Poniedziałek, 30 stycznia 2023. imieniny: Martyny, Macieja, Teofila

Są pieniądze na remont czterech elbląskich zabytków. Wśród nich kościół znad rzeki Elbląg

2017-07-04 16:43:00 (ost. akt: 2017-07-04 16:04:32)
Kościół Parafii Polskokatolickiej Dobrego Pasterza

Kościół Parafii Polskokatolickiej Dobrego Pasterza

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

Ponad 175 tysięcy złotych z miejskiej kasy zostanie przeznaczonych na dofinansowanie robót budowlanych i konserwatorskich, którym zostaną poddane zabytkowe obiekty w Elblągu. Na liście znajdują się m.in. stare, poniemieckie kamienice.

Finansowe wsparcie przyznano trzem wspólnotom mieszkaniowym z ulic Grunwaldzkiej 45, Królewieckiej 38, Trybunalskiej 17 oraz Polskokatolickiej Parafii Dobrego Pasterza.

Ta ostatnia zamierza przeznaczyć dofinansowanie na prace remontowe kościoła przy ul. Warszawskiej 9. Według różnych źródeł został zbudowany na przełomie XIX i XX wieku jako świątynia menonicka. Jest to budowla wzniesiona w stylu neogotyckim, posiada piękne, salowe wnętrze z emporami. Portal budynku zakończony jest wysokim trójkątnym szczytem z cegły z mała sygnaturką lśniącą w słońcu. Czasy świetności ma już jednak za sobą. W ubiegłym roku parafia dostała od miasta środki w wysokości 26 tys. zł, które zostały przeznaczone na opracowanie dokumentacji konserwatorskiej i budowlanej potrzebnej do uzyskania pozwolenia na budowę w związku z planowanym remontem kościoła parafialnego p.w. Dobrego Pasterza.

— Pilnych prac jest całe multum. Kościół znajduje się w sąsiedztwie rzeki Elbląg, na terenie podmokłym, który trzeba osuszyć. Wilgoć bowiem niszczy stare mury budynku. Sypią się fundamenty i kościół osiada w gruncie. Te defekty sprawiają, że w środku pękają mury całego budynku i podłoga. Czeka nas więc mnóstwo pracy i ekspertyz — mówił nam w lipcu 2016 roku ks. Kazimierz Klaban, proboszcz parafii.

W tym roku w ramach dotacji parafii przyznano najwyższe dofinansowanie z całej puli, bo aż 96,6 tys. zł, co pokryje 100 procent ogólnej wartości prac określonych w kosztorysie złożonym przez parafię. Środki zostaną przeznaczone na naprawę i konserwację murów fundamentowych oraz partii przyziemia ścian zewnętrznych, wykonanie pionowej izolacji przeciwwilgociowej murów fundamentowych, wykonanie prac ziemnych związanych z wymianą gruntu oraz wyprofilowaniem terenu wokół kościoła.

Dotację otrzymały także dwie wspólnoty mieszkaniowe z ulic Grunwaldzkiej 45 i Królewieckiej 38. Pierwsza otrzyma prawie 49 tys. zł (40 proc. ogólnej wartości prac) na renowację ściany frontowej zabytkowego budynku. Zaś wspólnocie mieszkaniowej z Królewieckiej 38 przyznano ponad 4,9 tys. zł (50 proc. ogólnej wartości prac) na wykonanie programu prac konserwatorskich elewacji frontowej budynku, wykonanie odkrywek kolorystycznych dla ustalenia kolorystyki elewacji oraz wykonania projektu remontu elewacji frontowej i mansardy dachu zabytkowego obiektu.

Pieniądze popłyną także do wspólnoty mieszkaniowej z ul. Trybunalskiej 17. Szary budynek przy ul. Trybunalskiej 17 powstał pod koniec lat 20. XX wieku. Stanowi przykład budynku modernistycznego, jednego z niewielu w Elblągu.

Charakterystyczna dla obiektu jest także przeszklona weranda z tarasem, który obecnym lokatorom tego obiektu sprawiał niemało problemów, o czym pisaliśmy jesienią 2016 roku. Kryty papą taras jest nieszczelny, skutkiem czego do jednego z pokoi lokatorów mieszkających na parterze budynku, ciągle lała się woda, a z sufitu odpadał tynk. Remedium na te problemy ma być ponad 25 tys. zł, które zarządca nieruchomości przeznaczy teraz na remont wspomnianego tarasu oraz wejścia głównego do zabytkowego budynku.
as