Decydująca niedziela w Tramwajach Elbląskich. Strajku jednak nie będzie?

2017-10-01 10:55:31(ost. akt: 2017-10-01 19:34:20)

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

Dziś (1.10) zapadnie ostateczna decyzja o tym, czy planowany od poniedziałku strajk ciągły w spółce Tramwaje Elbląskie, odbędzie się. W niedzielę, o godzinie 17, planowane jest podpisanie porozumienia między załogą zakładu, a jego dyrektorem.
W piątek (29.09) Andrzej Sawicki, dyrektor spółki Tramwaje Elbląskie przedstawił protestującej załodze nową propozycję w sprawie podwyżek.

— Podtrzymuję propozycję, zaprezentowaną wczoraj (w czwartek, 28 września – przyp. red.) i potwierdzoną przez prezydenta miasta, tj. 50 groszy od lipca br. i 50 groszy od 1 stycznia 2018 roku z wyrównaniem do 1 lipca 2017 r. Jest to tym samym realizacja pierwszego postulatu związkowców, tzn. złotówka/godz. Dla każdego pracownika, tyle że rozłożona w czasie. Co do kolejnego postulatu, zakładającego podwyższenie stawki zaszeregowania o kolejną złotówkę od 1 stycznia 2018 r., można się będzie w tej kwestii wypowiedzieć po przyjęciu budżetu miasta na przyszły rok, który zgodnie z założeniami ma podwyżki dla sfery budżetowej — podaje Andrzej Sawicki, w piśmie do pracowników spółki.

Dyrekcja nie chce się za to zgodzić na drugi z postulatów, którego domagają się protestujący motorniczy. Chodzi o wprowadzenie 15 zł dodatku za pracę w niedziele wolne od handlu oraz wprowadzenie w regulaminie wynagradzania zapisu o corocznych podwyżkach w wysokości nie mniejszych niż 1,5 proc. średniej krajowej.

— Ten postulat jest dla mnie nieuzasadniony. Specyfikacja pracy w komunikacji miejskiej zakłada obsługę mieszkańców przez 7 dni w tygodniu. Każdy pracownik jednak ma pięciodniowy tydzień pracy. W przypadku pracy w dni wolne w tym niedziele i święta pracownik otrzymuje dzień wolny, a w przypadku pracy w godzinach nadliczbowych w niedzielę i święta otrzymuje 100 proc. dodatek — twierdzi dyrektor Sawicki.

Do pisma odnieśli się związkowcy i zapowiedzieli dyskusje z załogą na ten temat, które miały miejsce w sobotę (30.09). Związkowcy obradowali w dwóch turach.

— Załoga podczas wczorajszego (sobotniego - przyp. red.) spotkania wyraziła zgodę na podpisanie częściowego porozumienia, pod warunkiem dopisania w jego treści informacji szczegółowych — poinformował dzisiaj Roman Kluczyk, przewodniczący Okręgu Północnego Związku Zawodowego Pracowników Komunikacji Miejskiej.

Na razie trudno powiedzieć, o jakie szczegóły chodzi. Dziś, o godzinie 17 w spółce Tramwaje Elbląskie protestujący mają się spotkać z dyrekcją i podpisać porozumienie. O finale spotkania będziemy informować.
as

Źródło: Dziennik Elbląski