Sobota, 4 grudnia 2021. Imieniny Barbary, Hieronima, Krystiana

Barykada 44 poświęcona powstańczym dziewczynom

2017-07-29 18:00:00 (ost. akt: 2017-07-29 19:00:16)
Barykada 44

Barykada 44

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

Tegoroczna „Barykada 44” była poświęcona powstańczym dziewczynom, które jako sanitariuszki, łączniczki i żołnierki z karabinem w dłoni na równi z kolegami z konspiracji brały udział w walkach Powstania Warszawskiego

W sobotę Międzyszkolne Koło Historyczne zaprezentowało dwie inscenizacje historyczne w dwóch różnych miejscach Starego Miasta.

Na dziedzińcu Muzeum Archeologiczno-Historycznego zorganizowany został powstańczy szpital polowy oraz kwatery dla oddziałów powstańczych, odpoczywających po zadaniach bojowych w obronie warszawskiej Starówki.

Odwiedzając dziedziniec muzeum można było zapoznać się z uzbrojeniem i wyposażeniem powstańczym, uczestniczyć w działaniach szpitala polowego, np.: bandażowaniu głowy, usztywnieniu bandażami ramienia, pomocy rannym powstańcom w pisaniu listów do najbliższych. W trakcie inscenizacji nastąpił nalot bombowy, w wyniku którego zaszła potrzeba zmiany miejsca pobytu rannych powstańców.

Na dziedzińcu Galerii El odbyła się inscenizacja główna V Barykady 44”. Obejrzeliśmy oddział powstańczy w obronie barykady, która znajduje się na warszawskiej Starówce. Sceny walki, możliwie jak najbardziej realistycznie prezentowały rodzaje walk. Był nalot bombowy, atak zmotoryzowanej piechoty niemieckiej, obrona barykady „koktajlami mołotowa”, salwy broni maszynowej, zejście powstańców do kanałów.


Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB