Ilu elblążan skorzystało z prawa do wcześniejszej emerytury?

2017-10-09 11:48:00(ost. akt: 2017-10-09 11:52:21)

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

Od 1 października wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Pierwsze wnioski ZUS przyjmował miesiąc przed wejściem w życie ustawy. W województwie warmińsko-mazurskim przyjął ich ponad 9 tyś. Ilu elblążan skorzystało z tego prawa?
Pierwsze wnioski związane z obniżeniem powszechnego wieku emerytalnego można było składać już od 1 września. Jednak pierwsze decyzje dla emerytów, którzy chcą skorzystać z tej zmiany wydane zostały 2 października.

— W Oddziale ZUS w Elblągu wydano 798 decyzji. Zainteresowanie przywróceniem uprawnień z 2012r. jest bardzo duże. Częściej jednak na emeryturę decydują się kobiety niż mężczyźni. Średnie wyliczone świadczenie dla kobiet to kwota 1550 zł natomiast dla mężczyzn to 2721 zł — informuje Monika Górecka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego

Pamiętajmy, że na emeryturę możemy przejść w dowolnym momencie, oczywiście pod warunkiem ukończenia 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Jest to nasze prawo, a nie obowiązek – wybór momentu zakończenia pracy zawodowej należy więc wyłącznie do nas. Warto wcześniej skorzystać z porady doradcy emerytalnego, który wyliczy nam prognozę świadczenia w zależności od wskazanego momentu przejścia na emeryturę.

Na przyznanie emerytury ZUS ma 30 dni. Warto jednak uściślić ten termin.

— Zawsze rozpoczyna się od spełnienia wszystkich warunków niezbędnych do wydania decyzji. Może być to więc data wejścia w życie ustawy zmieniającej wiek emerytalny lub faktyczne ukończenie tego wieku, które nastąpiło już po 1 października br. Podobnie będzie, jeżeli złożone dokumenty będą zawierały jakieś braki lub błędy. Wtedy termin zacznie biec od momentu wyjaśnienia ostatniej okoliczności. Przyszli emeryci powinni także pamiętać o tym, że nie wszyscy będą otrzymywać świadczenie tego samego dnia. ZUS przyznaje i przekazuje świadczenia w różnych terminach płatności, ale jeśli inne świadczenie było wypłacane do tej pory (np. renta z tytułu niezdolności do pracy czy renta rodzinna) staramy się zachować dotychczasową datę wypłaty lub możliwie najbliższą — informuje Monika Górecka.

Źródło: Dziennik Elbląski