Poniedziałek, 10 maja 2021. Imieniny Antoniny, Izydory, Jana

Ponad 100 wydarzeń. Takie będzie Lato w formie

2017-05-23 13:53:18 (ost. akt: 2017-05-23 14:32:29)

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

W tym roku lato w Elblągu na pewno nie będzie nudne. Tym bardziej, że w Elblągu gorące imprezy rozpoczynają się już w czerwcu. A później przez ponad trzy miesiące na mieszkańców i turystów będzie czekało szereg różnych wydarzeń: muzycznych, tanecznych, sportowych i kulturalnych.

Letnie imprezy ruszają już 1 czerwca wraz z Dniem Dziecka. Miejscy urzędnicy oraz instytucje postarały się, by ten dzień był wyjątkowy zarówno dla młodszych jak i nieco starszych elblążan. Tego dnia ożyje przede wszystkim Stare Miasto.

Wielkie świętowanie rozpocznie się o godz. 11 na placu katedralnym gdzie znajdą się strefa zabaw, rozrywki i kultury. Imprezę ze sceny poprowadzi Łukasz Gesek.
— W tym czasie wystąpią także lokalne zespoły dziecięce oraz dzieci z grupy tanecznej Cadmans. Nowym punktem programu będzie też wypuszczeniu kilkuset gołębi pocztowych, które wykonają nad starówką pokazowy oblot — mówi Adam Jocz, dyrektor Departamentu Promocji i Kultury UM w Elblągu.

Od godz. 16 sceną zawładną utalentowani podopieczni Młodzieżowego Domu Kultury w Elblągu.
— Podczas gali będziemy chcieli zaprezentować dokonania instruktorów i młodzieży z całego mijającego właśnie roku szkolnego. W tym roku dołączyły do nas m.in trzy nowe młodzieżowe zespoły muzyczne, które tego dnia również zobaczymy na scenie, zaplanowaliśmy także występy taneczne z tańcem współczesnym czy ludowym. Nasi goście obejrzą też wernisaż prac dzieci i młodzieży z MDK, przewidzieliśmy również konkurs z nagrodami — mówi Edyta Lichacz, dyrektor MDK w Elblągu.

W organizację miejskiego Dnia Dziecka zaangażowały się także elbląskie szkoły średnie: uczniowie z Zespołu Inżynierii Środowiska i Usług przygotują tzw. kreatywne stoliki dla najmłodszych. Będzie można m.in. pomalować buźki czy stworzyć niecodzienną fryzurę. Zaś porządku i bezpieczeństwa maluchów będą strzegli uczniowie klas mundurowych z ZSZ nr 1.

Tego dnia na kreatywne zajęcia zaprasza także Biblioteka Elbląska.
— Wygraliśmy projekt na stworzenie Biblioteki Młodego czytelnika na Starym Mieście. Mamy już meble tekturowe i spróbujemy stworzyć bibliotekę dziecięcych marzeń. 1 czerwca wszystkie chętne dzieci zapraszamy na warsztaty: będziemy planować i budować. Cały projekt potrwa trzy miesiące, a po tym czasie zaprezentujemy efekty naszej pracy — mówi Jacek Nowiński, dyrektor BE. — Nieco starszych zapraszamy za to na Letnie Ogrody Polityki i spotkanie z Ireną Koźmińską z fundacji Cała Polska Czyta Dzieciom o godzinie 13, a także na wieczorną dyskusję "Po co nam kanon lektur".

Ożyje także ulica Stary Rynek, na której w Dzień Dziecka odbędą się pokazy elbląskich służb mundurowych. Każdy chętny będzie mógł obejrzeć sprzęt, posiedzieć w strażackim wozie czy ubrać się wojskowy mundur. Nie zabraknie też atrakcji dla amatorów sportu i rekreacji. — Przygotowaliśmy strefę sportową w dwóch turach: od godziny 11 do 13 i od 16.30 do 18. Będzie można pograć w piłkarzyki, w kręgle, postrzelać do bramki unihokeja, porzucać podkową czy przejechać się rowerowym torem przeszkód — wymienia Marek Wnuk, dyrektor MOSiR. — Będą także ćwiczenia na trampolinie tzw. jumpfitness i nieco spokojniejszy turniej warcabowy.

O godzinie 19 rozpocznie się koncert pn. Summer funky jazz project, który będzie ostatnim punktem miejskiego Dnia Dziecka.

Lato będzie w formie
Powyższe atrakcje będą także wstępem do całej gamy imprez, które zaplanowano podczas trzech miesięcy nadchodzącego lata.
— To będzie czas imprez plenerowych, koncertów, zajęć sportowych, warsztatów artystycznych i kulturalnych, czy spotkań w kinie pod chmurką — zapowiada Adam Jocz.

Przede wszystkim oprócz stałych punktów, jak działająca na placu katedralnym weekendowa scena muzyczna, miasto pokusiło się o wprowadzenie kilku nowości do harmonogramu Lata w Formie. Pierwsza to akcja "Przystanek Starówka", który będzie działać w każdy weekend wakacji od godziny 11 do 17 przed Ratuszem Staromiejskim.
— W Akademii Malucha dzieci będą mogły uczestniczyć w malowaniu twarzy, skręcaniu balonów, będziemy także uczyć piosenek i wierszyków, nauczymy grać w szachy, na gitarze klasycznej, bębnach afrykańskich czy saksofonie. Zorganizujemy także zajęcia plastyczne z malarstwa i rysunku pod okiem instruktorów z MDK. Udzielimy porad na temat fachowego robienia zdjęć. Atrakcją będą także przystanki, m.in. Ameryka Południowa czy Indie, na których będzie można oglądać prace plastyczne dzieci z tych krajów — mówi Edyta Lichacz.

