Sobota, 25 marca 2023. imieniny: Bolka, Cezaryny, Marioli

Minister wyprowadzi dowództwo dywizji z Elbląga? "Taka decyzja to wielka strata dla miasta"

2017-05-25 15:32:45 (ost. akt: 2017-05-25 15:49:55)

Autor zdjęcia: Arkadiusz Kolpert

Ważą się losy lokalizacji sztabu 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Na ten temat prezydent Elbląga Witold Wróblewski rozmawiał z dowódcą dywizji, gen. Markiem Sokołowskim.

Prezydent Elbląga Witold Wróblewski podejmuje działania w celu pozostawienia w mieście dowództwa 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej.
— Bardzo niepokoi nas informacja o planach przeniesienia dowództwa dywizji do innej miejscowości. Taka decyzja oznaczałaby wielką stratę dla Elbląga. Przypomnę, że dowództwo 16 Dywizji stacjonuje w naszym mieście od 1949 roku. To marka sama w sobie, nierozerwalnie związana z naszym miastem i trzeba zrobić wszystko, by sztab tej dywizji był w Elblągu dalej — mówił prezydent Wróblewski.

Zaniepokojenie tymi planami wyrazili także obecni na spotkaniu prezesi Stowarzyszeń i Związków: Ryszard Sorokosz prezes Elbląskiego Stowarzyszenia Generałów i Starszych Oficerów Wojska Polskiego, Ryszard Klim, prezes Stowarzyszenia Żołnierzy i Sympatyków 16 PDZ, Marian Kozłowski ze Związku Byłych Żołnierzy Zawodowych w Elblągu, Józef Nowicki prezes Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych w Elblągu oraz przewodniczący klubu PO Rady Miejskiej w Elblągu Michał Missan i przewodniczący klubu SLD Rady Miejskiej Wojciech Rudnicki.

Generał Marek Sokołowski, dowódca 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, poinformował, że ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła. Podejmie ją minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Dowódca elbląskiej dywizji towarzyszył w spotkaniu z dowódcą Wielonarodowej Dywizji Północ-Wschód gen. bryg. Krzysztofem Motackim, do którego adresowane były pytania związane m.in. z czasem jej pobytu w Elblągu.
— Uczestnicy spotkania wyrażali obawy i pytali, czy ta lokalizacja nie ma charakteru tymczasowego? Na dziś jednak nikt nie jest w stanie powiedzieć, jak długo dowództwo Wielonarodowej Dywizji stacjonować będzie w Elblągu i zadeklarować, że pozostanie tu ono na stałe — informuje Urząd Miejski w Elblągu w wydanym komunikacie.

Podczas spotkania rozmawiano o podjęciu działań, których celem ma być doprowadzenie do pozostania sztabu 16 PDZ w Elblągu. Przewodniczący klubu radnych PO Michał Missan zaproponował zwołanie nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej.

W związku z planami dyslokacji dowództwa 16 PDZ do innego miasta prezydent Witold Wróblewski w porozumieniu ze środowiskami, których przedstawiciele obecni byli na spotkaniu, podejmie działania w celu pozostawienia sztabu 16 PDZ w Elblągu.
— W czwartek, z inicjatywy przewodniczącego klubu radnych PO Michała Missana, popartej przez szefa klubu radnych SLD Wojciecha Rudnickiego, prezydent złożył wniosek do przewodniczącego Rady Miejskiej w Elblągu Marka Pruszaka o zwołanie nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej — czytamy w komunikacie z Urzędu Miejskiego.

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Arnold #2253073 | 185.38.*.* 26 maj 2017 09:38

    A ktoś wie co się stało z czołgiem sprzed dowództwa sztabu na Podchorążych. Jeżdżę tamtędy codziennie do pracy i zniknął. Rano był, a po południu nie ma. To co nawet PIS czołg zabrało?

    odpowiedz na ten komentarz

  2. Klowek #2252969 | 51.15.*.* 26 maj 2017 07:46

    Wara od elbląskich żołnierzy, byli, są i mają być. Ile jeszcze szkód narobi ten PIS w Polsce? Kto to naprawi? jak stracimy dowództwo16 pdz w Elblągu to macie pisiory przesrane w mieście na lata całe. ŻOŁNIERZE NIE ZAPOMNA!!!

    odpowiedz na ten komentarz