środa, 29 marca 2023. imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona

Działkowcy z "Bratka": opłaty za działki mamy większe, niż za mieszkania

2017-06-17 14:00:00 (ost. akt: 2017-07-12 10:57:04)
ROD Bratek na ul. Fromborskiej w Elblągu

ROD Bratek na ul. Fromborskiej w Elblągu

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

Działkowcy z ogrodów „Bratek” przy ul. Fromborskiej skarżą się na wysokie opłaty za użytkowanie działek. — Niekiedy płacimy więcej niż za nasze mieszkania, a przecież dla nas, emerytów, są one jedyną rozrywką — piszą do naszej redakcji.Rodzinny Ogród Działkowy „Bratek” przy ul. Fromborskiej liczy 510 działek. Cześć działkowców jest oburzona wysokością opłat, jakie muszą ponosić za ich użytkowanie. Do naszej redakcji przesłali list z prośbą o interwencję w tej sprawie. 


— Zarząd tych ogródków podwyższa ceny użytkowania działek. Co roku są to ceny wysokie, ale w 2017 r. cena jest już bardzo wysoka. Działka 500 metrów kwadratowych to koszt powyżej 360 zł. Za samą wodę płacimy 120 zł. A woda na działkach jest tylko dwa razy dziennie, w godz. 8-10 oraz 17-20. Do tego jakaś opłata energetyczna, przeszło 20 zł, mimo iż mamy liczniki i płacimy za zużycie energii — piszą działkowcy. 


Jak podkreślają autorzy listu, działki to dla nich jedyna rozrywka.
— Dla nas jest to też jedyne miejsce do spełniania się w naszym wieku. Mamy działki zadbane, ale coraz droższe, niekiedy droższe od mieszkań. Boimy się, co będzie w 2018 r. A może chodzi o coś innego, o to, by pozbyć się nas? — martwią się i dodają. — Jesteśmy starzy i schorowani, prosimy o pomoc. Decyzje podejmowane są na zebraniach, ale my możemy tylko słuchać.

Jak wyjaśnia Zygmunt Wójcik, wiceprezes Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców w Elblągu, opłaty za wodę i energię nie leżą w gestii zarządu i nie on ustala stawki, lecz dostawcy tych mediów. 
Natomiast opłatę za użytkowanie działek w „Bratku” rzeczywiście w tym roku podniesiono, ale była to decyzja demokratycznie podjęta uchwałą na walnym zebraniu. Przyczyna tej podwyżki jest niebagatelna. 


― Na Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „Bratek” zalewanych lub podtapianych jest około 17 działek. Jest to olbrzymi problem dla działkowców, od których otrzymujemy wiele skarg. Stojąca na działkach woda uniemożliwia bowiem sadzenie, a nawet i wypoczynek. Ci działkowcy z tym problemem nie poradzą sobie sami. Na walnym zebraniu podjęto więc uchwałę o podniesieniu opłaty. Pieniądze te zostaną przeznaczone na działania zmierzające do rozwiązania problemu zalewania działek na terenie ogrodu ― wyjaśnia Zygmunt Wójcik.


A jak przyznaje, to rozwiązanie może być dość kosztowne. 

― Inwestycja, która mogłaby pomóc przy rozwiązaniu problemu z zalewaniem działek, może kosztować nawet 40 tys. zł — szacuje. — W tej chwili przygotowywany jest jej projekt. Termin wykonania robót związanych z udrożnieniem odpływu wód walne zebranie ustaliło na koniec sierpnia tego roku. Zarząd działek konsultował się w tej sprawie z biegłym z Gdańska, który pomagał m.in. przy problemach z ciekami wodnymi na budowie osiedla na ul. Okrężnej. Dawniej było tam bagno, które podczas budowy osiedla zabetonowano. Według jego i wielu innych opinii to prawdopodobnie zablokowało naturalne ujścia spływających z Wysoczyzny Elbląskiej wód, które teraz wybijają m.in. na ROD „Bratek”. Zresztą, sprawa nie dotyczy jedynie tego ogrodu, ale także kilku innych ogrodów działkowych położonych na ul. Okrężnej, Działkowej i Dębowej. One też są podtapiane lub zalewane, tak jak np. ogród położony przy rzece Elbląg na ulicy Warszawskiej ― mówi wiceprezes Wójcik.


Władze „Bratka” podjęły również decyzję o staraniu się o dotację z Urzędu Miejskiego, która zostałaby przeznaczona na realizację inwestycji.
― Chciałbym też zaapelować do działkowców, by uczestniczyli w walnych zebraniach. Mogą w ten sposób współdecydować o podejmowanych działaniach. Przypomnę też, że działkowcy mieli prawo odwołać się od tej uchwały, mogą też zawsze złożyć petycję lub skargę do Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców w Elblągu ― dodaje Zygmunt Wójcik.

I zapewnia. — Prezydium OZ PZD w Elblągu rozpatrzy sprawę sposobu wyliczania wysokości innych opłat na ROD "Bratek", tak jak to robi również w stosunku do wszystkich ogrodów w okręgu Elbląg. Chciałbym też przypomnieć, że od 24 kwietnia tego roku w każdy poniedziałek, oprócz świąt, można skorzystać w godz. 16-18 z telefonicznej porady prawnej w sprawach związkowych pod nr tel. 789 392 710.
daw

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Słoneczne Bielany #2269305 | 91.102.*.* 20 cze 2017 07:59

  Na tych działkach na stałe mieszkają ludzie którym wychodzi taniej niż w mieście. Dodatkowo swoje mieszkania wynajmują. Czysty biznes. I proponuję dla takich działkowców ustalić opłatę na 500 złotych miesięcznie. I po kłopocie.Oczywiście pytanie jest też takie dlaczego zarząd toleruje mieszkanie na działkach?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Alojzy #2268816 | 19 cze 2017 12:12

  Nie wiecie co zrobić? Przegonić cały zarząd. Zostawić tylko nadzór techniczny.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 3. Jk #2268596 | 188.146.*.* 18 cze 2017 23:42

  A mógł ogród się wyodrębnić...I nadal może, wtedy opłaty byłyby niższe... Jak również większy wpływ działkowcy by mieli na ich wysokość...

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 4. XYZ #2268452 | 83.21.*.* 18 cze 2017 19:01

  360 zł podzielic przez 12 miesiecy równa sie 30 zł.Pokazcie mi kogokolwiek w Polsce który płaci tyle za mieszkanie.Nie siejcie popeliny ze działka to rozrywka.Wystarczy zapytac ile biora za taka przecietna działke .To włos sie jerzy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 5. Cezar #2268373 | 188.47.*.* 18 cze 2017 15:08

  Oczywiście, ze te opłaty nie są duże ale jak niektórzy maja po 3 działki (na członków rodziny) to trochę się nazbiera tych opłat.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (9)