Ten prom pływał pod Elblągiem. Wacław II będzie atrakcją turystyczną na Wiśle [zdjęcia, film]

2017-05-31 12:40:00(ost. akt: 2017-05-31 12:45:04)

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

Jeszcze kilka lat temu prom Wacław II kursował przez rzekę Nogat w Kępinach Wielkich. Później trafił do Nieszawy. Od tego lata ma być atrakcją wodną na Wiśle, a zatrudnienie na nim znajdzie pięć osób.


Przeprawa promowa w Kępinach Wielkich przez rzekę Nogat przestała kursować w 2012 r. Prom Wacław II należał do Starostwa Powiatowego w Elblągu, którego oddało go za darmo Nieszawie, uznając, że jego utrzymywanie jest zbyt kosztowne. 31 marca 2012 r., po dwunastu latach pracy na Nogacie, przeprawa promowa z Wacławem II w roli głównej została zlikwidowana ze względów ekonomicznych. Konkurencją dla niej okazał się bowiem nowy most na Nogacie.


Władze Nieszawy (woj. kujawsko-pomorskie), które przejęły w 2012 r. prom, chciały by ten stał się atrakcją turystyczną miasta.
— Zrodził się pomysł, że ta jednostka pływająca może wspomóc działanie turystyczne naszego miasta. Będzie cumowała w zakolu Wisły i myślę, że już wiosną przyszłego roku zaczną się ostre przygotowania do sezonu — zapowiadał ówczesny burmistrz miasta Marian Tołodziecki.

Wacław II w momencie przybycia do Nieszawy wymagał renowacji: został oczyszczony i pomalowany.

Prom Wacław II w Nieszawie. Przez kilka lat cumował bezużytecznie, niszczejąc przy brzegu WisłyRzeczywistość okazała się inna od planów. Nie licząc "kawiarnianego epizodu" w 2013 r. Wacław II cumował i niszczał przy nieszawskim wybrzeżu. Teraz, już tego lata to się zmieni. Nieszawa będzie miała dwa promy. Jak donosi lokalne Radio PiK, jeden służy przeprawie przez Wisłę, a na Wacławie II zostanie otwarta kawiarnia letnia. Pobyt w niej uprzyjemni czas oczekiwania na rejs, a nieszawianie i turyści będą mieli dodatkową atrakcję.


Według informacji dziennikarzy Radia PiK, uruchomienie kawiarni letniej na promie umożliwi zatrudnienie 5 osób. Powstanie spółdzielnia socjalna, która przez okres funkcjonowania przeprawy promowej, będzie obsługiwała klientów. 


Wacław II został zbudowany w Stoczni Elbląg w 2000 r. Jest to prom linowy o długości 26 m, szerokości 6 m oraz nośności 14 ton. W przeciwieństwie do swoich poprzedników pływających po rzece Nogat tj. promów Jan i Jan II powstałych na metalowych pontonach oraz pokładach z drewnianych bali, prom Wacław II wykonany został ze stalowego pontonu, posiada stalowy pokład, klapy najazdowe oraz ażurowe barierki.

Swoje przeznaczenie pasażersko–samochodowe spełniał na rzece Nogat w powiecie elbląskim, obsługując ruch na drodze powiatowej Kępiny Wielkie - Nowakowo - Rubno Wielkie. Szlak ten był świetną alternatywą dla zatłoczonej drogi krajowej nr 7 oraz stanowił ciekawą propozycje dla turystów w drodze na Mierzeję Wiślaną. 

daw

Źródło: Dziennik Elbląski