Niedziela, 29 maja 2022. imieniny: Benity, Maksymiliana, Teodozji

Planujesz wycieczkę do Borów Tucholskich? Nadleśnictwo Elbląg ostrzega

2017-08-18 13:06:22 (ost. akt: 2017-08-18 13:19:05)

— Planujecie leśną wycieczkę w Bory Tucholskie albo na Kaszuby? Pamiętajcie, że nie wszędzie można teraz wchodzić do lasu! — przypomina Nadleśnictwo Elbląg na swoim profilu na Facebooku.

Nadleśnictwo Elbląg na swoim koncie Facebooku opublikowało mapę, na której zaznaczono lasy objęte zakazem wstępu.
— Bardzo prosimy najpierw zapoznajcie się z mapką poniżej i zaplanujcie wyjazd w miejsce, gdzie dozwolony jest wstęp do lasu — apelują leśnicy. — Lasy, które doznały huraganowych wiatrów, są bardzo nadwyrężone. Mogą być popękane lub nadłamane, najmniejszy nawet podmuch wiatru może spowodować ich złamanie. Poza tym strażacy, wolontariusze, lokalna ludność, zakłady usług leśnych i leśnicy ciężko pracują nad uprzątnięciem zrujnowanego lasu, a pojawiający się tam turyści utrudniają im i tak ciężką pracę.

Mapkę można znaleźć także na stronie internetowej Lasów Państwowych (tutaj).

Z piątku na sobotę (11/12.08) przez część Polski przeszła potężna nawałnica. Zginęło sześć osób. Największe szkody zostały wyrządzone w woj. pomorskim, kujawsko-pomorskim i wielkopolskim. Feralnej nocy wiatr zniszczył około 44,6 tyś ha. lasu, co uważa się za jedną z największych klęsk żywiołowych w okresie 90 lat istnienia Lasów Państwowych.

We wtorek (15.08) do Chojnic pojechały dwa zastępy straży pożarnej z Elbląga, by pomagać w usuwaniu skutków wichury.

W Elblągu i powiecie elbląskim usuwanie skutków burzy trwało kilkanaście godzin. Strażacy interweniowali ponad 60 razy, z czego ponad 20 zgłoszeń dotyczyło samego Elbląga. Zdecydowana większość interwencji dotyczyła powalonych drzew. Wiatr uszkodził między innymi trakcje tramwajową na al. Grunwaldzkiej i ulicy Bema, zaparkowane pod drzewami auta, ogrodzenia, linie niskiego napięcia, anteny TV oraz dachy budynków. W Elblągu najwięcej szkód wiatr wyrządził na ulicach: Bema, al. Grunwaldzkiej, Teatralnej, Sadowej, Słowackiego, Chrobrego, Dalekiej, Kalinowej i Saperów. W powiecie najwięcej pracy strażacy mieli w Markusach, Milejewie, Majewie, Nowinie, Ogrodnikach, Zajączkowie i Godkowie.
Do działań były zaangażowane niemal wszystkie jednostki PSP oraz OSP z powiatu elbląskiego.