Nowością będą także warsztaty Szkicologia, które poprowadzi m.in. elbląska architekt Ada Ronżewska-Kotyńska.
— To cykl spotkań: warsztatów rysunkowych i plenerów, które będą się odbywały naprzemiennie. Zaczynamy od warsztatów w ramach Letnich Ogrodów Polityki (3.06, godz. 10 - red.) które będą prowadzone m.in. przez architektów, którzy w tym roku zostali nominowani do prestiżowej nagrody Bryły Roku. Podczas tych spotkań będziemy np. rysować na elbląskiej starówce, podczas tzw. plenerów architektonicznych — opowiada Ada Ronżewska-Kotyńska.

W warsztatach Szkicologia będzie mógł wziąć udział każdy, a miasto dodatkowo oferuje niezbędny sprzęt do tych zajęć. Chęć uczestnictwa wystarczy jedynie zgłosić mailowo na adres elbląskiego Departamentu Promocji i Kultury lub poprzez fanpejdż Szkicologii na facebooku.

Ostatni nowy projekt to akcja "Uwolnić ulicę Stary Rynek". To tutaj artyści, ludzie kultury, twórcy ludowi, animatorzy - słowem każdy kto posiada jakieś zdolności - będzie mógł za darmo i bez żadnych formalności zająć miejsce na Starym Rynku, by podzielić się swoimi umiejętnościami i pasją z elbląską widownią. I przy okazji zarobić na swoim talencie do przysłowiowego kapelusza. Wystarczy jedynie zgłosić się do Departamentu Promocji i Kultury z prośbą o udostępnienie miejsca na ulicy.

Przez całe lato także w Bibliotece Elbląskiej będzie trwał projekt "Lato pełne smaków" - kulinarna akcja, podczas której każdy będzie mógł zgłębić tajniki zdrowego żywienia na bazie tradycyjnych receptur.
— Spróbujemy też uruchomić mobilną bibliotekę. Mamy już namiot i przez całe lato będziemy chcieli pojawiać się w różnych częściach miasta by walczyć z tym dlaczego tak dużo czytamy — humorystycznie i nieco przewrotnie podsumowuje Jacek Nowiński.

Jeszce w maju po raz pierwszy w Elblągu odbędzie się także Festiwal Smaków Food Trucków, podczas którego busy z jedzeniem z różnych stron świata opanują Bulwar Zygmunta Augusta. Na gości czekać będą różnorodne smaki, od dobrze znanych burgerów i domowych zapiekanek, po specjały kuchni hiszpańskiej, meksykańskiej, węgierskiej, amerykańskiej czy też japońskiej. Uczestnicy będą mieli okazję spróbować m.in.: meksykańskiej chimichangi, pieczonych kasztanów, belgijskich frytek, japońskiego ramenu czy też węgierskich ciastek kominkowych z nutellą. Warto dodać, że ta impreza powtórzy się latem jeszcze dwukrotnie: w czerwcu i w sierpniu.

Nie zabraknie także stałych punktów Lata w Formie.
— Na placu katedralnym w każdy weekend będzie działała muzyczna scena. Start już 1 lipca. Usłyszymy zespoły prezentujące m.in. muzykę ludową, rockową, folkową, poetycką, czy szanty. Wystąpi dla nas m.in. Asteria, Tomasz Steńczyk, Fumez, The Nierobbers, Łukasz Gesek, Gracjan Kalandyk, Cała Góra Barwinków czy zespół międzynarodowy Słowiańska Dusza. Każdy znajdzie coś dla siebie — wymienia Adam Jocz.

Podczas lata zadbamy też o nasze zdrowie i kondycję fizyczną. Już 18 czerwca odbędzie się jedna z edycji zawodów z cyklu Garmin Iron Triathlon. Trzy dni później amatorów kijków zapraszamy zaś do Bażantarni, gdzie odbędą się zawody z cyklu Pucharu Polski w Nordic Walking. Nie zabraknie i czegoś dla amatorów kąpieli. 25 czerwca i 20 sierpnia na rzece Elbląg odbędzie się Festiwal Sportów Wodnych. Także 20 sierpnia śmiałkowie będą mogli rozprawić się z zimnymi wodami "Elblążki" w zawodach z cyklu Enduro Man.
— Proponujemy też trzy wycieczki rowerowe: 2, 16 i 30 lipca po okolicach Elbląga, po Wysoczyźnie Elbląskiej. Zaplanowaliśmy też dwa turnieje plażowej piłki siatkowej na boisku przy lokalu Tortuga. Zapraszamy chętne drużyny do zawodów 9 lipca i 6 sierpnia — kończy Marek Wnuk.
as

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Gienek #2251024 | 93.105.*.* 23 maj 2017 16:26

    A Kucharczyk to juz namaszczony na nowego dyrektora?

    ! - + odpowiedz na ten komentarz