Poniedziałek, 14 czerwca 2021. Imieniny Bazylego, Elizy, Justyny

Sześćdziesiątka młoda duchem. Jubileusz SP nr 14

2017-10-09 16:30:13 (ost. akt: 2017-10-09 16:07:25)
Jubileusz 60-lecia Szkoły Podstawowej nr 14 w Elblągu

Jubileusz 60-lecia Szkoły Podstawowej nr 14 w Elblągu

Autor zdjęcia: Aleksandra Szymańska

Szkoła Podstawowa nr 14 w Elblągu w tym roku obchodzi jubileusz 60-lecia istnienia. W poniedziałek (9.10) podczas uroczystego święta szkoły nie zabrakło wspólnych wspomnień dawnej i obecnej kadry nauczycielskiej oraz absolwentów szkoły.


Obchody jubileuszu 60-lecia Szkoły Podstawowej nr 14 im. Jana Brzechwy w Elblągu rozpoczęły się mszą świętą odprawioną w Kościele Świętej Trójcy. Później uroczystości przeniosły się do budynku szkoły, gdzie przyszedł czas na akademię, wspomnienia i wspólne rozmowy.

— Zawsze wspominam gabinet biologii, gdzie na ścianie wisiał obraz pięknego wieloryba- płetwala błękitnego. Był zachwycający i ogromny. Lubiłam wyobrażać sobie, jak taki ogromny zwierzak pływa w oceanie — mówiła Małgorzata Adamowicz, dyrektor elbląskiej delegatury Warmińsko-Mazurskiego Kuratorium Oświaty, kiedyś absolwentka placówki, a także nauczycielka w SP nr 14.
— To była szkoła, która zawsze posiadała świetny zespół pedagogiczny i doskonałą obsługę, a placówka słynęła z tego, że była najbardziej czystą szkołą w mieście — wspominał Henryk Rudak, były dyrektor SP nr 14.

Szkoła Podstawowa nr 14 w Elblągu została oddana do użytku 1 października 1957 roku. We wrześniu rozpoczęto rok szkolny w budynku ówczesnej Szkoły Podstawowej nr 6 przy ulicy Czerniakowskiej 22. Dopiero miesiąc później 500 uczniów przeniosło się do budynku przy ul. Mielczarskiego. Obiekt budowano w pośpiechu, co skutkowało tym, że posiadał liczne wady, np. brak czynnych toalet i boiska. Z tymi problemami w tzw. czynie społecznym mierzyli się później żołnierze z pobliskiej jednostki wojskowej... Rejon szkolny objął swoim zasięgiem tzw. „Kolonię Lotniczą” czyli wszystkie ulice położone na południe od toru kolejowego Malbork – Elbląg.

— Na przestrzeni lat 60. szkoła mieściła się aż w trzech obiektach: obecnym, przy ul. Mielczarskiego oraz przy ulicach Czerniakowskiej i Lotniczej. Ważnym wydarzeniem w życiu szkoły było nadanie placówce imienia Jana Brzechwy i przybycie na tę uroczystość jego żony, Janiny, która przekazała szkole rękopis wiersza "Kolory". Jest on przez nas traktowany niemal jak relikt — mówi Kazimiera Pierzyńska-Czujwid, dyrekor SP nr 14. — W perspektywie lat działalność szkoły została uwieńczona wieloma sukcesami: sportowymi i dydaktycznymi, uzyskaniem międzynarodowych certyfikatów: np. Zielonej Flagi, licznymi laureatami konkursów wojewódzkich a także współpracy międzynarodowej nawet z Uniwersytetem Columbia w USA.

Dziś szkoła rozpoczyna nowy rozdział w swojej długoletniej działalności. W wyniku reformy oświaty od 1 września br., do SP nr 14 zostali przeniesieni uczniowie z Gimnazjum nr 7 przy ul. Lotniczej, którego budynek ma być bazą dydaktyczną dla przedszkolaków.
— Myślę, że bardzo sprawnie poradziliśmy sobie z tą reformą. W przyszłym roku nas uczniowie będą też mogli ćwiczyć na zadaszonym boisku Orlik, który kilka lat temu powstał przy szkole — dodaje Kazimiera Pierzyńska-Czujwid.
Nowe zadaszenie na Orliku ma być gotowe w maju 2018 roku.
as


Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB