Bogaty październik w elbląskim teatrze. Od "Czarodziejskiego krzesiwa" do "Scen miłosnych"

2017-10-10 12:08:04(ost. akt: 2017-10-10 12:42:33)

Autor zdjęcia: Aleksandra Szymańska

Za nami wrzesień pełen wrażeń związanych z premierą „Amadeusza” w Teatrze im. A. Sewruka. A co w elbląskim teatrze będzie można zobaczyć w październiku?
Za nami wrzesień pełen wrażeń związanych z premierą „Amadeusza” - wspaniałego dramatu Petera Shaffera, przepełnionego ludzkimi emocjami i ponadczasową muzyką wielkiego Mozarta. Spektakl, wyreżyserowany przez Pawła Szkotaka, pełen pięknych kostiumów i w pięknej scenografii Jerzego Rudzkiego, zdecydowanie przypadł do gustu elbląskiej widowni.

Nie mniej atrakcyjnie zapowiada się repertuar październikowy w Teatrze im. Aleksandra Sewruka. Ukłonem w stronę najmłodszych jest aktualnie grane na Dużej Scenie „Czarodziejskie krzesiwo” - piękna baśń Hansa Christiana Andersena. Spektakl wyreżyserował Cezary Żołyński, a wspaniałe kostiumy zaprojektowała Iza Toroniewicz. A ponieważ widownia jest dziecięca, to spektakle grane są w godzinach przedpołudniowych.

Z kolei wyłącznie do widzów dorosłych adresowana jest sztuka Zbigniewa Książka „Sceny Miłosne dla dorosłych”. Reżyserem spektaklu, a także autorem scenografii jest Bogusław Semotiuk. „Sceny miłosne dla dorosłych” to sztuka pełna brawurowych i niekonwencjonalnych tekstów o prozaicznych sprawach damsko-męskich, sztuka pełna humoru połączonego z erotyką. Dowcipne dialogi, zaskakujące pointy, seksualne tematy o związkach uczuciowych, dynamiczne piosenki, to tylko niektóre z atutów tego przedstawienia, cieszącego się niesłabnącym zainteresowaniem publiczności od dnia premiery. Wszystko to co wydarzyć się może, gdy w rachubę wchodzą relacje między kobietą a mężczyzną znajdziecie w tym spektaklu. „Sceny miłosne dla dorosłych” grać będziemy na Małej Scenie 13, 14 i 15 października.

Kolejną październikową propozycją Teatru Sewruka jest klasyka polskiego romantyzmu - „Balladyna” Juliusza Słowackiego, której premiera miała miejsce w listopadzie 2014 roku. Spektakl zrealizowało trzech wybitnych artystów: reżyseria, scenografia i kostiumy — Janusz Wiśniewski, muzyka – Jerzy Satanowski i ruch sceniczny – Emil Wesołowski.
— Zapraszamy na niesamowitą inscenizację „Balladyny", klasycznego dramatu w którym postaci świata rzeczywistego przeplatają się z magicznymi zjawami z baśni — mówi Janusz Salmonowicz, rzecznik prasowy Teatru im. A. Sewruka. — Rywalizujące ze sobą bohaterki to Alina - uosobienie dobra i Balladyna – okrutna, zła, opanowana żądzą władzy. Dwie piękne siostry, które spotkał idąc do lasu i w których się zakochał książę Kirkor. Która prędzej zbierze dzban pełen świeżych malin, ta zostanie jego żoną. Tylko jedna spełni swe marzenia, tylko jedna idąc po trupach osiągnie władzę i królewski tron.

Warto przypomnieć, że 13 listopada 1976 r. właśnie "Balladyną" Teatr w Elblągu oficjalnie inaugurował swoją artystyczną działalność. „Balladynę” będzie można obejrzeć na dużej scenie od 19 do 26 października w godzinach przedpołudniowych, a 20 i 21 października w godzinach wieczornych.

Ale to jeszcze nie koniec atrakcji październikowych. Na Małą Scenę wraca spektakl, na którym niejednemu widzowi, szczególnie pokolenia 50-60–latków, łza się w oku zakręciła.
— „Nie wszystko czerwone – Wysocki, Okudżawa” to widowisko wielobarwne, w którym dominują ponadczasowe teksty i muzyka tych dwóch wielkich, rosyjskich bardów. Zarówno Bułat Okudżawa - zrównoważony spokojny, wręcz nostalgiczny, jak i Włodzimierz Wysocki – awanturniczy, drapieżny, ale także romantyczny i ironiczny, podejmowali tematykę wojny, jej skutków — zachęca Janusz Salmonowicz. — Obaj byli antywojenni i antymilitarni. Podobieństw jest między nimi prawie tyle samo, co różnic. Na Małej Scenie wystąpią: Anna Suchowiecka, Artur Hauke, Dariusz Siastacz, Marcin Tomasik i Mikołaj Ostrowski. Spektakl pokażemy 22, 27,28 i 29 października.

Wszystkie informacje można znaleźć na stronach internetowych teatru, a na dodatek od października można kupić bilet online za pośrednictwem strony kupbilet.teatr.elblag.pl.