Czwartek, 21 października 2021. Imieniny Celiny, Hilarego, Janusza

Bałkańskie opowieści Aleksandry Szymańskiej

2017-09-11 11:55:05 (ost. akt: 2017-09-11 12:01:34)
Chorwacja, Bośnia i Hercegowina

Chorwacja, Bośnia i Hercegowina

Autor zdjęcia: Aleksandra Szymańska

Filia Biblioteki Elbląskiej nr 5 na osiedlu Zawada zaprasza na spotkanie w cyklu „Podróże dalekie i bliskie – opowieści elblążan” z Aleksandrą Szymańską, dziennikarką Dziennika Elbląskiego, która opowie o swojej wakacyjnej wyprawie na Bałkany.

Nacjonalizmy, konflikty i największe od czasów II wojny światowej zbrodnie wojenne, które w latach 90. ubiegłego wieku wstrząsnęły Bałkanami, złożyły się na niezbyt korzystny wizerunek tego regionu. Dziś, ponad 20 lat po zakończeniu krwawego konfliktu, kraje byłej Jugosławii zaczynają przyciągać coraz więcej turystów, którzy chętnie wypoczywają nad lazurowymi wodami Adriatyku i częścią Morza Jońskiego poznając historię tych niezwykle atrakcyjnych zakątków. Chorwacja, Bośnia i Hercegowina oraz Albania, do których zaprosimy tym razem, pokażą jak dziś potrafią żyć obok siebie narody, które jeszcze kilkanaście lat temu walczyły w bratobójczej walce. Pospacerujemy zatem uliczkami bośniackiego Mostaru, gdzie rzewne pieśni mułły mieszają się z biciem dzwonów w kościołach katolickich i cerkwiach, poznamy historię "widzących" z Medjugorie i odbędziemy podróż na Górę Objawień, gdzie w 1981 roku grupie dzieci miała się ukazać Matka Boska.

Czy piękna pani, "Gospa" to rzeczywiście wcielenie Matki Jezusa Chrystusa? W końcu Kościół Katolicki twierdzi coś zupełnie innego.... Odwiedzimy także Sarandę, portowe miasto w Albanii, które przez turystów nazywane jest Monte Carlo Bałkanów i poznamy historię starożytnego miasta Butrint, w którym przez wieki mieszały się ze sobą kultura helleńska, rzymska, bizantyjska a nawet wenecka. Nie zabraknie opowieści o mafii albańskiej i historii zaprzysiężonych dziewic albańskich - jednych z ostatnich takich w kraju kobiet, które postanowiły pozostać w celibacie i złożyły przysięgę, że będą żyć jak mężczyźni, a wszystko po to, żeby móc przejąć rodzinną schedę.

Spotkanie zakończymy opowieścią o dalmatyńskiej części Chorwacji. Obejrzymy także półwysep Peljesac z jego najwyższego szczytu - Góry św. Eliasza, nieprzypadkowo zwaną także żmijową górą. Będzie garść informacji o tamtejszej kuchni, zwyczajach i obyczajach. Czyli - jak na bałkański kocioł przystało - gorąco i z przytupem.

21 września o godz. 17.00. Wstęp wolny.

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB