Poniedziałek, 14 czerwca 2021. Imieniny Bazylego, Elizy, Justyny

Przykład idzie z Aniołowa. Powstało stowarzyszenie sołtysów Warmii i Mazur

2017-05-30 09:52:35 (ost. akt: 2017-05-30 09:55:24)

Autor zdjęcia: nadesłane

W poniedziałek (29.05), z inicjatywy senatora Jerzego Wcisła, zawiązało się Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie Sołtysów. Prezesem jednogłośnie został wybrany Zbigniew Cieśla, sołtys Aniołowa.

— Aktywni sołtysi z powiatów elbląskiego, braniewskiego i lidzbarskiego zainicjowali powstanie stowarzyszenia, które daje im wiele możliwości rozwoju obszarów wiejskich i poprawy jakości pracy sołtysów. Dla mnie osobiście będą organem doradczym i opiniotwórczym, w sprawach dotyczących polskiej wsi. Gdy stowarzyszenie okrzepnie, zorganizujemy spotkania w różnych częściach naszego województwa, by rzeczywiście objąć oddziaływaniem cały region — mówi senator Jerzy Wcisła.

Jerzy Wcisła przypomniał, że niedawno w parlamencie pojawił się projekt ustawy wypłacania sołtysom diet miesięcznych w wysokości 1 tys. złotych.
— Projekt poparły PO i PSL, ale został odrzucony głosami posłów PiS — dodaje. — Wasze opinie są mi potrzebne do podejmowania właściwych decyzji w sprawach dotyczących rolnictwa, gospodarki wodami czy dokończenie reformy samorządowej, której jesteście ważnym elementem.

Sołtysów powitał burmistrz Pasłęka Wiesław Śniecikowski, który wyraził poparcie dla powstania stowarzyszenia.

W spotkaniu założycielskim Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Sołtysów wzięło udział 24 sołtysów. Grupa ta wcześniej spotkała się w Elblągu, podczas konferencji „Porozmawiajmy z sołtysami”. Ireneusz Niewiarowski, prezes Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów, wyjaśnił wówczas, jakie korzyści sołectwom daje utworzenie stowarzyszenia.
— Siedzibą stowarzyszenia zostało Aniołowo, prezesem Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Sołtysów został Zbigniew Cieśla - sołtys Aniołowa, z czego bardzo się cieszę — mówi Jerzy Wcisła. — Aniołowo jest bowiem przykładem wsi, która prężnie działa i może być inspiracją dla innych, jak rozwijać się i pozyskiwać fundusze na różne cele.

Senator Jerzy Wcisła zadeklarował pomoc stowarzyszeniu w organizacji spotkań z sołtysami w oddalonych od Aniołowa powiatach. Podczas spotkania założycielskiego przegłosowano także chęć przystąpienia do Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. I tutaj wychodzi #2256089 | 83.31.*.* 30 maj 2017 17:22

    głupota i hipokryzja PełOwców i ich przystawki " ludowców". Ciekawe czemu jak mieli większość w Parlamencie, rządzili przez 8 lat!!!! i mogli wprowadzić wszystko, nie wprowadzili 1000 zł. wynagrodzenia dla Sołtysów?!. Bo mieli ich w dup.e i dbali o swoje interesy . Załatwiali geszefy na cmentarzach, przy śmietnikach dla rychów, zbychów czy innych donków. Zajëci byli " harataniem w gałę". Wstydu nie macie. 24 Sołtysów ma być reprezentantami wszystkich Sołectw w woj. Warmińsko- Mazurskim?! Przeciętna gmina ma więcej Sołectw. Źenada!!!

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)