Poniedziałek, 28 listopada 2022. imieniny: Jakuba, Stefana, Romy

Tego przejścia już tu nie będzie

2017-07-28 11:09:07 (ost. akt: 2017-07-28 11:14:59)

Autor zdjęcia: Aleksandra Szymańska

Dobiega końca budowa 11-piętrowej, nowej siedziby dla elbląskiego sądu przy ul. Płk. Dąbka. W tym miejscu będzie obowiązywała zupełnie nowa organizacja ruchu. Zlikwidowane ma być m.in. pobliskie przejście dla pieszych.

Budowa nowego sądu przy ul. Płk. Dąbka ma się zakończyć jeszcze w tym roku. W trakcie realizacji inwestycji eksperci od badania ruchu w Urzędzie Miejskim w Elblągu tłumaczyli, że wraz z oddaniem do użytku budynku wielokrotnie zwiększy się w tym miejscu natężenie ruchu pieszego i samochodowego. Dlatego zadecydowano, że znajdujące się w pobliżu przejazd przez tramwajowe torowisko i przejście dla pieszych zostaną zlikwidowane.

— Chcemy zabezpieczyć dojazd do sądu od strony miasta, zarówno od strony ul. Karowej, gdzie będzie przejazd na bezpośredni parking przy sądzie, a także z ul. Płk. Dąbka — wyjaśniał w marcu 2016 roku Marek Kuna z Zarządu Dróg UM w Elblągu.

Nie wszystkim jednak spodobał się ten pomysł. W odpowiedzi do planów urzędników, na jednym z portali społecznościowych powstał nawet profil „NIE dla likwidacji przejścia przy sądzie”. Jego administratorka Olga Stolarska wyjaśniała, że budowany wokół sądu nowy parking na 200 miejsc postojowych sprawi, że w ciągu dnia pojawi się tam nawet tysiąc aut więcej niż dotychczas. Argumenty o bezpieczeństwie mieszkańców są więc dla niej wyssane z palca.

— W bezpośrednim sąsiedztwie sądu są przystanki tramwajowe i autobusowe. Niestety, miasto, likwidując przejście, wydłuża drogę od przystanku z kilkudziesięciu do kilkuset metrów. Ponadto jest to szlak do szkoły i przedszkola z pobliskich osiedli, a także na bazarek na ul. Gwiezdnej. Likwidacja przejścia będzie ogromnym problemem dla osób starszych, niepełnosprawnych, które będą musiały bardzo nadkładać drogi — argumentowała Stolarska.

Negatywne opinie elblążan nie zdały się jednak na nic. Zawrotki dla samochodów już nie ma, teraz ten sam los czeka przejście dla pieszych. Ich likwidacja wchodzi w skład dużej inwestycji, która jest związana z odnową nawierzchni na ul. Płk. Dąbka (jezdni wschodniej od Piłsudskiego do Cichej i obu jezdni od Cichej do Królewieckiej). To zadanie obejmuje także przebudowę sygnalizacji świetlnych na dwóch skrzyżowaniach: Płk. Dąbka - Cicha – Brzozowa oraz Płk. Dąbka - Pionierska.
as


Źródło: Dziennik Elbląski