Piątek, 12 sierpnia 2022. imieniny: Hilarii, Juliana, Lecha

Jesienne targowanie w Starym Polu już w ten weekend

2017-09-08 19:30:00 (ost. akt: 2017-09-08 19:46:09)
Targi w Starym Polu

Targi w Starym Polu

Autor zdjęcia: Archiwum

Około 200 wystawców z całego kraju zaprezentuje się podczas 23. Jesiennych Targów Ogrodniczo-Nasiennych w Starym Polu, które odbędą się już w najbliższy weekend. Organizatorzy targów zapraszają w sobotę oraz niedzielę w godzinach 9-17.

Jesienne Targi Ogrodniczo-Nasienne to już stały punkt w kalendarzu imprez plenerowych organizowanych przez Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego oddział w Starym Polu.

— Dla wystawców udział w nich jest okazją do zaprezentowania swojej oferty. Korzystają z niej bardzo chętnie. Nie inaczej będzie i w tym roku. Widać to po liczbie zgłoszeń. W tej chwili mamy ich około 200, ale niewykluczone, że stoisk będzie jeszcze więcej — mówi Adam Kopeć, komisarz targów w Starym Polu. — Ci drobniejsi wystawcy, z tzw. bloku handlowego, mają szansę na udział w targach nawet jeśli zgłoszą się w dniu ich rozpoczęcia.

Podczas najbliższego weekendu w Starym Polu największą ofertę zaprezentuje oczywiście branża ogrodnicza, zarówno jeśli chodzi o materiał szkółkarski, jak i wyposażenie ogrodów i sprzęt do pracy na działce. Nie zabraknie stoisk z architekturą ogrodową, narzędziami i sprzętem do produkcji ogrodniczej, a także wyposażeniem i aranżacją ogrodów. Do Starego Pola przyjadą producenci i dystrybutorzy z branż związanych z ekologią i ochroną środowiska, odnawialnymi źródłami energii, systemami grzewczymi i pszczelarstwem. Obecne będą też firmy budowlane, motoryzacyjne, a także oferujące nawozy i środki ochrony roślin, obsługujące rolnictwo, w tym doradztwo rolnicze, ubezpieczeniowe, kredytowe i inne.

Targi to także spotkanie z polską tradycją i folklorem. To dzięki Staropolskiemu Przeglądowi Piosenki Biesiadnej. Głównym celem imprezy jest ożywienie i integracja amatorskiego ruchu artystycznego na wsi i w małych miasteczkach oraz sięganie do tradycji muzycznych regionu. W tym roku dla gości zaśpiewają 24 zespoły z Żuław, Warmii i Mazur, Powiśla, Kaszub i Kociewia, m.in.: Braniewska Nuta, Tęcza Warmii, Stokrotki czy Żuławskie Bursztynki. Z recitalem wystąpi także chór Sursum Corda z Nowego Dworu Gdańskiego. Przegląd potrwa dwa dni.
Jak co roku targom towarzyszyła będzie także wystawa rzemiosła artystycznego oraz produktów regionalnych z Polski i z zagranicy, które zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem. Pyszne miody, w tym pitne, produkty tradycyjne, zdrowy nabiał, sery z Litwy, podpiwki, nalewki, chleb na zakwasie, własnoręcznie wyrabiane wędliny, mięsa i kiełbasy, a także wystawa rzemiosła i rękodzieła artystycznego - tego na targach nie zabraknie.

— Gościć będziemy także dwanaście kół gospodyń wiejskich z regionu, które będą serwować pyszne pierogi domowej roboty oraz ciasta — mówi komisarz targów. — Zapraszamy również do zwiedzania wystawy królików, drobiu ozdobnego oraz gołębi. Podczas imprezy będą działały stoiska oferujące małą gastronomię: kiełbaski z grilla, szaszłyki, zapiekane serki oraz lody i napoje. Zapewniam, że nikt nie wyjedzie ze Starego Pola głodny. A dla najmłodszych uczestników targów przygotowaliśmy wesołe miasteczko.

Imprezą, która na stałe wpisała się w Jesienne Targi Ogrodniczo-Nasiennicze, jest także Święto Mleka, organizowane przez OSM Maluta z Nowego Dworu Gdańskiego. To otwarta impreza plenerowa, która odbywa się na terenie sadu w Starym Polu. W czasie „Święta mleka” każdy będzie miał okazję spróbować pysznych wyrobów nowodworskiej firmy i napić się doskonałego, żuławskiego mleka. Nie zabraknie degustacji żółtych serów, twarogów, serków homogenizowanych i owocowych jogurtów.
Rokrocznie targi w Starym Polu odwiedza nawet 15 tysięcy gości. Organizatorzy liczą na podobną frekwencję także podczas tegorocznej edycji. Wielkie targowanie będzie się odbywało w tę sobotę i niedzielę, w godz. 9-17.

Więcej informacji na temat wydarzenia można znaleźć na stronie internetowej www.podr.pl.