Licealiści z Elbląga stworzyli wirtualną przymierzalnię. Wygrali konkurs Ministerstwa Rozwoju

2017-06-21 12:47:51(ost. akt: 2017-07-12 10:56:30)
Aleksandra Stankiewicz, Małgorzata Wojciechowska i Amadeusz Tuszyński

Aleksandra Stankiewicz, Małgorzata Wojciechowska i Amadeusz Tuszyński

Autor zdjęcia: arch. Ministerstwa Rozwoju

Pomysł na biznes trójki uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu zwyciężył w konkursie Ministerstwa Rozwoju „Startup na 5-tkę” dla szkół ponadgimnazjalnych Polski wschodniej. Uczniowie zaprezentowali wirtualną przymierzalnię ubrań.
Trójka uczniów I Liceum Ogólnokształcącego: Aleksandra Stankiewicz, Małgorzata Wojciechowska i Amadeusz Tuszyński, wygrała konkurs Ministerstwa Rozwoju „Startup na 5-tkę”. Ich pomysłem na biznes była wirtualna przymierzalnia ubrań, którą zaprezentowali 20 czerwca w Lubelskim Parku Naukowo-Technologicznym przed zespołem ekspertów.

— Projekt zebrał bardzo wysokie noty i wiele pozytywnych opinii — mówi Janina Mazuś, przygotowująca uczniów do konkursu nauczycielka geografii i podstaw przedsiębiorczości w Zespole Szkół Ogólnokształcących. — Nie spodziewałam się, że zajmiemy pierwsze miejsce, ponieważ konkurencja była bardzo duża. Młodzi ludzie mają naprawdę niesamowite pomysły i wykazują się ogromnym zaangażowaniem w powierzone im zadania, czego najlepszym przykładem są uczniowie I LO.

Aleksandra, Małgorzata i Amadeusz stworzyli wirtualną przymierzalnię ubrań.`Swój projekt nazwali "Wear Your App”.

— Opracowaliśmy wirtualną przymierzalnię ubrań – mówi Aleksandra Stankiewicz. – Wystarczy przesłać w Internecie swoje rozmiary i zobaczymy na zdjęciu panoramicznym, jak wybrane przez nas ubranie na nas leży.

Działanie aplikacji można przyrównać do krawieckiej przymiarki, tyle że odbywa się ona online.
— Tworzymy panoramiczne zdjęcie twarzy i bierzemy z siebie miarę, podobnie, jak u krawca: w tali, długość ramion, itp. Dzięki aplikacji otrzymujemy trójwymiarowy obraz siebie. Współpracuje ona z markami i w ten sposób możemy zobaczyć, jak będziemy wyglądali w ubraniu, które planujemy kupić. Oczywiście opisuję jej działanie w dużym uproszczeniu — mówi Małgorzata Wojciechowska.

Spośród pięciu finałowych drużyn, reprezentujących pięć województw wschodniej Polski, właśnie wirtualna przymierzalnia ubrań stworzona przez drużynę I Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu okazała się najlepsza. A ocena była bardzo surowa. Grono ekspertów współpracujących na co dzień ze start-upami wskazało mocne i słabe strony projektów oraz oceniło biznesowy i ekonomiczny potencjał finałowych pomysłów.

Uczestnicy mieli szansę sprawdzić, jak w praktyce działają platformy start-upowe, dowiedzieć się jakie wyzwania stoją przed młodymi przedsiębiorcami i jakie instrumenty wspierające początkującego star-upowca można wykorzystać na drodze do własnego biznesu.

— Niestety uczniowie nie mogą swojego pomysłu opatentować i zapewne skopiowany zostanie on przez sklepy internetowe z odzieżą — mówi Janina Mazuś.

Konkurs był podsumowaniem wiedzy oraz umiejętności zdobytych podczas „Lekcji o Funduszach Europejskich. Przedsiębiorczość”, przeprowadzonych z inicjatywy Ministerstwa Rozwoju pomiędzy lutym, a kwietniem 2017 roku, w ponad 300 szkołach ponadgimnazjalnych Polski Wschodniej. Do zmagań o tytuł „Startupu na 5-tkę” stanęło 27 drużyn z województw: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego oraz warmińsko-mazurskiego.
daw

Źródło: Dziennik Elbląski