środa, 8 lutego 2023. imieniny: Irminy, Piotra, Sylwii

Nowa forma przestrzenna na dwie piątki

2017-06-07 15:21:23 (ost. akt: 2017-06-07 18:03:58)
Nowa rzeźba na dziedzińcu Galerii El

Nowa rzeźba na dziedzińcu Galerii El

Autor zdjęcia: Aleksandra Szymańska

Na dziedzińcu Centrum Sztuki Galeria EL w środę (7.06) stanęła rzeźba autorstwa Gerarda Kwiatkowskiego. Prosta konstrukcja z ocynkowanej stali jest 55. rzeźbą, która wpisuje się w Otwartą Galerię Form Przestrzennych.

Prawie trzy metrowa rzeźba z ocynkowanej stali jest podarunkiem od spadkobierców Gerarda Kwiatkowskiego, artysty i charyzmatycznego animatora kultury, dzięki któremu Elbląg w latach 60. XX wieku stał się jednym z ośrodków sztuki awangardowej w Polsce.

— Rzeźba to dar od Marka Bluma i Suzy Blum, czyli syna i wnuczki Gerarda Kwiatkowskiego. Pochodzi z ostatniej dekady twórczości artysty. Prosta konstrukcja odzwierciedla zainteresowanie Kwiatkowskiego porządkiem i hierarchią kształtów, co widać przede wszystkim dzięki wyciągniętym sześcianom tworzącym rzeźbę — mówi Jarosław Denisiuk, dyrektor Centrum Sztuki Galeria EL. — To druga rzeźba autorstwa Gerarda Kwiatkowskiego, którą będzie można podziwiać w Elblągu. Pierwsza to obiekt z 1965 roku, który znajduje się na Alei Tysiąclecia. Niestety to konstrukcja zdekompletowana, której części zostały rozkradzione.

Nową rzeźbę można oglądać na dziedzińcu Galerii EL.
— Inne wersje tej rzeźby w kolorach m.in. czerwonym i niebieskim można także obejrzeć w Niemczech. My zastanawiamy się nad pomalowaniem naszej na czarno — dodaje Jarosław Denisiuk.

W najbliższym czasie rzeźba będzie miała swoją oficjalną prezentację wśród większego grona gości. Tymczasem jednak z dziedzińca Galerii EL znikną dwie formy przestrzenne autorstwa Janusza Kapusty "K-dron" i Katarzyny Kobro "Kompozycja przestrzenna 4", dla których poszukiwane są nowe lokalizacje w przestrzeni miejskiej.
as

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Lecner #2261861 | 94.254.*.* 7 cze 2017 19:43

    Osobliwa rzeżba na tle jakichś ruder.Zaraz mi się przypomina film "Nie lubię poniedziałków",gdzie Jerzy Turek obnosił się z jakąś taką dziwną konstrukcją,wziętą za dzieło sztuki.

    odpowiedz na ten komentarz

  2. ŁukaszKot #2261803 | 78.88.*.* 7 cze 2017 18:29

    A propos malowania na czarno, to przydałoby się oczernić Batmana!

    odpowiedz na ten komentarz