Posadzili drzewa przy Legionów. "Elbląg solidarny z Białowieżą" [zdjęcia, film]

2017-08-21 11:46:58(ost. akt: 2017-08-21 13:14:44)

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

"Co za czasy, profesor ekolog wycina lasy", "Elbląg protestuje, gdy rząd PiS Białowieżę psuje", "PiS - piła i siekiera" — takie hasła znalazły się przy drzewach, które w poniedziałek posadzono przy ul. Legionów. Autorzy akcji w ten sposób symbolicznie protestują przeciwko wycince drzew w Puszczy Białowieskiej.
W poniedziałek (21.08) przy ul. Legionów zasadzono w sumie 60 drzew.
— Przyświeca nam hasło "Elbląg solidarny z Białowieżą". Wymyśliliśmy sobie, że do Białowieży ciężko jechać, jest daleko, więc zrobimy Białowieżę tutaj. Bo ona jest wszędzie. To, co tam się dzieje obecnie, jest jednym wielkim skandalem. Tamci tną, a my chcemy sadzić — wyjaśniał Tadeusz Kawa z ruchu "Rozmawiajmy o demokracji".

Wśród uczestników happeningu był m.in. Jerzy Wcisła, elbląski senator Platformy Obywatelskiej.
— Dokładnie pięć miesięcy temu, 21 marca, wkopywaliśmy drzewka w parku przy ul. Żeromskiego. W ten sposób chcieliśmy zaprotestować przeciwko kompletnie niekontrolowanej wycince drzew w Polsce. Nie było ustawy, kto chciał to wycinał... Efekt, 1,5 miliona drzew bez żadnej kontroli zostało wyciętych — przypomniał. — Dzisiaj jesteśmy w takich czasach, że drzewa w Polsce mają nie lżej niż ludzie. Są źle traktowane, są niszczone, są jakimś nowym wrogiem PiS i ministra ochrony środowiska Jana Szyszki.

Organizatorzy akcji przygotowali 60 sadzonek lipy, które zostały posadzone między ul. Legionów a Częstochowską. Jak mówią w ten sposób protestują symbolicznie przeciwko wycince w Puszczy Białowieskiej.

— Wycina się Puszczę Białowieską, która była chroniona od XV wieku. W 1932 roku w Puszczy Białowieskiej powstał park narodowy - jeden z pierwszych w świecie. W 1979 r. Puszcza została wpisana na listę światowego dziedzictwa ludzkości UNESCO, jako jeden z tych skarbów, który podlega ścisłej ochronie — przypomniał senator Wcisła. — Nas nie interesuje, jak walczyć z kornikiem drukarzem. Ważne są procedury. Państwo musi przestrzegać prawa. A prawo europejskie zakazuje wycinki drzew w obiekcie chronionym prawem, siecią Naturą 2000, listą światowego dziedzictwa. Rząd, jeśli chce szanować prawo, powinien poddać się procedurze ustalenia, czy można w taki sposób walczyć z kornikiem, czy nie. Tymczasem minister Szyszko i pani premier za nic mają struktury europejskiej, wycinają Puszczę, a my nie będziemy stali obojętnie — dodał.

Kolejna część happeningu odbędzie się w poniedziałek o godz. 18. W elbląskiej Bażantarni, przy wiacie Irenka, zaplanowano dyskusję o Puszczy Białowieskiej. Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych.
AKT


Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. " Elbląg solidarny z Białowieżą" ????!!ll!!! #2311369 | 83.6.*.* 21 sie 2017 23:21

  Kilku oszołomów pod przywództwem jakiegoś pajaca w krōtkich gatkach wpuszczonych w kanał przez laików pod dyktando zaprzańców z Brukseli- taki tytuł byłby poprawny. Dygand napisał prawdę oszołomy . Co za kraj. Jak nie jakiś pajac z kitką / kijowski/ to innym razem w krótkich gatkach - szok

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 2. JaRo #2311264 | 94.254.*.* 21 sie 2017 20:39

  Widziałem to dzisiaj około godz.11. Przyjechała grupa około 15 osób .Rozstawili jakiś plakat, sadzili drzewka i robili sobie zdjęcia /chyba dla potomnych/ . Teraz artykuł w Dzienniku co też oni dobrego zrobili. Śmiechu warte. Ha.ha, ha. Wszystko pod publikę .

  odpowiedz na ten komentarz

 3. stylisko miast szabli na durny łeb #2311157 | 159.205.*.* 21 sie 2017 18:43

  Dygand - i co jełopku, ulżyło ci ? Idź dalej - i porysuj sąsiadowi jego nowe autko. Pod Rytlem, Czerskiem i Czarną Wodą takich durniów jak ty - pogonili by dzisiaj styliskami od toporów. Może przy okazji nieco oleum do twojej drastycznie pustego łba by nabili ? Bowiem szlachetnej szabli na taki czerep niewymiernie szkoda.

  odpowiedz na ten komentarz

 4. Dygand #2311045 | 83.23.*.* 21 sie 2017 15:49

  Zamiast Lansu w Elblagu. Zróbcie sobie wycieczkę tym buso rzechem reklamujacym jakaś wioche i dalej jazda na tereny ponawałnicowe.Chojnice ,Koscierzyna ,Suleczyno.Ślad to ty masz po szabli wzdłuż.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz