Rewolucja w bibliotece
. 100 tysięcy książek trafi z magazynu na półki

2017-08-22 11:47:32(ost. akt: 2017-08-22 12:28:27)
Trwa praca nad zmianami w księgozbiorze

Trwa praca nad zmianami w księgozbiorze

Autor zdjęcia: Anna Dawid

Blisko sto tysięcy książek trafi z bibliotecznego magazynu na półki. To prawdziwa rewolucja w księgozbiorze i ma przede wszystkim ułatwić czytelnikom korzystanie z niego.

W Bibliotece Elbląskiej trwa mała "rewolucja". Stutysięczny księgozbiór Działu Literatury Naukowej i Zbiorów Regionalnych, który był dotychczas zamknięty w magazynie trafia właśnie na półki, tak by czytelnik mógł sam przeglądać i wybierać interesujące go pozycje z danej dziedziny. 


— To zmiana, która wymaga olbrzymiego nakładu pracy ze strony bibliotekarzy. Książki nie będą ustawione, tak jak dotychczas, numerycznie, lecz tematycznie, czyli działami — wyjaśnia Aleksandra Buła z Działu Komunikacji Społecznej Biblioteki Elbląskiej im. Cypriana Norwida. 


Przez ręce bibliotekarzy musi przejść aż sto tysięcy książek.

— Każdą z nich musimy przyporządkować do konkretnego działu, wprowadzić zmiany do katalogu online, a także zmienić oznaczenia na książce. Wszystko, by czytelnik miał ułatwiony dostęp do znajdującego się w bibliotece księgozbioru, w szczególności naukowego, bowiem Biblioteka Elbląska od ubiegłego roku zyskała status biblioteki naukowej — mówi Renata Milewska, kierownik Działu Literatury Naukowej i Zbiorów Regionalnych.

Na efekty pracy musimy jeszcze poczekać do początku października.
— Wiemy, że część czytelników źle odbiera przedłużające się zamknięcie biblioteki głównej. Z pewnością jest ono dla nich uciążliwe. Niestety jest to konieczne. Wszystkie biblioteki, pedagogiczne, czy naukowe, które zmieniały układ księgozbioru z magazynowego na tzw. wolny dostęp do półek, były zamknięte nawet do pół roku. Uważam, że u nas analogiczne zmiany wykonywane są w rekordowym tempie. Wszystkie pracy przeprowadzamy samodzielnie, a siły pracownicze mamy ograniczone — mówi Renata Milewska. 


Po remoncie w Bibliotece Elbląskiej utworzony zostanie także punkt informacji. 

— Już przy wejściu do obiektu na czytelnika będzie czekał bibliotekarz. Odpowie na wszystkie pytania, odpowiednio pokieruje — mówi Renata Milewska.

W punkcie informacji będziemy też mogli zwrócić wypożyczone książki, czy założyć kartę biblioteczną.


Przypomnijmy, że w ubiegłym roku Biblioteka Elbląska otrzymała status biblioteki naukowej, a część jej zbiorów, ze względu na ich wyjątkową wartość, włączono do narodowego zasobu bibliotecznego. Na tą listę trafiły rękopisy i starodruki z XVI i XVII wieku oraz inkunabuły.

Biblioteka Elbląska będzie jeszcze nieczynna do końca września. 

daw

Źródło: Dziennik Elbląski