Tournee elbląskiego teatru. Najpierw Olsztyn, później Kijów

2017-05-31 07:38:30(ost. akt: 2017-05-31 07:46:33)
Skrzypek na dachu na scenie elbląskiego teatru wystawiany jest od 12 listopada 2011 roku

Skrzypek na dachu na scenie elbląskiego teatru wystawiany jest od 12 listopada 2011 roku

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Nie ucichły jeszcze echa niedawnej premiery w Teatrze im. Aleksandra Sewruka, jaką była doskonale przyjęta bajka Hansa Christiana Andersena „Czarodziejskie krzesiwo”, a przed zespołem elbląskiego teatru kolejne wyzwania i okres wytężonej pracy.
Trwają próby do wrześniowej premiery utworu Petera Schaffera „Amadeusz”. Sztuka powstała w 1979 r. i traktuje o zawiłych relacjach młodego Wolfganga Amadeusza Mozarta i nadwornego kompozytora cesarza Austrii, Antonio Saleriego.

Mirosławowi Siedlerowi, dyrektorowi elbląskiego teatru, udało się namówić do współpracy przy realizacji „Amadeusza” zespół wybitnych artystów. Reżyserem spektaklu jest Paweł Szkotak, z wykształcenia psycholog kliniczny i reżyser, założyciel Teatru Biuro Podróży, wieloletni dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Polskiego w Poznaniu, laureat Paszportu „Polityki” i wielu festiwali teatralnych polskich i zagranicznych. Scenografię oraz kostiumy zaprojektował Jerzy Rudzki, wybitny polski scenograf i kostiumolog teatralny, tegoroczny laureat lubelskiego Festiwalu Scenografii i Kostiumów „Scena w budowie”, gdzie otrzymał Nagrodę „Złota Kieszeń” za najlepszą scenografię do przedstawienia „Punkt Zero: Łaskawe”. Natomiast ruch sceniczny przygotowuje Iwona Runowska, choreograf i pedagog. Tańczyła w Zespole Pieśni i Tańca „Mazowsze”, była tancerką Teatru Wielkiego w Warszawie, występowała też w premierowej obsadzie musicalu „Metro”, z którym prezentowała się w Minskoff Theatre na Broadwayu w Nowym Jorku.
Premiera spektaklu odbędzie 16 września.

Wcześniej, już w tym tygodniu, przed zespołem Teatru im. A. Sewruka wielkie wyzwanie. Już od 1 do 9 czerwca w Filharmonii Warmińsko–Mazurskiej w Olsztynie będzie wystawiał „Skrzypka na dachu” z muzyką Jerrego Bocka i librettem Josepha Steina, w reżyserii Artura Hofmana. Premiera tego musicalu odbyła się w elbląskim teatrze 12 listopada 2011 r. W rolę Tewje Mleczarza wcielą się elbląski aktor Dariusz Siastacz oraz gościnnie grający aktor Teatru Muzycznego w Lublinie Andrzej Witlewski.

Po powrocie z Olsztyna czas na kolejny wyjazd, tym razem do Kijowa (Ukraina).
— Teatr został zaproszony do wzięcia udziału w Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym, którego organizatorem jest Kijowski Akademicki Teatr „KOLESO”. Na scenie w Kijowie zaprezentujemy spektakl „Niedźwiedź i Oświadczyny”, autorstwa Antoniego Czechowa, zrealizowany na elbląskiej scenie przez ukraińskiego reżysera Wiaczesława Żiłę. Pragniemy dodać, że spektakl ten był grany na deskach Teatru Sewruka ponad 100 razy. Udział naszego teatru w tym prestiżowym Festiwalu Teatralnym, będzie świetną promocją polskiej kultury, a także miasta Elbląga. A w ostatniej dekadzie czerwca ponawiamy próby do spektaklu „Amadeusz” — informuje Janusz Salmonowicz, rzecznik prasowy Teatru im. A. Sewruka.