Na starówce zapachniało świeżym chlebem

2017-09-01 12:29:43(ost. akt: 2017-09-01 12:34:39)
Elbląskie Święto Chleba

Elbląskie Święto Chleba

Autor zdjęcia: Aleksandra Szymańska

Jarmarkiem produktów regionalnych rozpoczęło się w piątek (01.09) Elbląskie Święto Chleba. 12. edycja imprezy przyciągnęła do naszego miasta ponad 300 wystawców, którzy oferują nie tylko smaczne i pachnące wypieki oraz wędliny z różnych zakątków Europy, ale także wyroby rzemiosła artystycznego.

Główną atrakcją Elbląskiego Święta Chleba jest jarmark produktów regionalnych. Stoiska wystawców ustawione zostały na ul. Stary Rynek, Rybackiej, Mostowej, a także na Bulwarze Zygmunta Augusta. Udział w jarmarku potwierdziło ponad 300 wystawców, oferujących m.in. regionalne wypieki, produkty żywnościowe, rękodzieło i sztukę ludową z najróżniejszych zakątków Polski i Litwy.

— Przyjeżdżam do was od pięciu lat wprost z Wilna i proponuję m.in. pyszne ciemne chleby żytni na zakwasie. Zapewniam, że długo zachowa swoją świeżość i nie będzie czerstwieć. Poza tym przywiozłem pyszne serniki, ciasta drożdżowe oraz sękacze. Za sukces tego ostatniego i jego pyszny smak odpowiada dobór składników. Na jeden kilogram ciasta na sękacz dajemy aż ponad 100 żółtek jaj — mówi pan Waldemar, który przyjechał do Elbląga z Litwy.

Pierwsi goście pojawili się na jarmarku krótko po godzinie 10.
— Szkoda, że pogoda nie dopisała i pada. Ale my z mężem, tradycyjnie przyszliśmy od razu by kupić pyszne serki wędzone oaz twarogi kociewskie. Te produkty trudno znaleźć na co dzień, w branżowych sklepach, więc z niecierpliwością czekamy właśnie takich imprez, by móc zrobić dobre zapasy. Odwiedzimy także stoiska z miodem oraz naturalnymi syropami i przyprawami. Takie nieprzetworzone produkty, bez dodatku chemicznych ulepszaczy są o wiele zdrowsze — mówi elblążanka Maria Mielczarska.

Wiele atrakcji przygotowano także dla najmłodszych. Od godziny 10 do 22 na Wyspie Spichrzów czeka na nich wesołe miasteczko, z karuzelą i dmuchanym zamkiem. Jeszcze dziś, o godz. 17 na placu katedralnym prezydent miasta Witold Wróblewski dokona oficjalnego otwarcia imprezy. Od godziny 17 na Bulwarze Zygmunta Augusta będzie także działał obóz rycerski. Na placu przy katedrze zaplanowano zaś występy uczniów szkół podstawowych i przedszkolaków pod wspólną nazwą " Na dziecięcą nutę" (godz. 17:15), występ uczniów ze Szkoły Yamaha (godz. 19), Slavica dance - słowiański fitness (godz. 19:15) oraz koncert zespołu MEGITZA (godz. 20).
as

Źródło: Dziennik Elbląski