Poniedziałek, 5 czerwca 2023. imieniny: Bonifacego, Kiry, Waltera

Czy OSA "wyląduje" w naszym regionie? Rząd będzie dokładał do ich budowy

2017-09-26 08:19:09 (ost. akt: 2017-09-26 08:32:36)
W ramach OSA będą powstawały m.in. siłownie pod chmurką

W ramach OSA będą powstawały m.in. siłownie pod chmurką

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

Dobra kondycja i zdrowie, a także integracja młodszych i starszych. Takie są założenia rządowego programu Otwartych Stref Aktywności (OSA), które mają powstawać w całej Polsce. Samorządy już zacierają ręce. Do wzięcia jest prawie 100 mln zł. Sprawdziliśmy czy rządowym projektem będą zainteresowani samorządowcy i społecznicy z naszego regionu.

Rządowy program pod nazwą Otwarte Strefy Aktywności (OSA) jest w całości dedykowany rozwojowi małej infrastruktury w Polsce. Dzięki niemu samorządy, stowarzyszenia, fundacje czy spółdzielnie mieszkaniowe będą się mogły starać o dofinansowanie do budowy ogólnodostępnych, plenerowych miejsc sportu, rekreacji 
i odpoczynku. W ich skład wejdą m.in. urządzenia siłowni zewnętrznej, place zabaw czy tzw. strefy relaksu, które mają sprzyjać integracji społecznej poprzez wspólne podejmowanie aktywności fizycznej i być skierowane do różnych grup wiekowych. Tylko w ciągu dwóch lat Ministerstwo Sportu i Turystki przeznaczy na program 100 mln zł.

Sprawdziliśmy czy rządowym projektem będą zainteresowani samorządowcy i społecznicy z naszego regionu.
— Takich miejsc wzajemnej integracji ciągle w kraju brakuje — przyznaje Anna Łebek-Obrycka z Domu Sąsiedzkiego "Aktywne Zawodzie". — Chociaż Aktywne Zawodzie działa niedługo, to mamy na koncie działania, które mają na celu integrację mieszkańców tej dzielnicy. Został już złożony wniosek do budżetu obywatelskiego podobny w założeniach jakie posiada projekt OSA. Chcemy, by na Zawodziu powstały tzw. sąsiedzkie miejsca spotkań czyli miejsca plenerowe, które mają służyć mieszkańcom różnych pokoleń i generacji. W ubiegłym roku zorganizowaliśmy sąsiedzki piknik w kreatywnym ogrodzie, w tym roku przed nami jeszcze jedno takie wydarzenie. Cieszy nas, że tak zapomniana dzielnica jak Zawodzie, może stać się ważnym ośrodkiem działań. To jednak praca na procesie, bo trudno wymagać od dzielnicy, o której przez wiele lat nikt nie pamiętał od razu tak ogromnej aktywności. Nam zależy na tym by głównymi inicjatorami tych wszystkich zmian byli sami mieszkańcy. Myślę, że dopóki nie zawiążemy stowarzyszenia, to pod egidą Elbląskiego Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Pozarządowych moglibyśmy się starać o przystąpienie do projektu OSA.

W ramach programu OSA będzie można otrzymać dofinansowanie na budowę stref w dwóch wariantach: podstawowym, na siłownię plenerową i strefę relaksu (koszt ok. 50 tys. zł) oraz rozszerzonym, w skład którego wchodzi jeszcze sprawnościowy plac zabaw oraz ogrodzenie terenu wraz z jego zagospodarowaniem (koszt ok. 100 tys. zł). W każdym przypadku można starać się o dofinansowanie w wysokości 50 lub 70 procent. Te ostatnie dotyczy realizacji zadania inwestycyjnego w najmniej zamożnych gminach.

— Poleciłem już moim pracownikom zweryfikować zasady programu OSA, a w szczególności rozpatrzyć zawarte w nim kryteria, czy jako gmina Gronowo Elbląskiego możemy wziąć udział w tym projekcie — mówi Marcin Ślęzak, wójt gminy Gronowo Elbląskie. — OSA to taka "świeżynka": informacje o tym programie trafiły do nas zaledwie w ubiegłym tygodniu. Założenia OSY, czyli integracja społeczna różnych pokoleń jest świetnie widoczna właśnie na obszarach wiejskich. Być może inaczej niż w miastach, to właśnie na wsiach zrzeszenie młodszych ze starszymi jest bardziej widoczne, bo poniekąd jesteśmy na siebie skazani.

Jak dodaje wójt Ślęzak wraz z radnymi z gminy myślą również, by stworzyć takie miejsca integracji, np. świetlicę socjoterapeutyczną o rozszerzonej działalności.
— Dobrze radzimy sobie też w partycypowaniu ze środków tak unijnych jak ministerialnych.Myślę, że rządowy program OSA może być dla nas kolejną furtką na dalsze prowadzenie dobrych działań w tej kwestii — dodaje.

Start naboru wniosków do programu OSA planowany jest na styczeń 2018 r.
Aleksandra Szymańska
a.szymanska@dziennikelblaski.pl

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Katarzyna #2439946 | 89.64.*.* 14 lut 2018 11:06

  Cieszymy się, powstają takie programy jak Otwarte Strefy Aktywności. Dzięki powstającym obiektom zwiększają się możliwości aktywnego spędzania czasu przez mieszkańców. Szczególnie atrakcyjnym jest program OSA, ponieważ adresowany jest do wszystkich grup wiekowych. Firma FitPark jako wiodący producent urządzeń do aktywnej rekreacji w terenie chętnie przygotuje dla Państwa projekt wraz z wizualizacją, pomoże wybrać urządzenia i sporządzić dokumentację. http://www.fitpark.pl/ot warte-strefy-aktywnosci-program-osa.html

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Marek #2337054 | 109.243.*.* 26 wrz 2017 19:07

   Pomysł jest dobry i może pomóc gminom które nie mają środków na finansowanie z własnej kasy. Można pobrać gotowe projekty i wyceny z www.otwartestrefyaktywnosci.com.pl

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

  2. on #2336845 | 78.88.*.* 26 wrz 2017 14:16

   ...a pod dużą wiatą w Elzamie sprzedawana jest aromatyczna, doskonała na nalewkę Pigwa... :)

   odpowiedz na ten komentarz