Wtorek, 9 sierpnia 2022. imieniny: Klary, Romana, Rozyny

Grą miejską rozpoczęli harcerski rok

2017-09-27 10:00:49 (ost. akt: 2017-09-27 09:43:23)

Autor zdjęcia: arch. hufca

Zuchy, harcerze i instruktorzy uroczyście rozpoczęli rok harcerski 2017/2018. Start Hufca Elbląg ZHP podzielony został na kilka części: gra miejska, ognisko z posiłkiem, apel i msza harcerska.

Historyczną grę miejską zorganizowali namiestnicy zuchowi, harcerscy i starszoharcerscy. Jej uczestnicy pokonując trasę gry według mapy lub wskazówek, mieli za zadanie znaleźć i dowiedzieć się informacji o miejscach związanych z historią Elbląga. Niektóre punkty trzeba było sfotografować, inne opisać. Trudnym zadaniem było również liczenie stopni prowadzących na Bramę Targową.

Dodatkowym punktem było Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu, gdzie zuchy wysłuchały opowieści o ich mieście z ust Piotra Adamczyka, a harcerze i harcerze starsi musieli odszukać eksponaty i wyjaśnić do czego służyły lub porównać jej do dzisiaj używanych.

Stare Miasto zapełniło się harcerzami, którzy oglądali i poszukiwali punktów, ale również z uśmiechem pozdrawiali mijających ich mieszkańców i turystów. Nawet Piekarczyk w tym dniu odczuł obecność zuchów i harcerzy :)

Ostatnim punktem gry był Harcerski Ośrodek Wodny „Bryza”. Tam czekało już ognisko, przy którym można było upiec kiełbasę i posilić się po trudach wędrowania. W tym czasie namiestnicy podliczali punkty zdobyte przez poszczególne patrole. Był to też moment na integrację braci zuchowej i harcerskiej, która w tak dużym gronie spotyka się kilka razy w roku.

Odbył się uroczysty apel rozpoczynający rok harcerski 2017/2018, który poprowadził pwd. Sławomir Sękowski. W trakcie apelu został odczytany rozkaz Komendantki Hufca Elbląg ZHP - phm. Magdaleny Kasprowicz, wręczone zostały również nagrody dla najlepszych patroli/gromad w grze miejskiej.
Pion zuchowy: 14 Elbląska Gromada Zuchowa „Wesołe Smoki”, 96 Elbląska Gromada Zuchowa „Leśne Elfy”, 79 Elbląska Gromada Zuchowa „Czterolistne Koniczynki”.

Pion harcerski: 107 Elbląska Żeńska Drużyna Harcerska „Hesperia”, 42 Elbląska Żeńska Drużyna Harcerska „Silva”, 117 Elbląska Drużyna Harcerska „Mato”.
Pion Starszoharcerski: zastępy z 97 Elbląskiej Męskiej Drużyny Starszoharcerskiej „Chetan” i 5 Elbląskiej Męskiej Drużyny Starszoharcerskiej „Visele”.

Wyróżnieni otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe (gry i cukierki). Każdy z patroli otrzymał książkę Ratusz Staromiejski, którą przekazano nam z Muzeum. Po apelu każdy zuch, harcerz i instruktor otrzymał kartkę z akcji BohaterON. Nasze druhny i nasi druhowie pisemnie przekazali ciepłe słowa i pozdrowienia dla Powstańców Warszawskich.

Uroczyste rozpoczęcie roku harcerskiego zakończyła polowa msza harcerska, którą celebrował Kapelan Hufca Elbląg ZHP ks. pwd. Jakub Altman.
Alicja Wyszyńska

Źródło: Dziennik Elbląski