Odkomarzanie miasta pomoże zabić kleszcze?

2017-07-11 12:57:03(ost. akt: 2017-07-11 13:11:02)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Tylko w pierwszym kwartale roku w całej Polsce odnotowano ponad 4,6 tysięcy zachorowań na boreliozę, która jest efektem ukąszeń kleszczy. Te pajęczaki spotkać można nie tylko w lasach, ale coraz częściej w parkach i przydomowych ogródkach. Ich inwazję w mieście może powstrzymać akcja... odkomarzania.
Z pomysłem odkomarzania miasta wystąpił na ostatniej sesji Rady Miejskiej radny Robert Turlej (PO). Okazuje się bowiem, że preparaty, które zabijają dorosłe osobniki komarów, likwidują także meszki i kleszcze.

— Wielokrotnie radni zwracali uwagę na zagrożenia, jakie wiążą się z ugryzieniem człowieka przez kleszcza. Może warto zastanowić się nad przeprowadzeniem podobnej akcji w naszym mieście? Odkomarzanie polega na zamgławianiu na gorąco środków chemicznych w parkach i w innych miejscach, gdzie jest duże skupisko komarów bądź też kleszczy — mówi radny Turlej. — A same środki chemiczne posiadają świadectwo rejestracji wydane przez Ministerstwo Zdrowia. Akcja odkomarzania powinna zostać przeprowadzona na przełomie lipca i sierpnia.

Na stronie Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologiczna w Elblągu informacja o tym, jak ustrzec się przed kleszczami, jest dostępna przez cały rok.
— Zagrożenie ukąszeniem kleszcza dotyczy nie tylko lasu. Może ono nastąpić także w przydomowym ogródku lub parku miejskim. Kleszcze stanowią realne zagrożenie dla każdego – zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Ponieważ ukłucie często nie zostaje zauważone przez człowieka, z powodu właściwości znieczulających śliny kleszczy, bardzo ważne, aby podejmować właściwe działania profilaktyczne — podaje inspektorat.

Kleszcza należy usunąć specjalnym zestawem do usuwania tych pajęczaków lub pęsetą. Należy uchwycić kleszcza tuż przy skórze za przednią część ciała, a następnie mocnym, zdecydowanym ruchem pociągnąć go ku górze. Ranę trzeba zdezynfekować wodą utlenioną. Kleszcza nie należy zgniatać, wykręcać, smarować tłuszczem, ani przypalać ogniem. Nie polecamy także smarowania pajęczaka olejkiem miętowym.

Podrażniony kleszcz wymiotuje wtedy swoją śliną wprost w miejsce, w które się wgryzł - a to właśnie w tej wydzielinie znajduje się najwięcej bakterii chorobotwórczych, które sprawiają, że te pasożyty są dla nas tak niebezpieczne.
Jeżeli po pobycie w parku, na działce, w lesie, bądź w przydomowym ogródku zauważymy na skórze swojej lub bliskich nietypowy rumień, trzeba się zgłosić do lekarza. To może być oznaka boreliozy.

Jej prawidłowe leczenie może zapobiec pojawieniu się jednego z powikłań boreliozy - reumatoidalnego zapalenia stawów.

 Na boreliozę nie ma szczepionki. Szczepienie chroni natomiast przed kleszczowym zapaleniem mózgu. Jest to tym groźniejsza choroba, że początkowo nie daje prawie żadnych objawów. Choremu może się wydawać, że jest po prostu przeziębiony. Dlatego pacjent z temperaturą, bólami mięśni i ogólnym „rozbiciem”, który kilka tygodni wcześniej miał usuwanego kleszcza, zawsze powinien zawiadomić o tym lekarza.
as

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. katuszka #2298511 | 83.28.*.* 31 lip 2017 14:50

  przede wszystkim fiprex jest stosunkowo tani i nie trzeba się meczyc z aplikacją go.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. tomi7 #2298507 | 83.28.*.* 31 lip 2017 14:46

  Ja też stosuję fiprex i jestem bardzo zadowolony.

  odpowiedz na ten komentarz

 3. malinka87 #2298492 | 83.28.*.* 31 lip 2017 14:33

  Jeśli chodzi o spraye dla zwierząt to bardzo dobry jest fiprex. ja stosuję obecnie 2 sezon - jest całkiem niezły dla kotów.

  odpowiedz na ten komentarz

 4. pimpkie #2298482 | 83.28.*.* 31 lip 2017 14:22

  Bardzo dobry pomysl, ale trzeba też pamiętać, o tym aby oglądać siebie i zwierzaki codziennie. ewentualnie stosować jakieś spraye

  odpowiedz na ten komentarz

 5. JA #2286319 | 185.25.*.* 14 lip 2017 12:35

  Czemu Wy znowu narzekacie? Skoro zmniejszy to ilość kleszczy i komarów to chyba dobrze dla nas? Mam nadzieję, że pomysł zostanie zrealizowany.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (7)