środa, 28 lipca 2021. Imieniny Ady, Wiwiany, Sylwiusza

Ogień na scenie, pikanteria i powrót do przeszłości. Taki był pierwszy dzień Dni Elbląga [film, zdjęcia]

2017-06-23 19:02:10 (ost. akt: 2017-06-24 00:54:41)

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

"Witamy w domu" - tymi słowami Tomasz "Tomson" Lach z zespołu Afromental przywitał się z elbląską publicznością inaugurując w piątek (23.06) pierwszy koncert z okazji Dni Elbląga.

Mówi się, że pierwszy zespół nie ma lekko, bo to właśnie do niego należy rozgrzanie publiczności. Mimo, że skład Afromental pojawił się na elbląskiej scenie z kilkunastominutowym opóźnieniem, to szybko rozhuśtał zgromadzoną na Wyspie Spichrzów publiczność. Z ogromnych głośników popłynęła mieszanka r&b, soulu i hip-hopu.

W kwietniu 2017 r.z zespołu Afromental odeszli Wojciech "Łozo" Łozowski i Grzegorz "Dziamas" Dziamka, a mimo to okrojony skład zespołu bardzo dobrze poradził sobie ze złożonymi, bogatymi gitarowymi riffami, scratchowaniem i syntetycznymi dźwiękami. Jeśli doliczyć do tego wokal Tomasz "Tomsona"Lacha, słuchacze w każdym kawałku otrzymywali muzyczną niespodziankę i nieoczywiste połączenie dźwięków. Bo miejscami było ostro, a gdzie indziej - lirycznie i romantycznie.

- Proces twórczy utworów wygląda przeróżnie - czasami siedzisz sobie w zaciszu własnego pokoju, kombinujesz, tworzysz, męczysz się, a potem - ciach - wrzucasz tekst do szuflady. Niedobrze. Niedokończone koncepcje się mszczą, tak jak niewykorzystane szanse. Należy jak najszybciej frontem, pchać się do przodu, a nuż coś ciekawego się stanie. Dlatego nigdy nie domykajcie swoich szuflad - apelował ze sceny Tomson.

Krotko po godzinie 20. na elbląskiej scenie pojawił się zespół Poparzeni Kawą Trzy. Zespół powstał w 2005 roku i składa się z siedmiu wybitnych postaci (m.in. Wojciech Jagielski, Roman Osica, Jacek Kret). Autorem ponadprzeciętnych tekstów jest Rafał Bryndal. Na koncie mają dwa krążki, ostatni wydany w 2014 roku pod wymowną nazwą "Wezmę cię". Elblążanie w piątkowy wieczór słuchając tekstów Poparzonych Kawą Trzy mogli dość mocno się zarumienić, gdyż piosenkom z tego krążka nie brakuje pikanterii i dwuznaczności. Wszystko jest jednak podane z dozą galanterii i nie przekracza granic dobrego smaku.

- Poparzeni śpiewali dziś: Byłaś dla mnie wszystkim: promocją w spożywczym, napojem odżywczym, paczką papierosów, pasztetem kaliskim... Kto by sobie pomyślał, że w ten przewrotny sposób można wyrażać swoje uczucia. Przewrotny, ale na swój sposób... słodki - mówiła po koncercie Agnieszka Matusiak, która na koncerty do Elbląga przyjechała ze Starego Pola.

Na zakończenie piątkowego wieczoru dla melomanów zagrał zespół IRA. Swoją nazwę zespół zaczerpnął z języka łacińskiego i w wolnym tłumaczeniu oznacza on "gniew". Początki IRA sięgają 1987 roku. W ciągu kilku kolejnych lat zespół stał się jednym z najpopularniejszych i najbardziej „kasowych” polskich zespołów grających łagodniejszą odmianę heavy metalu pierwszej połowy lat 90

Dla muzyków IRA przełomowy był rok 1996, kiedy z zespołu odszedł gitarzysta i współzałożyciel, Kuba Płucisz, a kilka miesięcy później IRA zawiesiła działalność. Po 7 latach przerwy grupa wróciła na scenę. Od tego momentu zespół nagrał sześć studyjnych albumów oraz jeden koncertowy, który jest zapisem jubileuszowego koncertu z okazji 15-lecia istnienia zespołu, który odbył się w 2003 roku w rodzinnym Radomiu w amfiteatrze.
- Jestem fanem Iry od początku kiedy zespół powstał. Pamiętam ich największe przeboje: "Nadzieja" czy "Mój dom", "Ona jest ze snu". Dziś dla mnie to był koncert jak powrót do przeszłości. Lata lecą, ale pewne rzeczy się nie zmieniają: wspomnienia mają moc narkotyku - mówił po koncercie elblążanin Andrzej Grudziński.

Jutro kolejny dzień koncertów. W sobotę zagrają Bartek Krzywda z zespołem - projekt DepeszBląg) (godz. 16.00), zespół Brathanki (godz. 17.00), Grzegorz Hyży (godz. 19.00) oraz GrubSon (godz. 21.00). O godzinie 23.00 zaplanowano pokaz sztucznych ogni, po którym dalszą zabawę poprowadzi DJ Adamus.
as
Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ksatka 86 #2272756 | 37.7.*.* 25 cze 2017 11:42

  Się było, się słyszało, się szalało!!! Mam nadzieję, że zespół IRA wróci tu jeszcze..i to szybko :)

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ProFlex #2272212 | 83.31.*.* 24 cze 2017 13:46

  Byłem widziałem świetny występ Poparzonych Kawą 3 i IRA, Afromental nie zachwycał

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. BUU #2272179 | 178.235.*.* 24 cze 2017 12:46

  za 4 złote na godzinę to i tak dobrze że są

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Ktoś #2271923 | 188.47.*.* 24 cze 2017 01:09

  Ochrona. Nie polecam

  ! - + odpowiedz na ten komentarz