Wtorek, 18 maja 2021. Imieniny Alicji, Edwina, Eryka

Vistal ma problemy finansowe. Co będzie z budową wiaduktu na Zatorze?

2017-09-16 14:00:00 (ost. akt: 2017-09-15 12:04:43)
Tak ma wyglądać wiadukt na Zatorze

Tak ma wyglądać wiadukt na Zatorze

Autor zdjęcia: arch. UM w Elblągu

Już niebawem w Elblągu rozpocznie się budowa wiaduktu na Zatorze. Konstrukcję obiektu ma dostarczyć firma Vistal Gdynia, która notuje ostatnio potężne problemy finansowe. Akcje zakładu na giełdzie dramatycznie spadły, w sądzie pojawiły się wnioski o upadłość spółek-córek Vistalu, a banki wypowiadają firmie umowy kredytowe.

Umowa na realizację wiaduktu nad torami kolejowymi w ciągu ulic Skrzydlatej i Lotniczej wraz z drogami dojazdowymi, który skomunikuje osiedle Zatorze z pozostałą częścią miasta, została podpisana 29 lipca br. Pracami zajmie się konsorcjum firm z Gdańska i Gdyni: MTM oraz Vistal.

— Posiadamy doświadczenie w budowie wiaduktów czy obiektów mostowych. Wykonaliśmy m.in. 300-metrowy wiadukt w Gdańsku, czy przy stadionie Ergo-Arena. Budowa wiaduktu wraz z drogami dojazdowymi w Elblągu zaliczana jest do inwestycji średnich, jeśli chodzi o zakres i wielkość. Choć to inwestycja dość trudno, bo podstawowe i najtrudniejsze prace wiążą się ze wzmocnieniem gruntu — mówił w lipcu Marek Ignatowski, prezes Zarządu MTM S.A.

Prace przy budowie wiaduktu miały się zacząć ok. 30-40 dni od podpisania umowy, czyli na przełomie września i października. Wykonawca przejął już plac budowy. Tymczasem w mediach pojawiły się niepokojące doniesienia, że Grupa Vistal Gdynia ma potężne problemy finansowe. W ciągu ostatniego tygodnia akcje Vistalu na warszawskiej giełdzie potaniały o ponad 70 proc. Lawina spadków ruszyła w ubiegły piątek, gdy spółka poinformowała, że musi zaktualizować wyceny szeregu kontraktów, a to obniży jej wynik brutto w tym półroczu aż o 88 mln zł.

Dalej było tylko gorzej. W czwartek (14.09) do sądu trafiły wnioski o ogłoszenie upadłości trzech spółek zależnych Vistalu. Tego samego dnia do akcji przystąpili zaś wierzyciele - jeden z banków wypowiedział Vistalowi umowę kredytową, a inny zablokował firmie limity kredytowe. Wszystkie informacje, które napływają z Vistalu są o tyle zaskakujące, że jest to podmiot z bardzo długą tradycją, działa na rynku od ponad 20 lat i pracuje dla klientów z wielu sektorów gospodarki - produkuje m.in. konstrukcje mostów, platform wiertniczych, czy też stalowe konstrukcje dla branży energetycznej.

Czy w związku z tymi doniesieniami zachodzi obawa, że budowa wiaduktu na Zatorzu wraz z drogami, którą prowadzi m.in. Vistal może być zagrożona? Urzędnicy z elbląskiego ratusza studzą emocje i wskazują, że liderem tej inwestycji jest przede wszystkim gdańska firma MTM.

— W każdy wtorek mamy radę budowy i na pewno padnie pytanie, jak wygląda sytuacja spółki Vistal, która u nas w Elblągu prowadzi prace. Trzeba pamiętać, że Vistal ma kilka spółek i zachodzi też pytanie, o jaki charakter upadłości chodzi. Na razie w tej sprawie nie wpłynęło do nas żadne oficjalne pismo od Vistalu — mówi Łukasz Mierzejewski z zespołu prasowego UM w Elblągu.

O to, czy i jaki wpływ na realizację inwestycji w Elblągu mogą mieć problemy finansowe Vistalu, zwróciliśmy się także do biura prasowego Grupy Vistal. Czekamy na odpowiedź w tej sprawie.
as

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Pracownik Vistal #2337151 | 93.105.*.* 26 wrz 2017 21:13

    Robię w Vistal construction od wielu lat, teraz mamy problemy ale mam nadzieję że firma wyjdzie na prostą. Nikt nie sprzedaje firmy prezes firmy Ryszard Matyka firmę budował od podstaw i mam nadzieje ze nie podda się

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. bleh #2329760 | 88.156.*.* 17 wrz 2017 12:08

    Vistal to jeszcze polska spółka, czy kombinują jak opchnąć ją za niższą cenę Niemcom?

    ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)