środa, 17 sierpnia 2022. imieniny: Anity, Elizy, Mirona

Żuławskie Targi Rolne już w ten weekend. Co czeka na gości w Starym Polu?

2017-06-09 07:00:00 (ost. akt: 2017-06-08 21:21:22)

Autor zdjęcia: Arkadiusz Kolpert

Żuławskie Targi Rolne w Starym Polu to jedna z największych tego typu imprez w Polsce. Przyciągają setki wystawców oraz tysiące zwiedzających. Nie inaczej będzie podczas tegorocznych targów, które odbędą się już w najbliższy weekend.

W najbliższy weekend warto będzie się wybrać do Starego Pola, gdzie odbędą się Żuławskie Targi Rolne. To już stały punkt w kalendarzu imprez, jakie organizuje tutejszy oddział Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.
— Czerwiec to tradycyjny termin naszych targów. Wystawcy i hodowcy korzystają z tej imprezy bardzo chętnie — przyznaje Włodzimierz Sawirski, komisarz Żuławski Targów Rolnych. — Nie inaczej będzie i w tym roku. Widać to po liczbie zgłoszeń. Szacujemy, że w tym roku, podobnie jak w ubiegłym, na targach zaprezentuje się 500 wystawców, a w ciągu tych dwóch dni odwiedzi nas blisko 40 tysięcy osób. Chociaż lista jest w zasadzie zamknięta, to ci drobniejsi wystawcy mają szansę na udział w targach nawet jeśli zgłoszą się na kilka dni czy w dniu rozpoczęciu imprezy. Sporo miejsca podczas tej imprezy mamy bowiem na tzw. „manhattanie”, czyli w miejscu, gdzie może zaprezentować się cała reszta mniejszych wystawców.

Podczas targów zaprezentują się przedstawiciele kilkunastu branż, m.in. rolniczej, ogrodniczej, pszczelarskiej budowlanej, firm związanych z chemią w rolnictwie, a także te oferujące m.in. maszyny, urządzenia i narzędzia rolnicze. Tegoroczne targi będą także bogate w ofertę producentów i dystrybutorów z branż związanych z ekologią i ochroną środowiska, odnawialnymi źródłami energii i systemami grzewczymi. Targi stanowią również okazję do prezentacji najnowszych osiągnięć techniki, technologii i genetyki, przez co służą postępowi i rozwojowi rolnictwa.

W Starym Polu pojawi się również całkiem sporo wystawców oferujących produkty spożywcze wytwarzane tradycyjnymi metodami. Smakosze będą mogli kupić wędliny, sery, miody, w tym pitne, zioła, nalewki, produkty tradycyjne, zdrowy nabiał, podpiwki, chleb na zakwasie czy własnoręcznie wyrabiane mięsa i kiełbasy - tego na targach nie zabraknie.

— Gościć będziemy także koło gospodyń wiejskich z regionu, które będą serwować pyszne pierogi domowej roboty oraz ciasta — mówi komisarz targów. — Zapewniam, że nikt nie wyjedzie ze Starego Pola głodny. Wszystkim atrakcjom będzie także towarzyszyła wystawa rzemiosła i rękodzieła artystycznego.
Uzupełnieniem wydarzenia tradycyjnie będą również wystawy zwierząt hodowlanych, ptaków i konkursy hodowców.

Jedną z większych atrakcji targów będzie XVIII Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych i Krajowy Czempionat Koni Sztumskich, podczas których najpiękniejsze rasy koni zaprezentują hodowcy tych zwierząt.
— 
Tradycją targów jest również wystawa zwierząt hodowlanych: bydła mięsnego oraz trzody chlewnej, a także pokaz zwierząt użytkowych i ozdobnych, m.in. królików, kur, indyków i gołębi, a także wystawa ptaków egzotycznych. Swoje prace zaprezentują również artyści ludowi i rękodzielnicy — dodaje Włodzimierz Sawirski.

Podczas imprezy będą działały stoiska oferujące małą gastronomię: kiełbaski z grilla, szaszłyki, zapiekane serki oraz lody i napoje. Bo apetyt rośnie... na świeżym powietrzu. A o dobry nastrój zadbają także muzyczne zespoły. Dla gości zagra Młodzieżowa Orkiestra Dętą z Lidzbarka Warmińskiego oraz zespoły disco-polo: Solo (sobota) i Fanatic (niedziela).

— Jesteśmy bardzo zadowoleni z tegorocznej oferty. Mamy nadzieję, że dopiszą nam nie tylko wystawcy i hodowcy, ale i pogoda, tak aby odwiedziło nas jak najwięcej osób. Liczymy także na elblążan, którzy zawsze chętnie odwiedzają Stare Pole i są tu mile widziani. Zapraszamy — zachęca komisarz targów.
14. Żuławskie Targi Rolne odbędą się w tę sobotę i niedzielę w godz. 9 do 17. Więcej informacji na temat wydarzenia można znaleźć na stronie internetowej www.podr.pl.
as