Jarmark św. Bartłomieja już w niedzielę. Wcześniej nocne granie na organach

2017-08-19 12:00:00(ost. akt: 2017-08-18 16:45:19)

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

W najbliższą niedzielę na pasłęckiej starówce będzie można spotkać wojów i rycerzy, wziąć udział w konkursie na najciekawsze przebranie nawiązujące do historii, obejrzeć historyczne inscenizacje, wziąć udział w biciu rekordu opasania pasłęckich murów łańcuchem rąk, zagrać w rozmaite gry czy spróbować zupy serowej. Zobacz program zbliżającego się Jarmarku św. Bartłomieja!
Jarmark odbywa się w sąsiedztwie pasłęckiego zamku krzyżackiego i gotyckiego kościoła św. Bartłomieja. Oprócz rozpoczynającego się z rana tradycyjnego kiermaszu handlowego oraz korowodu, który wyruszy spod Bramy Kamiennej, na gości czeka mnóstwo historycznych i nawiązujących do historii atrakcji.

Jak na średniowiecze przystało, w Pasłęku nie zabraknie rycerzy i wojów. VI Jarmark św Bartłomieja wesprą Drużyna Wojów Pruskich Karrega i Chorągiew Komturii Elbląskiej. W programie imprezy są inscenizacje historyczne.

— Śmiałkowie, którzy zjawią się w strojach inspirowanych historią, mają szansę na zwycięstwo w specjalnie dla nich przygotowanym konkursie na najciekawsze przebranie. Na nagrody mogą liczyć rycerze, giermkowie i białogłowy w każdym wieku, wszystko zależy od pomysłowości — informują organizatorzy pikniku.

I gorąco zachęcają wszystkich bez wyjątku, także tych nieśmiałych, do wzięcia udziału w nietypowym, bo pokojowym, oblężeniu dawnego grodu, czyli w próbie bicia rekordu opasania średniowiecznych pasłęckich murów łańcuchem rąk, a także do kibicowania drużynom, które wezmą udział w Turnieju Gmin.

W ubiegłych latach wśród konkurencji były np. rzut kolczatką do szyszaka, czy rozgrywane na pieńkach pojedynki na worki.

Jarmark to również kultura wysoka. Dzięki zaangażowaniu parafii św. Józefa, dzień wcześniej (19 sierpnia) w kościele św Bartłomieja odbędzie się wyjątkowy koncert – Noc z organami Hildebrandta.
red

Program
• Sobota
godz. 20-24 Noc z Organami Hildebrandta (kościół św. Bartłomieja)
• Niedziela
godz. 9 kiermasz handlowy
godz. 12 piknik historyczny (gry i zabawy, warsztaty)
godz. 12.30 msza odpustowa (kościół św. Bartłomieja)
godz. 13.40 przemarsz historyczny ulicami miasta - początek przemarszu Brama Kamienna
godz. 13.50 scenka historyczna przed Ratuszem
godz. 14.10 konkurs na przebranie historyczne
godz. 14.30 Turniej Gmin
godz. 16 występy zespołów
godz. 17.30 bicie rekordu opasania murów miejskich
godz. 18.15 poczęstunek dla uczestników - zupa serowa
godz. 18.45 pokaz rekonstrukcji historycznej
godz. 20 przedstawienie teatralne
godz. 21 pokaz tańca z ogniem