Czwartek, 29 września 2022. imieniny: Michaliny, Michała, Rafała

Ostatni świadek historii. Przeżył tzw. Sprawę Elbląską. Skończył 90 lat [zdjęcia]

2017-09-22 09:03:57 (ost. akt: 2017-09-22 09:10:54)

Autor zdjęcia: Marek Murdzia

Prezydent Elbląga Witold Wróblewski i starosta elbląski Maciej Romanowski odwiedzili Józefa Olejniczaka w dniu jego 90. urodzin. Pan Józef jest ostatnim żyjącym skazanym w tzw. „Sprawie Elbląskiej”. Prezydent i starosta złożyli jubilatowi najlepsze życzenia, przekazując kwiaty i drobne upominki.

Józef Olejniczak, mimo upływu lat i ciężkich doświadczeń życiowych, zachował pogodę ducha. Podczas długiej rozmowy panowie wspominali czasy minione, ale także obecną sytuację. Pan Józef żywo interesował się usuwaniem skutków powodzi, która w ostatnich dniach dotknęła miasto i powiat elbląski. Rozmawiano również o planach związanych z godnym upamiętnieniem ofiar „Sprawy Elbląskiej”.

W nocy z 16 na 17 lipca 1949 r. wybuchł pożar w Zakładach Mechanicznych im. gen. Świerczewskiego w Elblągu, który zapoczątkował wydarzenia nazywane „Sprawą Elbląską”. Po pożarze, pod zarzutem sabotażu Urząd Bezpieczeństwa aresztował ponad 200 osób. Część aresztowanych nie miała żadnych związków z Zamechem, ich areszt miał charakter polityczny. Skazano trzydzieści jeden osób, w tym pięć na karę śmierci. Dwie osoby nie wyszły żywe z więzienia. Prześladowano około tysiąca. Był to najbardziej odczuwalny w Elblągu akt stalinowskiego terroru.