środa, 25 maja 2022. Imieniny Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny

Elblążanie nie chcą dużych zmian w rozkładach jazdy komunikacji miejskiej

2017-08-02 10:22:07 (ost. akt: 2017-08-02 10:26:08)
tramwaje elbląskie

tramwaje elbląskie

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

ZKM przedstawił elblążanom do wyboru trzy propozycje zmian w układzie linii komunikacyjnych po oddaniu do użytku odcinka trakcji tramwajowej w ul. 12 Lutego. W głosowaniu prowadzi wariant trzeci, który wprowadza w rozkładzie najmniej zmian.

Zarząd Komunikacji Miejskiej przedstawił na początku lipca trzy warianty zmian w kursowaniu komunikacji miejskiej i zapytał mieszkańców o ich zdanie. Jeden z tych wariantów zostanie wprowadzony w życie po zakończeniu budowy trakcji tramwajowej na ul. 12 Lutego i Grota Roweckiego.

Po prawie miesiącu głosowania ponad 44 procent respondentów uważa, że najbardziej korzystny jest wariant trzeci zaproponowany przez ZKM. W tym wariancie linia numer 9 nie zmienia swojej trasy i zapewnia dojazd do Elbląskiego Parku Technologicznego.

— Przewidujemy tu ok. pięć kursów i postaramy się utrzymać te godziny dojazdu, które zostały do nas wcześniej zgłoszone przez pasażerów, którzy na co dzień pracują na Modrzewinie. Zaś w weekendy linia nr 9 będzie uzupełnieniem m.in. dla mieszkańców Zawady, chcących dostać się na przystanki przy ul. Dąbka czy do centrum miasta — wskazywał w lipcu br. Michał Górecki, specjalista ds. marketingu i komunikacji społecznej w ZKM Elbląg. — Zaś CRW Dolinka miałaby tu zabezpieczać linia nr 13, która zahaczałaby o basen tylko w jednym kierunku. Jadąc w kierunku Odrodzenia "13" z ul. Moniuszki pojechałaby prosto do CRW, gdzie zostanie ustawiony przystanek i wróciłaby na swoją trasę przez ul. Królewiecką do Beniowskiego. Zaś na kierunku do dworca, trasa "13" nie uległaby zmianie.

Niewiele mniej, bo 43 procent głosujących za najkorzystniejsze uważa rozwiązania, które wprowadza wariant pierwszy Ten wprowadza stosunkowo najwięcej zmian w układzie komunikacji miejskiej. Zakłada on zmiany na liniach tramwajowych i autobusowych: odpowiednio numer 4, 5, 9, 12 i 14.

—Tu zakładamy, że przez nowe torowisko pojedzie linia numer 4 i 5. Wariant ten zakłada również przetrasowanie autobusowej linii numer 9 w pobliże CRW Dolinka, po okrężnej trasie przez al. Odrodzenia, Płk. Dąbka, Piłsudskiego, Królewiecką, Szymanowskiego, Moniuszki i powrót przez Królewiecką do al. Odrodzenia. Natomiast w miejsce linii numer 5 (dotyczy to przede wszystkim ul. Dąbka) zmieniona zostałaby trasa linii numer 12. Obecnie biegnie ona od skrzyżowania ulicy Piłsudskiego z ulicą Dąbka, przez al. Piłsudskiego i Robotniczą. Natomiast proponowana zmiana obejmowałaby jej przetrasowanie w obu kierunkach, od wspomnianego skrzyżowania przez ul. Dąbka, aż do skrzyżowania z ul. Teatralną, przez ul. Teatralną i dalej po swojej stałej trasie — tłumaczył Michał Górecki.

Kolejne zmiany obejmowałaby także linię numer 14. Ta kończyłaby i zaczynała swoje kursy nie od pętli Nad Jarem i ul. Ogólnej, ale od pętli przy al. Odrodzenia i miałaby za zadanie obsłużyć Elbląski Park Technologiczny i docierać na Modrzewinę na wybranych kursach. Linia numer 14 zapewniałaby także dojazd na Modrzewinę z okolic dworca oraz wzmacniała komunikację w ciągu al. Odrodzenia.

Najmniejszym powodzeniem cieszy się zaś wariant drugi, który został podzielony na dwie części: A i B. W tym wariancie w wersji A linia numer 9 ma zabezpieczać CRW Dolinka i umożliwić tam dojazd i powrót. Zmianom uległaby także trasa linii numer 14 w obu kierunkach: od ul. Dąbka do al. Odrodzenia - zamiast do Ogólnej. Natomiast dojazd do EPT byłby zapewniony przez linię numer 17, lub alternatywnie - w wersji B - linię numer 8. Dwie ostatnie zabezpieczają także kursy na dworzec, choć w przypadku linii numer 8 z innego przystanku. Na te zmiany zagłosowało odpowiednio 5,6 oraz 6,4 proc. respondentów.

Głosowanie rozpoczęło się 10 lipca i potrwa jeszcze do 10 sierpnia br. W sondażu można wziąć udział poprzez stronę internetową www.zkm.elblag.com.pl, a także poprzez papierowy arkusz, dostępny w Centrum Obsługi Klienta przy ul. Czerwonego Krzyża 2.

Jednocześnie ZKM informuje, że od soboty (5.08) linie nr 6, 8, 9, 10, 11, 16, 20, 31 i 100 wracają na swoje stałe trasy.
as

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Wiadomo kto nwygra #2300819 | 94.254.*.* 3 sie 2017 21:08

  ZNAM o ile mnie pamięć nie myli jest za 1 wariantem i bije o zakład że w ostatnich dniach ten wariant będzie miał dość dużo głosów i ostatecznie wygra

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. mieszkaniec #2299817 | 78.88.*.* 2 sie 2017 13:33

  Ten system głosowania jest do bani. Można głosować tylko raz. A co jak w gospodarstwie domowym jest kilka osób? Może zagłosować tylko jedna osoba! A z komputerów o zmiennym IP można głosować tyle razy ile się chce. Coś tu jest nie tak z tym głosowaniem...

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Elblążanie chcą zmian,ZKM nie chce #2299756 | 31.0.*.* 2 sie 2017 11:32

  ZKM cały do wymiany albo likwidacji. Po co ten twór?

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz