Sobota, 25 marca 2023. imieniny: Bolka, Cezaryny, Marioli

Zawodnicy IKS Atak trenują przez cały rok

2017-08-02 20:09:11 (ost. akt: 2017-08-02 15:12:39)
IKS Atak Elbląg

IKS Atak Elbląg

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

IKS Atak Elbląg, to w tej chwili największy Klub Sportowy Niepełnosprawnych w Polsce. O sukcesach pierwszego półrocza jak i planach na przyszłość rozmawiamy z dyrektorem klubu Anetą Rękas - Woźną

— Jesteście klubem, w którym dzieci, młodzież a także starsi trenują i startują przez cały rok?
— To jest prawda. Zaczynając od stycznia a na miesiącu grudniu kończąc, praca w klubie wre pełną parą. Nie tylko nasi reprezentanci trenują, ale także biorą udział w różnego rodzaju zawodach ogólnopolskich, ale i międzynarodowych. W klubie są dwie grupy sportowców niepełnosprawnych. Pierwsza grupa to niepełnosprawni - ruchowo, którzy uprawiają halową siatkówkę na siedząco jak i stojąco, w podobnej formie grają w plażowej siatkówce, dotyczy to kobiet jak i mężczyzn. Nasi sportowcy uprawiają też lekkoatletykę, pływanie, podnoszenie ciężarów oraz hokej na sledżach. W klubie mamy także sportowców niepełnosprawnych intelektualnie. Oni z kolei uprawiają: judo, pływanie, tenis stołowy oraz łyżwiarstwo szybkie. W sumie w 11 sekcjach jest blisko 200 zawodniczek i zawodników, których szkoli 16 trenerów.

— Dużo się też mówi o waszej młodzieży, ze Szkoły Podstawowej Nr 19?
— My nie tylko pracujemy z niepełnosprawnymi, ale także z młodzieżą sprawną. Współpracujemy ze szkołą nr 19, która u nas w pięciu grupach dziewcząt i chłopców uprawia siatkówkę. W tym roku aż trzy zespoły z tej szkoły startowały w finałach wojewódzkich w mini siatkówce oraz w największym tego rodzaju turnieju w Europie Kinder + Sport w Zabrzu. Na 32 zespoły w każdej kategorii wiekowej, "trójki" dziewcząt i chłopców z rocznika 2005 i "czwórka" chłopców (r. 2004), uplasowały się w szesnastce najlepszych zespołów w kraju.

— IKS Atak na pewno też odnosił sukcesy w sportowych dyscyplinach niepełnosprawnych?
— Jak do tej pory największe sukcesy odnoszą siatkarze. W niedawno zakończonych mistrzostwach Polski w piłce plażowej w naszym Ośrodku Sportowym w Piastowie (Gmina Milejewo) mężczyźni na stojąco wywalczyli złoty medal, a na siedząco musieli zadowolić się medalem brązowym. Z kolei kobiety nie miały sobie równych i wywalczyły złote krążki. Jeśli chodzi siatkówkę halową na siedząco, to po siedmiu latach musieliśmy oddać koronę, przegrywając w finale ze Startem Szczecin. Jeśli już jesteśmy przy siatkówce w minionym miesiącu Adam Stępień oraz Artur Wąsowicz, reprezentując barwy Polski na międzynarodowym turnieju w Handlova (Słowacja) wywalczyli złoty medal. Jeśli chodzi o inne dyscypliny sportowe jest nieźle, choć nasze oczekiwania są zawsze większe. Tutaj zawodnicy pracują indywidualnie i każdy zdobyty medal cieszy ich nie tylko samych, ale także i nas trenerów jak i działaczy. W tym roku w lekkoatletyce Marcin Górski w Białymstoku wywalczył dwa brązowe medale na 800 i 1500 metrów. Z kolei w podnoszeniu ciężarów w kategorii seniorów w Zielonej Górze srebrny medal w kat. 88 kg wywalczył Jaromir Brekau, a w kategorii wagowej 65 kg brązowy przypadł dla Karola Kucharskiego, który został także wicemistrzem Polski do lat 20. Grad medali z mistrzostw kraju przywożą też nasi reprezentanci z Olimpiad Specjalnych oraz mistrzowskich zmagań z niepełnosprawnością intelektualną. Do nich należą pingpongiści, judocy, pływacy oraz łyżwiarze szybcy. W tej ostatniej dyscyplinie na Olimpiadzie Specjalnej w Austrii nasz kraj na dystansie 500 metrów, reprezentował Michał Weroński. Sprawił miłą niespodziankę i wywalczył brązowy medal.

— Jakie imprezy oczekują sportowców IKS Atak w drugim półroczu 2017 roku?
— Jeszcze w tym miesiącu w dniach 15-23 w Sztutowie odbędzie się zgrupowanie dla wszystkich sekcji niepełnosprawnych. Następnie w dniach 23-30 w tym samym miejscu trenować będą dzieci grające w siatkówkę. Jeśli chodzi o kalendarz sportowy, jest on bogaty. Oczekują nas mistrzostwa kraju w różnych dyscyplinach sporu. Wszystko czynimy i robimy, by w Elblągu w dniach 29.09 - 1.10 doszedł do skutku międzynarodowy turniej w halowej piłce siatkowej " Elbląg Cup" Chcę też poinformować, że zgłosiliśmy oficjalną kandydaturę, do władz europejskich Parravoley w przeprowadzenia mistrzostw Europy w 2019 roku. Decyzja ma zapaść w listopadzie na posiedzeniu tego gremium w Chorwacji
jk

Źródło: Dziennik Elbląski