Sobota, 10 czerwca 2023. imieniny: Bogumiła, Diany, Małgorzaty

Manifestacja przed elbląskim sądem. "Mordują demokrację" [zdjęcia]

2017-07-20 22:14:09 (ost. akt: 2017-07-20 23:22:02)

Autor zdjęcia: Arkadiusz Kolpert

Wolne sądy, niezawisłe. Chcemy weta. Demokracja. Konstytucja. Zwyciężymy — takie hasła wznosili uczestnicy manifestacji, która w czwartek wieczorem odbyła się przed Sądem Okręgowym w Elblągu. Uczestnicy manifestacji domagają się m.in. zawetowania przez prezydenta Polski przyjętej dzisiaj przez Sejm ustawy o Sądzie Najwyższym.

W czwartek przed Sądem Okręgowym w Elblągu zebrało się około 300 osób.
— Po raz pierwszy spotkaliśmy się tutaj we wtorek, było nas kilkadziesiąt osób. Dzisiaj jest nas jeszcze więcej — podkreślali organizatorzy manifestacji.

Manifestacja rozpoczęła się o godz. 21 od odczytania preambuły Konstytucji Polski, a zakończyła odśpiewaniem hymnu Polski.

Pod Sąd Okręgowy w Elblągu przyszedł m.in. jego prezes, sędzia Marek Omelan.
— To, co dzieje się w Sejmie, nie wymaga komentarza. Wszyscy widzieli — powiedział nam. — Interesuje mnie to, co dzieje się tutaj przed sądem, którego jestem prezesem. Przyszedłem tutaj nie jako prezes sądu, ale jako obywatel. Wręcz wzruszony wsparciem, jakie odczuwam jeżeli chodzi o sytuację wymiaru sprawiedliwości ze strony obywateli miasta Elbląga. Mam nadzieję, że jeszcze coś się zmieni, dlatego przyszedłem pod sąd, w którym pracuję, ze światełkiem. Mam nadzieję, że znajdziemy taką siłą w sobie, mówię o obywatelach, by odwrócić ten niekorzystny trend.

— Jesteśmy pełni entuzjazmu, jest tutaj nas najwięcej od tych kilku dni, ale jest nas jeszcze za mało — mówił Oliwier Taraszkiewicz z Młodzi Nowocześni. — Wśród Polaków jest jeszcze za mało świadomości. Musimy rozmawiać, uświadamiać i spotykać, działać np. wybierzmy się do posłów PiS z Elbląga i zapytajmy: dlaczego łamią Konstytucję.

Wśród uczestników manifestacji był elbląski senator Jerzy Wcisła (Platforma Obywatelska).
— Kilka dni temu w Senacie, gdy niszczono Krajową Radę Sądowniczą, powiedziałem, że jesteśmy świadkami mordowania demokracji w Polsce. I tak jest — powiedział m.in. — Dzisiaj 235 posłów dokonało morderstwa, jutro 60 senatorów włoży demokrację w trumnę, za kilka dni prawdopodobnie prezydent zamknie wieko tej trumny. Otaczamy ten gmach łańcuchem światła. To starożytny zwyczaj odganiania zła od miejsca, chronimy od zła sądy. Przynieśliśmy dzisiaj Konstytucję. A gdyby nam tę Konstytucję dzisiaj zabrano i spalono. Czy zniszczyliby w ten sposób nasze pragnienie stosowania zasad wolności, niezawisłości, demokracji, samorządności? Nie, bo my je mamy w sobie. I ta siła, która dała władzę Polakom po 200 latach zaborów, po prawie 50 latach komunizmu, spowoduje, że za kilkadziesiąt miesięcy demokracja w Polsce wróci.


Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. @@@ #2295589 | 178.37.*.* 26 lip 2017 13:07

  ,,pod sąd, w którym pracuję, ze światełkiem." panie prezesie jestem wzruszona @ Pana troską jako obywatela o działaniach pod sądem, a co z troską jako prezes, ,,w środku sądu" czyżby to rozdwojenie jaźni. może z tym światełkiem to do środka trzeba

  odpowiedz na ten komentarz

 2. WON! #2291741 | 31.0.*.* 21 lip 2017 11:39

  Odbierzemy wam wszystko komuchy!Zostawimy tylko w ręku Dzieła Stalina!Życzę raka wątroby a po zdjęciach widać że połowa nie trzyma już moczu!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. och #2291625 | 109.241.*.* 21 lip 2017 10:07

  A gdzie byliście jak nas okradali z OFE, gdzie byliście jak zorganizowali akcję "widelec" , strzelali do górników, jak podpalali budkę strażniczą pod ambasadą rosyjską aby wszcząć zamieszki w czasie pochodu 11 Listopada, a co wy na to jak pan senator Rulewski mówił o swoich sędziach np. przy osądzaniu p.Sawickiej gdzie wtedy byliście??

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 4. normalny #2291486 | 77.253.*.* 21 lip 2017 08:02

  Wasza mafijna demokracja na pewno nie wroci p.Wcisła.

  odpowiedz na ten komentarz

 5. tylko pis #2291481 | 77.253.*.* 21 lip 2017 08:00

  co to jest ta garstka komuchów ,juz wiem ze TYLKO PIS ,chce dobrze dla Polski .

  odpowiedz na ten komentarz