Wtorek, 27 września 2022. imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego

To będą mieszkania, które uczą życia

2017-05-15 11:17:54 (ost. akt: 2017-05-15 11:28:14)
Obecnie podopieczni korzystają z zajęć w ośrodku, niebawem przeniosą się do samodzielnych mieszkań

Obecnie podopieczni korzystają z zajęć w ośrodku, niebawem przeniosą się do samodzielnych mieszkań

Autor zdjęcia: Anna Dawid

Sprzątanie, gotowanie, planowanie domowego budżetu i czasu wolnego, tak będzie wyglądał dzień w mieszkaniach treningowych, w których osoby niepełnosprawne intelektualnie nauczą się żyć bez opieki rodziców. Niebawem powstaną w Elblągu.
Mieszkania treningowe to pomysł Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Elblągu, które pieniądze na ich wynajem otrzyma z unijnego projektu pn. „Nie zwalniamy tempa-usługi społeczne i integracja". Niepełnosprawni intelektualnie nauczą się w nich samodzielnego życia, by po śmierci rodziców przygotowani byli do społecznego funkcjonowania bez ich opieki. Z tego "życiowego treningu" skorzysta dwadzieścia osób.— Na ogół osobami niepełnosprawnymi opiekują się rodzice, lecz niestety, z czasem są oni coraz starsi i trudniej troszczyć im się o dzieci. Każdy rodzic zastanawia się również, co stanie się z jego niepełnosprawnym dzieckiem, gdy on umrze. Chcielibyśmy przygotować takie osoby do samodzielnego życia. Przy delikatnym ukierunkowaniu mogą one dobrze odnajdą się one w społeczeństwie. Oczywiście w ciągu dnia będą nadal uczestniczyć w zajęciach prowadzonych w naszych placówkach — wyjaśnia Iwona Grajkowska z Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Elblągu.


Na początek w mieszkaniu treningowym zamieszkają cztery osoby. Wspierać je będą asystenci, którzy nauczą samodzielnego gospodarowania pieniędzmi, planowania i spędzania wolnego czas, przygotowywania posiłków, robienia zakupów, prania, sprzątania. 


Mieszkania treningowe są jedynie częścią szerszego projektu PSONI, którego celem jest mobilizacja społeczna osób niepełnosprawnych intelektualnie.

— Chcielibyśmy, aby one nie czuły się wykluczone społecznie, osamotnione, lecz by uczestniczyły w życiu lokalnego środowiska — mówi Małgorzata Jarczewska z PSONI Koło w Elblągu.


W ramach projektu powstanie też interwencyjne pogotowie, w którym niepełnosprawni znajdą opiekę w sytuacjach "awaryjnych", na przykład, gdy ich rodzic czy opiekun będzie musiał pozostać w szpitalu. Program zakłada także wsparcie dla podopiecznych i ich rodzin w zakresie usług opiekuńczych, poradnictwa prawnego i psychologicznego.

Ma też powstać szkoła dla rodziców osób niepełnosprawnych intelektualnie.
— Zadaniem szkoły będzie wzmacnianie rodzinnych więzi, poszerzanie wiedzy, kształtowanie prawidłowych postaw rodzinnych. Przewidzieliśmy też szereg warsztatów oraz spotkań ze specjalistami, którzy pomogą rodzinom opiekującym się osobą z niepełnosprawnością intelektualną — mówi Małgorzata Jarczewska.


Elbląskie Koło PSONI oferuje wsparcie dla osób z niepełnosprawnością intelektualną już od 25 lat. Obecnie prowadzi cztery placówki pobytu dziennego: Niepubliczne Przedszkole Specjalne, Warsztat Terapii Zajęciowej, Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy oraz Środowiskowy Dom Samopomocy. Wśród podopiecznych PSONI Koło w Elblągu są małe dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe. 

daw

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Był y uczestnik #2246456 | 94.254.*.* 16 maj 2017 16:36

    To fajnie że idziecie do przodu ale trochę to za późno. Mozna by to duzo wczesniej uruchomić taki program.

    odpowiedz na ten komentarz