Czwartek, 1 grudnia 2022. imieniny: Blanki, Edmunda, Eligiusza

Na rowerach dookoła świata. Rusza śmiała wyprawa harcerzy z Elbląga

2017-05-24 09:12:01 (ost. akt: 2017-05-24 10:06:23)

Autor zdjęcia: archiwum prywatne

W najbliższy weekend dojedzie do Elbląga skautowa sztafeta rowerowa Bike Jamboree. To jej pierwszy przystanek w podróży dookoła świata. Spotkaj się z uczestnikami w sobotę (27.05) o godz. 17.00 na Bulwarze Zygmunta Augusta i wystartuj w niedzielę (28.05) o godz. 10 z Placu Katedralnego.

Czym jest Bike Jamboree?
Bike Jamboree to niecodzienny projekt podróżniczy, w którego organizację angażują się elbląscy harcerze.
— Dwa lata temu dotarliśmy z Polski do Japonii na międzynarodowy zlot skautów. Spodobało nam się, dlatego teraz ruszamy jeszcze dalej — opowiada Ania Śledzińska z Fundacji Światowe Jamboree.

Sztafeta rowerowa wyruszy z Gdańska w najbliższą sobotę (27.07). Pojedzie przez województwo pomorskie, warmińsko-mazurskie, podlaskie i lubelskie. Dalej przez Europę Wschodnią, Azję Centralną oraz syberyjskie bezkresy Rosji, kontynuując wyprawę drogami dziewiczej Alaski, północnej Kanady, Stanów Zjednoczonych, by znowu znaleźć się w Europie i Gdańsku. W ciągu 2,5 roku rowerzyści z Polski przejadą 35 tysięcy kilometrów w 34 etapach, odwiedzając 21 krajów. Elblążanie na dzień dzisiejszy są uczestnikami już pięciu etapów: przez Polskę, Syberię, Alaskę, Meksyk, Stany Zjednoczone - a jeszcze nie wystartowaliśmy!

Bike Jamboree to także historia o przyjaźni i wielkim wysiłku wielu osób – doświadczonych podróżników i ludzi bardzo młodych - by wspólnie zrealizować rowerową podróż dookoła świata. To rzecz o dzieleniu się: pasją, doświadczeniem i inspiracjami do spełniania marzeń. To również historia o współczesnym harcerstwie i uniwersalnym duchu braterstwa oraz wartościach, które są ponad wszelkimi podziałami i granicami geograficznymi.

Co się będzie działo w Elblągu?
W najbliższą sobotę sztafeta dojedzie na elbląską starówkę. O godz. 17.00 będzie można spotkać się z uczestnikami w strefie Chillout podczas I Festiwalu Smaków Food Trucków w Elblągu na Bulwarze Zygmunta Augusta.
— Zaprezentujemy ideę wyprawy, opowiemy o magii podróżowania i kulisach planowania — zaprasza Ania Śledzińska.

Wieczorem, po prezentacji, głodni dalszych opowieści, mogą przenieść się razem z uczestnikami sztafety do Harcerskiego Ośrodka Wodnego Bryza.
— Zaplanowaliśmy wspólne ognisko przy gitarowych brzmieniach. Będzie można samodzielnie przygotować pożywne batony energetyczne na kolejny dzień wyprawy, wziąć udział w jodze o zachodzie słońca lub obejrzeć wspólnie film o podróżowaniu w specjalnie przygotowanej strefie kinowej — proponuje Karolina Radgowska, koordynatorka elbląskich wydarzeń z Hufca Elbląg ZHP.

W niedzielę (28.05) o godz. 10 sztafeta rusza w dalszą podróż. Kolejny przystanek jest zaplanowany w Braniewie.
— Startujemy z Placu Katedralnego na Starym Mieście wspólnie z Miejską Wycieczką Rowerową. Będzie nam miło ruszyć w większym gronie — zachęca Śledzińska. — Ci, którzy zdecydują się do nas dołączyć będą mieli do wyboru pokonanie krótszego odcinka i powrót wraz z wycieczką do Elbląga lub kontynuowanie trasy do Braniewa - dodaje.

Pierwszy Etap Sztafety przez Polskę ma charakter otwarty. Każdego dnia do głównego sześcioosobowego trzonu sztafety dołączają chętne osoby. Szacujemy, że do naszego miasta dojedzie ze sztafetą kilkadziesiąt osób i kolejne tyle dołączy do wspólnego przejazdu kolejnego dnia w niedzielę, w ramach Miejskiej Wycieczki Rowerowej.

Co jeszcze?
Jeśli czujesz zew do podróży, to zobacz co jeszcze proponują organizatorzy.
— Zapraszamy na oficjalny start sztafety na 9 na Targ Węglowy do Gdańska oraz na otwarcie wystawy z poprzednich naszych podróży rowerowych dzień wcześniej, 26 maja w Europejskim Centrum Solidarności — zaprasza Ania Śledzińska. — Można też dołączyć na dłuższy przejazd z nami przez Polskę albo zostać uczestnikiem któregoś z 34 etapów przez świat. Po szczegóły odsyłamy na fb.com/BikeJamboree.

Projekt jest współorganizowany przez Fundację Światowe Jamboree i Stowarzyszenie Afryka Nowaka. W organizację przejazdu przez Polskę aktywnie włączają się grupy rowerowe, harcerskie oraz organizacje i instytucje. W Elblągu, nad przygotowaniem atrakcji dla mieszkańców, jak i dla uczestników sztafety, współpracują: Hufiec Elbląg ZHP, Urząd Miejski w Elblągu, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji wraz z elbląskim oddziałem PTTK przy wsparciu Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych TUW, Ośrodka Wspierania Inicjatyw Pozarządowych oraz Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.