Sobota, 19 czerwca 2021. Imieniny Gerwazego, Protazego, Sylwii

Rodziny Nalazków do zmiany. IPN: propaguje komunizm

2017-07-21 10:53:26 (ost. akt: 2017-07-21 11:12:40)
Ulica Rodziny Nalazków

Ulica Rodziny Nalazków

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

Instytut Pamięci Narodowej skierował w ostatnich dniach do Urzędu Miejskiego w Elblągu kolejną opinię dotyczącą zmiany nazwy ulicy. Tym razem chodzi o ul. Rodziny Nalazków.

W związku z powyższą opinią Urząd Miejski w piątek (21.07), rozpoczyna dystrybucję ankiet do skrzynek pocztowych mieszkańców powyższej ulicy z prośbą o wyrażenie opinii na temat zmiany jej nazwy.

— Nowej nazwa zaproponowana przez Komisję ds. nadawania nazw, to ul. Rodziny Ulmów. Była to polska rodzina ratująca Żydów w okresie II wojny światowej. Mieszkańcy mogą również w ankiecie przedstawić własną propozycję — informuje Łukasz Mierzejewski z zespołu prasowego.

Na odpowiedzi mieszkańców urzędnicy będą czekali do 3 sierpnia br. Ankiety należy składać w Biurze Obsługi Interesanta, lub w pokojach 115 i 131 Urzędu Miejskiego w Elblągu przy ul. Łączności 1.

Zmiany ulic to efekt ustawy z 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. W czerwcu br. Komisja ds. nadawania nazw w Elblągu, po uwzględnieniu opinii Instytutu Pamięci Narodowej, uznała za zasadne dokonanie zmiany nazwy trzech ulic w Elblągu, które mogą kojarzyć się z dawnym ustrojem. Członkowie komisji zaproponowali, by ulicę Armii Ludowej zmienić na Generała Władysława Andersa, ulicę Kapitana Diaczenki na Starowiejską, a ulicę Leona Kruczkowskiego na Wisławy Szymborskiej.

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ~bee #2292340 | 159.205.*.* 22 lip 2017 01:57

  Pisowskie skur.ysyny w akcji. Tłuki i popłuczyny analfabetów, z bandyckich zagonów wyklętych.

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. e. #2292225 | 37.47.*.* 21 lip 2017 21:03

   Zastanawiam sie czy ich popier...lo?,z tego co mnie uczono to ta rodzina nie wazne z jaka partia sie bratala, ale walczyla z faszyzmem.Cos mi sie wydaje ze w NASZYM kraju zydki sa wazniejsi.To samo tyczy sie Diaczenki ktory jako pierwszy wkroczyl do elblaga-wyzwolic,nie wyzwolic ale pognac niemcow ktorzy teraz robia za Naszych przyjaciol.Moim zdaniem rownie dobrze mozna pognac moherowe berety glosujace na pis ktory tak miesza w czym sie da,a na dobra sprawe moga sobie mieszac ,ale w nocniku.Histori sie nie zmieni i ja szanujmy jaka by nie byla.

   Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz