Piątek, 20 maja 2022. Imieniny Bazylego, Bernardyna, Krystyny

Elbląg wita Wielonarodową Dywizję Północny Wschód [zdjęcia, film]

2017-07-03 15:44:57 (ost. akt: 2017-07-03 17:16:19)

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

Z udziałem między innymi ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza na elbląskiej starówce powitano w poniedziałek (3.07) dowództwo Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód.

Utworzenie w Elblągu dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód jest konsekwencją porozumień zawartych w ubiegłym roku podczas szczytu NATO w Warszawie. To wtedy zawarto postanowienie o powołaniu batalionowych grup bojowych w Estonii, na Litwie, Łotwie i w Polsce, aby jednoznacznie wykazać sojuszniczą solidarność, determinację i zdolność do natychmiastowej reakcji na możliwe zagrożenia.

Już w listopadzie 2016 r. 16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana w Elblągu rozpoczęła przygotowania do tworzenia w naszym mieście dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód. W marcu 2017 r. na stanowisko dowódcy dywizji wyznaczony został gen. bryg. Krzysztof Motacki.

W poniedziałek (3 lipca) w Elblągu powitano blisko 210 oficerów, m.in. z USA, Czech czy Węgier. Docelowo dowództwo Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód liczyć będzie ok. 300 żołnierzy z 14 państw: Polski, Czech, Estonii, Hiszpanii, Kanady, Litwy, Łotwy, Niemiec, Rumunii, Słowacji, Turcji, Stanów Zjednoczonych, Węgier oraz Wielkiej Brytanii.

— To będzie dowództwo, które będzie łączyło nas w jedną, żelazną pieść, która nie pozwoli żadnemu wrogowi naruszyć granicy wschodniej NATO. Zaś elbląskie dowództwo dywizyjne w łańcuchu dowodzenia NATO odgrywa rolę absolutnie kluczową. Ten plan, który jeszcze 1,5 roku temu nie dla wszystkich był jasny i pewny, że połączone wojska NATO staną na flance wschodniej i będą broniły wszystkich narodów Europy, został właśnie zrealizowany. Oto cztery batalionowe grupy bojowe otrzymały międzynarodowe dowództwo dywizyjne, które osiągnęło swoją wstępną gotowość do działania — mówił dziś w Elblągu Antoni Macierewicz, Minister Obrony Narodowej.

— Motto "Więcej, razem" i "Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego" są tu zdecydowanie najważniejsze, bo NATO musi pokazać jedność, solidarność i determinację, a jednocześnie być w stanie bronić swoich granic. Dowództwo w Elblągu jest jednym z najbardziej wysuniętych elementów łańcucha dowodzenia NATO, które zapewnia o stabilności i bezpieczeństwie przed jakimkolwiek zagrożeniem, które może nam się przytrafić w tym regionie — mówił podczas uroczystości generał Salvatore Farina, dowódca Sojuszniczego Dowództwa Sił Połączonych (JFC Brunssum).

— Misja została wykonana. Osiągnęliśmy wstępną gotowość operacyjną, co oznacza, że osiągnęliśmy także wstępną gotowość komunikacyjną, jeżeli chodzi o personel, infrastrukturę i procedury. To dla nas szczęśliwy dzień, niemniej od jutra pracujemy dalej bardzo ciężko po to, by osiągnąć pełną zdolność operacyjną na czas. Oznacza to intensywne szkolenie i wiele wymagających wysiłku zadań, ale jesteśmy zdeterminowani, by osiągnąć sukces — dodaje gen. bryg. Krzysztof Motacki.

Pełną gotowość operacyjną Wielonarodowa Dywizja Północny Wschód ma osiągnąć z końcem grudnia przyszłego roku.
as


Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. A TEN #2278751 | 195.136.*.* 4 lip 2017 17:01

  A ten filmik to chyba 4K , buhaaaaa

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. księgowa #2278650 | 176.112.*.* 4 lip 2017 15:40

  Od kiedy cztery bataliony to dywizja?No, chyba, że każdy batalion ma faktycznie siłę brygady.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Hyc #2278619 | 37.8.*.* 4 lip 2017 15:16

  WYNOCHA! Tylko ten psychol Macior wierzy że oni nas chcą bronić. Oni będą tu tak długo jak będą potrzebować tej bazy w Redzikowie. Pozdr

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. pijany rycho #2278301 | 83.23.*.* 4 lip 2017 08:42

   za 9 miesięcy ubogacimy się kulturowo

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Tokyo #2278188 | 83.6.*.* 3 lip 2017 23:03

   Bałem, witałem,ciesze się.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (7)