W Elblągu więcej turystów niż przed rokiem. Czasami Niemcy szukają swoich korzeni [zdjęcia]

2017-07-05 18:15:15(ost. akt: 2017-07-05 18:47:50)

Autor zdjęcia: Żaneta Buczyńska, Magdalena Wójcik

Skąd do nas przyjechali? Co chcą zwiedzać? Ile zamierzają spędzić w naszym mieście czasu? I o co turyści najczęściej pytają? W środę w poszukiwaniu odpowiedzi na te pytania odwiedziliśmy jeden z punktów informacji turystycznych, który znajduje się w Ratuszu Staromiejskim na elbląskiej starówce.
Największą atrakcję Elbląga stanowi Stare Miasto ze swoimi zabytkami, takimi jak: Brama Targowa, Ścieżka Kościelna, wieża widokowa katedry św. Mikołaja.

— Turyści, którzy do nas trafiają, najczęściej pytają, co oczywiste, o to, co zwiedzić w Elblągu — mówi Aneta Bożyczko z punktu informacji turystycznej, który mieści się w Ratuszu Staromiejskim w Elblągu. — Zazwyczaj przyjechali na jeden dzień. Chcą dowiedzieć się, co tutaj można zobaczyć. Głównie są to pytania o starówkę. Często są to też pytania o szlaki rowerowe. Bardzo popularny jest szlak Green Velo, czyli wschodni szlak rowerowy.

Zagranicznych turystów interesuje m.in. Kanał Elbląski.
— Odwiedza nas bardzo dużo turystów zagranicznych, szczególnie z Niemiec, ale pojawiają się też z Francji, Holandii, Wielkiej Brytanii, Litwy, Łotwy, Estonii — mówi Aneta Bożyczko.

Jak się okazuje, nie wszyscy jednak odwiedza nasze miasto w celach wyłącznie turystycznych. Niektórzy próbują odnaleźć tu swoje korzenie i dowiedzieć się czegoś o swoich przodkach i mieście, w którym niegdyś żyli.
— Dużo jest Niemców, którzy szukają swoich korzeni, przodków. Pytają nas o adresy, które już nie istnieją — relacjonuje Aneta Bożyczko.

— Mają adresy, gdzie stał dom ich rodziców, dziadków — dodaje Aleksandra Klann. — Proszą nas, żebyśmy pomogli odnaleźć tę ulicę, czy ten dom. Oni jadą w to miejsce i sobie patrzą, czy jeszcze tam są, czy ocalało, jak to w tej chwili wygląda.

W tym sezonie punkt informacji turystycznej odwiedziło już 15 839 osób, czyli prawie dwa tysiące więcej niż w roku ubiegłym. Co oczywiste, największą frekwencję notuje się tutaj latem, tylko w czerwcu punkt odwiedziło blisko 6800 osób. Można tutaj nie tylko zasięgnąć informacji o miejscach wartych zwiedzenia, ale również nabyć pamiątki oraz bezpłatny foldery i plan miasta, który ułatwi poruszanie się po Elblągu.
— Jeżeli chodzi o gadżety, to wyprodukowaliśmy serię pocztówek retro — dodaje Aleksandra Klann. — Mamy magnesy z otwieraczami, które powstały ze starych pocztówek i pieczęci. Oprócz tego mamy sporo innych pamiątkowych rzeczy, m.in. inne pocztówki, torby, książki. Opracowaliśmy nowy plan miasta, to znaczy uaktualniliśmy i wydrukowaliśmy. To samo z ulotkami.

Wspomniana ulotka "Elbląg w 300 minut", to przewodnik dla osób, które przyjechały do miasta na jeden dzień i chciałyby zwiedzić jak najwięcej i w jak najkrótszym czasie. Zawiera ona trasę z 12 najważniejszymi punktami, których nie można ominąć będąc w Elblągu.

Punkty informacji turystycznej znajdują się w Ratuszu Staromiejskim i Bramie Targowej. W sezonie letnim są czynne codziennie w godz. 10-18.
Żaneta Buczyńska, Magdalena Wójcik

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. novak #2280296 | 178.235.*.* 6 lip 2017 20:06

  na początek to turyści szukają miejsca gdzie by to zaparkować autokar bo jakiś kretyn zlikwidował jedyny taki w Elblągu i teraz wszystkie wycieczki parkują na trawniku na Wyspie Spichrzów .

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. gagdsds #2279926 | 83.23.*.* 6 lip 2017 10:14

  Przyjeżdżają, bo u nich nad morzem grasują muzułmanie i dzicz afrykańska. Faceci są bici za picie piwa, a kobiety obmacywane i gwałcone. Oczywiście boją się do tego przyznać, bo za mówienie źle o "uchodźcach" można zostać zwolnionym z pracy, a nawet grozi więzienie za "mowę nienawiści".

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

 3. mazowszanin #2279689 | 83.24.*.* 5 lip 2017 21:37

  piękna starówka i zadbany brzeg kanału , masa restauracji .....

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz