Odszedł Celestyn Torucki. Słynny kapelmistrz orkiestry z Zielonki Pasłęckiej

2017-07-31 10:09:52(ost. akt: 2017-07-31 10:20:49)
Celestyn Torucki

Celestyn Torucki

Autor zdjęcia: arch. UMiG Pasłęk

Zmarł Celestyn Torucki, jeden z twórców Orkiestry Dętej w Zielonce Pasłęckiej. Przez 58 lat był jej kapelmistrzem.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się w poniedziałek (31.07) w Zielonce Pasłęckiej.

Celestyn Torucki urodził się 22 października 1935 roku w Ulanikach. Przez 58 lat, tj. do roku 2015 pełnił funkcję kapelmistrza Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Zielonce Pasłęckiej.

Ponad półwieczna działalność pana Toruckiego zaowocowała wykształceniem kilku pokoleń muzyków. Umiejętność gry na instrumentach dętych zdobyło dzięki Panu Toruckiemu ponad 100 osób, z czego kilku adeptów zostało muzykami w orkiestrach wojskowych.

Pan Celestyn Torucki realizując swoje zamiłowania do muzyki brał ze swoją orkiestrą udział w wielu wydarzeniach kulturalnych na terenie Miasta i Gminy Pasłęk, uświetniając każdą uroczystość. Prowadzona przez Celestyna Toruckiego orkiestra w swojej wieloletniej historii zdobywała liczne nagrody w trakcie przeglądów orkiestr dętych.

Jego poświęcenie i pasja pozwalała na upowszechnianie wśród dzieci i młodzieży trudnej sztuki gry na instrumentach dętych. Pan Celestyn Torucki został odznaczony odznaką „Zasłużony Działacz Kultury” nadaną w 1968 roku. W 2007 roku pan Torucki za 50-letnią działalność artystyczną otrzymał nagrodę Burmistrza Pasłęka, w 2010 roku Burmistrz Pasłęka przyznał nagrodę Panu Toruckiemu z okazji Dnia Działacza Kultury. Na wniosek Burmistrza Pasłęka w 2012 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał Panu Celestynowi Toruckiemu odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

28 września 2015 roku odbyła się uroczystość podsumowująca 58 lecie działalności Pana Toruckiego, w trakcie której batutę przejął nowy Kapelmistrz – Pan Adrian Bracki.


Źródło: Dziennik Elbląski