Mieszkańcy Śródmieścia spotkali się z prezydentem. O czym mówili? [zdjęcia]

2017-06-13 21:17:22(ost. akt: 2017-06-13 21:32:26)

Autor zdjęcia: Aleksandra Szymańska

Brak miejsc parkingowych, ale i terenów zielonych wokół bloków mieszkalnych, zły stan chodników, czy problematyczny przystanek pod oknami domu. Między innymi na takie uciążliwości narzekali mieszkańcy Śródmieścia we wtorek na spotkaniu z prezydentem miasta.
Mieszkańcy Śródmieścia we wtorek (13.06) spotkali się z prezydentem miasta Witoldem Wróblewskim. To była okazja, żeby powiedzieli o swoich bolączkach.

Mówili m.in. o braku miejsc postojowych w rejonie ulicy Janowskiej. To teren należący w części do miasta, a w części do Spółdzielni Śródmieście.
— Kiedyś był tam piękny teren zielony, teraz jest pobojowisko i dziki parking. Czy coś w tym kierunku się zadzieje? — pytała jedna z mieszkanek.
— Tu jest taki problem, że to jest teren, który wykupiła jedna z firm i miała tu zbudować hotel Ibis. Zaś miasto miało tam zbudować drogę dojazdową do tego hotelu. Niestety firma wycofuje się z inwestycji szuka chętnego na kupno tego terenu — odpowiadał prezydent Wróblewski.

— A co z dzikim parkingiem w tym miejscu? Czy to teren spółdzielni, czy miasta? — dopytywała elblążanka.
— W zeszłym miesiącu spotkaliśmy się z zarządem spółdzielni Śródmieście i w tej chwili przygotowywane jest porozumienie o użyczeniu tego terenu i wydzierżawieniu za symboliczną złotówkę, czyli spółdzielnia ucywilizuje ten parking na własny koszt, a my przekażemy materiały na tyle ile możemy. Roboty już trwają, mamy nadzieję, ze problem uda się rozwiązać jeszcze w czasie wakacji — dodał wiceprezydent miasta Janusz Nowak.

Swoje bolączki przedstawili także mieszkańcy ul. Tysiąclecia.
— Dojazd od ul. Giermków do ul. Tysiąclecia przez ul. Szkolną jest niemożliwy. Od 40 lat ani jeden chodnik nie był naprawiony. Mamy tez piękną aleję lipową przed blokami, ale zaniedbaną. Drzewa są od lat nie przycinane, jesienią liście gniją, jest ślisko, a na całej długości alei nie ma ani jednego śmietnika — żaliła się jedna z mieszkanek

— Jeśli będą takie możliwości żeby w ramach weekendowych napraw dróg zająć się tym problemem, to remont wpiszemy do planów na przyszły rok. Co do chodników to jesteśmy teraz na etapie połączenia MPO i PDiM w jedną spółkę komunalną i myślę, że jeśli zakończą się te wszystkie rejestracje to częściowo będziemy robili te remonty we własnym wykonawstwie z materiałów, które posiadamy — mówił prezydent.

Mieszkańcy pytali także o możliwości remontu uczęszczanych schodów prowadzących od zamkniętego obecnie amfiteatru w kierunku Parku Dolinka, przeniesienie przystanka z ul. Mickiewicza 29, a także zagospodarowania terenu przy blokach na ul. 12 Lutego 1-11.

Włodarz miasta podkreślał, że 2017 r. będzie w Elblągu rokiem dużych inwestycji.
— Po raz pierwszy od wielu lat udało się znacznie obniżyć dług miasta. Priorytetem będą dla nas także zadania dofinansowane ze źródeł zewnętrznych — mówił.
Wśród najważniejszych z nich należy wymienić m.in. budowę wiaduktu łączącego Zatorze z resztą miasta, modernizację połączonego Szpitala Miejskiego im. św. Jana Pawła II i budowę nowego bloku operacyjnego, budowę trakcji tramwajowej w ul. Grota-Roweckiego i 12 Lutego, przywrócenie świetności odkrytego kąpieliska przy ul. Spacerowej, remont Muzeum Archeologiczno-Historycznego, modernizację targowiska miejskiego czy rozbudowę ścieżek rowerowych.
as