z gen. 16. Dywizji Zmechanizowanej, rozmawialiśmy m.in. o współpracy nowej dywizji z samorządem
  - 6 kwietnia wręczyliśmy także stypendia 100 gimnazjalistom, którzy uzyskali wysokie wyniki w nauce
  - 8 kwietnia rozpoczął się w Elblągu turniej eliminacyjny do mistrzostw Europy w Futsalu
  - 10 kwietni wręczałem certyfikaty z zakresu samoobrony, w których uczestniczyło 50 elblążanek - nauczycielek i pracownic MOPS-u
  - 13 kwietnia na poligonie w Orzyszu brałem udział w powitaniu Międzynarodowego Dowództwa NATO
 • 27 kwi 2017 10:21
  W dzisiejszej sesji bierze udział 23 radnych, co stanowi podstawę do podejmowania prawomocnych ustaw. Na sali sesyjnej jest m.in. poseł Jerzy Wilk (PiS), dyrektorzy i prezesi miejskich spółek, a także dyrektorzy departamentów urzędu miejskiego.
  Głos zabiera poseł Jerzy Wilk:
  - Dwa dni temu odbyło się w Elblągu powitanie Dowódcy Wielonarodowej Dywizji NATO, gen. bryg,. Krzysztofa Motackiego, do Elbląga przybędzie m.in. kilkaset rodzin żołnierzy, co przełoży się na pewno na sytuacje gospodarczą miasta. Nasi poprzednicy wyprowadzali wojsko z Elbląga, natomiast teraz żołnierze wracają do naszego miasta.
  Pragnę również przypomnieć, że prezydent Andrzej Duda podpisał także specustawę o budowie kanału przez Mierzeję Wiślaną, w tej chwili dwie polskie firmy za ponad 5 mln zł opracowują do tego dokumentacje techniczną m.in. z podejściami do portów w Elblągu. Specustawa umożliwia szybkie rozpoczęcie tego projektu.
  Miło mi poinformować, że Koordynatorem ds. budowy tego kanału będzie elblążanin - kpt. Wojciech Żurawski, który będzie miał siedzibę w Elblągu i stąd będzie nadzorował tę inwestycję.
 • 27 kwi 2017 09:58
  Radni zadecydują także o nadaniu nazwy zielonemu skwerowi między ulicami Żeromskiego i Mickiewicza. Od tej chwili miałby on nosić imię i nazwisko gen. bryg. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego, honorowego obywatela Elbląga, żołnierza wojska polskiego.
  Szkołę oficerską gen. Nieczuja-Ostrowski ukończył w 1931 roku. Podczas kampanii wrześniowej dowodził kompanią a następnie batalionem. Za męstwo na polu walki został odznaczony Krzyżem Walecznych. Po ucieczce z niemieckiej niewoli działał w konspiracji Związku Walki Zbrojnej we Lwowie a następnie na terenie Podkarpacia i Ziemi Krakowskiej. W 1944 roku został mianowany dowódcą 106 Dywizji Piechoty Armii Krajowej operującej w okolicach Miechowa, Olkusza i Pińczowa. Po rozwiązaniu oddziału przybył z grupą swoich żołnierzy do Elbląga. W 1947 roku został aresztowany. Dwukrotnie skazany na karę śmierci. Więzienie opuścił po 7 latach pobytu w celi. W 1991 roku został mianowany na stopień generała brygady.
  Przypomnijmy, że decyzją elbląskich radnych, rok 2017 w Elblągu został ogłoszony rokiem gen. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego.
 • 27 kwi 2017 09:56
  Ponadto radni zadecydują o włączeniu Centrum Kształcenia Praktycznego do Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Elblągu. Nowo powstała jednostka docelowo zamieni się w Elbląskie Centrum Edukacji Zawodowej, które zajmie się kształceniem fachowców i specjalistów potrzebnych na lokalnym rynku pracy. Jednym z zadań Centrum ma być tworzenie oferty edukacyjnej, która da absolwentom szansę na zatrudnienie, modyfikację zawodu lub dobre przygotowanie do dalszej edukacji. Ważną częścią działania Elbląskiego Centrum Edukacji Zawodowej będzie elastyczne reagowanie na potrzeby rynku pracy - poszerzenie oferty kwalifikacyjnych kursów zawodowych i kursów umiejętności zawodowych prowadzonych wspólnie z pracodawcami.
  W ECEZ znajdą się m.in. dwie nowocześnie wyposażone pracownie: odlewnicza z kuźnią, w której realizowana będzie praktyczna nauka zawodu: technik odlewnik oraz pracownia energii odnawialnej, w której realizowana będzie praktyczna nauka zawodu: technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.
  Projekt zostanie dofinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko - Mazurskiego. Dziś o godz. 14 w Centrum Kształcenia Praktycznego przy ul. Bema prezydent Witold Wróblewski podpisze w tej sprawie umowę z marszałkiem Gustawem Markiem Brzezinem.
 • 27 kwi 2017 09:55
  Zapraszamy na obrady XXVI sesji Rady Miejskiej. Dziś elbląscy radni zajmą się m.in. uchwałami dotyczącymi przesunięć środków finansowych w budżecie miasta. Radni zadecydują czy zwiększyć m.in. limity wydatków na odnowę nawierzchni dróg dróg w Elblągu w 2017 roku o kwotę 2 mln zł. Dzięki temu, w tym roku, w ramach tego projektu byłby możliwy kompleksowy remont m.in. ul. Warszawskiej na całej jej długości.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ja #2232575 | 37.248.*.* 27 kwi 2017 11:25

  Sala koncertowa dla orkiestry? Naprawde radni nie widza powazniejszych problemow w tym miescie. Zalamka :(

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz